שתף קטע נבחר

ח"כ יחימוביץ': "שמרון הניח אקדח על שולחן יו"ר ההסתדרות"

חברת הכנסת התייחסה לחשיפת "ידיעות אחרונות" על תוכן הפגישה בין דוד שמרון ומיקי גנור ליו"ר ההסתדרות, ואמרה כי הוא "מעורר חלחלה ומזכיר סצנה מ'בית הקלפים'". הבוקר נחשף כיצד לחץ שמרון להקים מספנה גרמנית בישראל. אמש הודיעו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה כי אין חשד לפלילים בפרשה

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התייחסה הבוקר (יום ב') לחשיפת "ידיעות אחרונות" על תוכן הפגישה שנערכה בין עו"ד דוד שמרון ולקוחו מיקי גנור לבין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ארגון עובדי צה"ל משה פרדימן. "תוכן הפגישה", כתבה יחימוביץ', "מעורר חלחלה ומזכיר סצנה מ'בית הקלפים'".

 

יחימוביץ' הוסיפה ואמרה כי "על פי התיאור האמין והמפורט של משה פרידמן, יו"ר ארגון עובדי צה"ל, שמרון הניח אקדח על שולחנו של יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ויעץ לו במתק שפתיים להיכנע מראש ולוותר על מטה לחמם של עובדי המספנה בישראל, מכיוון שממילא יבוא תכתיב ממשרד הביטחון להעביר את העבודה למספנה הגרמנית.

 

"הפגישה העסקית, שלא הייתה באה לעולם אלמלא הזיהוי המוחלט של שמרון עם נתניהו, היא עוד פרט אחד מני רבים שעל היועץ המשפטי לממשלה לחקור לאלתר, שכן כעת כבר יש עדים בכירים ואמינים לאופן שבו ניהל שמרון את עסקיו הפרטיים תוך שהוא משתמש במידע ביטחוני שיש בידיו רק מתוקף שהותו עם ראש הממשלה ומנופף בכוחו וביכולותיו".

עו"ד דוד שמרון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עו"ד דוד שמרון(צילום: ירון ברנר)
 

גם ח"כ מיקי רוזנטל התייחס הבוקר לפרשה כשצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "המדינה היחידה במערב שבה תוצאות החקירה נקבעות בטרם נפתחה, והפרקליטות מודיעה את המסקנות לפני שזומנו עדים. בוקר טוב ישראל".

 

מסכת הלחצים שהפעילו שמרון וגנור כדי להעביר את אחזקת הצוללות החדשות מחיל הים למספנה גרמנית מתוארת במכתב שהפיץ יושב ראש ארגון עובדי צה"ל ואשר הגיע לידי "ידיעות אחרונות". עסקת הצוללות כללה שני רכיבים עיקריים: רכש של שלוש צוללות מגרמניה, וחתימת חוזה אחזקה ארוך טווח עם המספנה הגרמנית שמייצג גנור. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי בניגוד למה שנדמה לציבור, הכסף הגדול מהעסקה מגיע דווקא מחוזה אחזקת הצוללות, ולא מהתיווך בעסקת הרכש עצמה.

 

במספנות של חיל הים, שאחראיות כיום על אחזקת הצוללות, מועסקים אזרחים עובדי צה"ל שצפויים להיפגע מתהליך ההפרטה. פרידמן מאשר במכתבו הרשמי את העובדה כי עו"ד שמרון וגנור נפגשו עמו ועם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כדי להוביל את המהלך, ומגולל את מסכת הלחצים שהפעילו השניים כדי שההסתדרות וארגון העובדים לא יערימו קשיים.

 

המכתב המלא (לחצו להגדלה):


 

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ שלי יחימוביץ'(צילום: מוטי קמחי)

"ההגינות מחייבת לציין כי עו"ד שמרון הודיע כבר בפתח הפגישה כי אין מדובר בפגישה פוליטית אלא בפגישה עסקית", כתב פרידמן. "התברר מתיאורו כי עדיף לחברה הגרמנית ולעובדי צה"ל המאורגנים בהסתדרות לנהל מו"מ ולהגיע להסכמות, ולא לקבל תכתיב כתוצאה מהחלטה שתתקבל במשרד הביטחון". בנוגע לגנור כותב יו"ר ארגון העובדים: "הופתעתי והצטערתי לשמוע בפגישה זו את תיאורו של מר גנור כי חיל הים משתף פעולה עמם, ומהלך הכנסת מספנה גרמנית הוא צעד שנעשה לטענתו בתמיכתם ועל דעתם. ניסיונות השכנוע לרתום את ההסתדרות נעשו תוך אמירת דברים קשים, בניסיון להשחיר את פני עובדי המספנה".

 

במכתב עולות גם טענות לגבי הקשר שיצר גנור עם הקצונה הבכירה בחיל הים: "מר גנור הפגין בקיאות ותיאר את הרציפים השונים של חיל הים, אשר הוא מבקש לקבל לטובת פעילות המספנה הגרמנית. הוא טען כי מספנת חיל הים לא עומדת בתוכנית עבודה, הוסיף כי המספנה הגרמנית זולה יותר, וטען כי יש שביתות במספנה".

צוללת של חיל הים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
צוללת של חיל הים(צילום: רועי עידן)
 

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הודיעו אמש: "אין חשד לפלילים" (צילום: יואב דודקוביץ', עמית שאבי) (צילום: יואב דודקוביץ', עמית שאבי)
היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הודיעו אמש: "אין חשד לפלילים"(צילום: יואב דודקוביץ', עמית שאבי)

 

בהמשך כותב פרידמן: "נטען שאלה היו אמירות של חיל הים ולא שלו. התברר מטיעוניו כי הוא אף בדק היתכנות מנכ"ל נמל חיפה להקצאת שטחים נוספים על הרציפים שיתקבלו מהחיל לטובת החברה הגרמנית. עד עכשיו לא ברור לי אם אחז בנתונים בדבר תוכנית העבודה של חיל הים או בתוכניות כלכליות".

 

את מכתבו מסיים פרידמן בפנייה לעובדים: "האזרחים הם מוקדי ידע, אשר מטפלים בכלי מלחמה שונים עד לרמת הבורג. לא הסכמתי ולא אסכים למהלך של העברת עובדים ממעמד של עובדי צה"ל לעובדים של חברה פרטית, מתוך הבנה כי הידע שנצבר בידי עובדי צה"ל שייך לעם ישראל. אמונה בביטחון מדינת ישראל, על ידי הקפדה על שימור הידע המקצועי בידי צה"ל ולא בידי מדינות זרות או חברות למטרות רווח, ודאגה לפרנסת העובדים שאנו מייצגים - הן המנדט שלנו".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן נועדו אמש (א') לדיון בפרשה, והודיעו כי אין חשד לפלילים בפרשה. מנדלבליט הורה לבחון מנהלית את נושא ניגוד העניינים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל עורך דינו דוד שמרון.

 

הוטל על המשנה ליועץ דינה זילבר לסרוק את כל הסכמי ניגודי העניינים והתלונות שהגיעו למשרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים