שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   "חוק פנסיה לעצמאים רק יגרום להם יותר נזק"
   לדברי נשיא לשכת יועצי המס, האוצר חזר בו מהסיכומים שהושגו בנוגע לכספים שיעמדו לרשות העצמאים במקרה של אבטלה ובמתכונת החוק הנוכחית, הסכום שיעמוד לרשות המובטלים יהיה נמוך במיוחד

   "הבטיחו לנו בשורה בחוק פנסיה לעצמאיים, הגענו לסיכומים ולהבנות היסטוריות עם האוצר וקמנו בוקר אחד לראות חוק אחר", כך אמר היום (ב') ירון גנדי, נשיא לשכת יועצי המס בכנס השנתי של הלשכה.

    

   לטענת לשכת יועצי המס, היתה כבר הסכמה כי החוק החדש, הצפוי להכינס לתוקף בתחילת 2017, יכלול אפשרות לעצמאיים למשוך את הכספים המוגדרים כ"פיצויים" במקום קבלת דמי אבטלה שגם כך משולמים מתוך הכספים שהעצמאי הפריש בעצמו (ולא מכספי הביטוח הלאומי). כמו כן סוכם כי סכום הפיצויים יכלול גם הפרשות לקופת גמל מהעבר ולא רק כספים שייצברו מיום כניסת החוק לתוקף. כאמור, טוענים בלשכה, כי לקראת ההצבעה על חוק ההסדרים הצפויה בקרוב, האוצר חזר בו מההבנות שסוכמו.

    

   לדברי גינדי: "השנה קיבלנו חוקים מצוינים לשכירים אך על חשבון המעסיקים: הוספת ימי חופשה, ימי ראשון חופשיים, הגדלת הפרשות לפנסיה, העלאת שיעורי ביטוח לאומי, תוספת תשלום לתפעול פוליסות מנהלים ופנסיה וחופשת לידה והנקה לאבות, שכירים בלבד, כמובן. בעל עסק של עד 10 עובדים, ישלם רק עבור התוספות האלה בלבד – 70 אלף שקל בשנה".

    

   משה אשר (משמאל) וירון גינדי (קרדיט: ארן דולב) (קרדיט: ארן דולב)
   משה אשר (משמאל) וירון גינדי(קרדיט: ארן דולב)

   "בישראל שתי מדינות. האחת מדינת רווחה, סוציאלית, שיוויונית והשנייה מדינה מפלה, נעדרת ערבות הדדית וביטחון סוציאלי".

    

   סוף לחברות הארנק?

   בכנס השתתף גם מנכ"ל רשות המסים, משה אשר, שהתייחס בין הייתר לחקיקה בתחום המס בחוק ההסדרים הקרוב לגבי מה שמכונה "חברות ארנק" – חברות שמוקמות על ידי עצמאים או שכירים, המכריזים על עצמם כ"חברה" רק לחסוך בתשלומי מס.

    

   "כיום כמעט כל בעל משלח יד הוא חברה בע"מ, ולרוב – משיקולי מס בלבד. כך, חברות צוברות מיליונים רבים של שקלים, שלא לצורך השקעה בעסק, ורק נהנים משיעור מס נמוך ומוטיבציה אפסית לחלק דיבידנדים", אמר אשר. "חייב להיות גבול, ויש לתת לרשות המיסים להחליט תוך הפעלת שיקול דעת".

    

   נשיא לשכת יועצי המס הביע תרעומת על כך שהחוק המוצע ייתן לרשות המסים סמכות לקבוע לכל חברה פרטית באשר היא כמה דיבידנד היא תחלק – ומתי. "זה לא ראוי במדינה דמוקרטית שמנהל רשות המסים ופקידי השומה יורו לחברה כמה ומתי לחלק דיבידנד, ויתערבו בצורה כל כך בוטה בניהול החברות".

    

   עם זאת, יש לציין כי לאחר דיונים ממושכים הוסכם להוציא חברות קטנות מתחולת החוק הזה, כך שחברות, שמחזור עסקאותיהן לא יעלה על מיליון וחצי שקל, לא יכללו בחוק.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים