שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  השביתה בוטלה. הביטוח הסיעודי יוארך
  האוצר וההסתדרות הגיעו לסיכום שישאיר בשלב זה כמיליון מבוטחים סיעודיים עם כיסוי ביטוחי: הביטוחים הקולקטיביים יוארכו עד סוף 2017, ובמהלך תקופה זו תיבחן הצעת האוצר לייצר שני מוצרים ביטוחים סיעודיים חלופיים. השאלות שנותרו פתוחות: מה יעלה בגורלם של העובדים שאינם משתייכים לוועדים הגדולים, ומי יחזיר למיליון המבוטחים את הכסף שאבד

  הוסר איום השביתה במשק: על רקע איומי ההסתדרות בשביתה כללית במשק אם לא ייפתר משבר הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, סיכמו היום (ג') האוצר וההסתדרות על הארכת הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים עד סוף 2017. המשמעות היא, כי כמיליון מבוטחים סיעודיים במשק יישארו בשלב זה עם כיסוי ביטוחי. בהמשך לפגישה אמר ל-ynet יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כי השביתה בוטלה.

   

  ההסתדרות הכריזה על סכסוך כללי במשק

  מחדל הביטוח הסיעודי: "מה קרה למדינה הזו?"

   

  בתום ישיבה שנערכה הערב במשרד האוצר בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סגן שר האוצר יצחק כהן, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד והממונה על שוק ההון דורית סלינגר. סוכם כי תתאפשר הארכה בשנה של המצב הביטוח הקיים, עד סוף דצמבר 2017. במהלך תקופה זו, יופץ כטיוטה מודל לביטוח סיעודי קולקטיבי ארוך טווח, שהוצג היום על ידי סלינגר, כתחליף לביטוחים הסיעודיים קצרי הטווח.

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)
   

  כמו כן, האוצר יבחן את מעורבותה של הממשלה ומדיניותה בתחום הביטוח הסיעודי על כל רבדיו, על רקע יוזמתו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, לחוקק חוק ביטוח סיעודי ממלכתי לכל הישראלים. עם זאת, אין בסיכומים התחייבות של ההסתדרות ומשרד האוצר לביטוח סיעודי ממלכתי.

   

  בשורה אמיתית למאות אלפי מבוטחים?

  עדיין לא ברור האם הודעתה של סלינגר היום תהיה בשורה אמיתית למאות אלפי ישראלים ששילמו עשרות ומאות אלפי שקלים במשך עשרות שנים עבור ביטוח סיעודי שלא קיים. המפקחת על הביטוח אמרה היום בכנס שוק ההון, כי רשות הפיקוח החדשה על שוק הביטוח בראשותה תאפשר מעתה שיווק של ביטוחים סיעודיים קבוצתיים, אך שלא כמו בעבר, יהיו אלו ביטוחים סיעודיים ארוכי טווח.

   

  בנאומה בכנס אמרה סלינגר: "כמו שאנו מאמינים ביכולתם של ארגוני עובדים וקבוצות מיקוח להשיג תנאים מיטיבים במערכת הפנסיונית, אנו חושבים שהדבר נכון גם לגבי הביטוחים הסיעודיים. עם זאת, יש לוודא כי הפתרון לסוגיית הביטוחים הסיעודיים יהיה מותאם לאופי הסיכונים במוצר זה. סיכונים אשר באים לידי ביטוי בגיל מבוגר.

   

  צפו: מחדל הביטוח הסיעודי - עדות של גמלאי 

  צילום: אלי סגל

  צילום: אלי סגל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "חשוב להדגיש כי לא ניתן להמשיך במתכונת הקיימת היום של ביטוחים קולקטיביים קצרי טווח, וזאת על דעת כל הגורמים הנוגעים לעניין. לכן הפתרון הביטוחי חייב להבטיח ודאות בקרות אירוע, לכל אחד ואחת, ובפרט לציבור המובטחים המבוגר, בין אם רכשו את הביטוח כפרט או כחלק מקבוצה.

   

  "דחיית הקץ אינה אופציה. ההיסטוריה הוכיחה כי התעלמות מהבעיות הקיימות של מוצר פנסיוני או ביטוחי, עלולה להביא לפגיעה חמורה בציבור החוסכים או המבוטחים".

   

  שני מוצרים ביטוחיים סיעודים חדשים

  סלינגר הסבירה כי באוצר בוחנים שני מוצרים ביטוחיים סיעודים חדשים "על מנת לייצר פתרונות ארוכי טווח אמיתיים לצרכנים שונים ואשר יגוונו את היצע מוצרי הביטוח הסיעודי. המוצרים מתאימים לצרכנים שאין להם כיסוי ביטוחי אחר או מבקשים לרכוש רובד נוסף".

  "התעלמות מהבעיות תפגע בציבור". סלינגר (צילום: גלעד קוולרצ'יק) (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
  "התעלמות מהבעיות תפגע בציבור". סלינגר(צילום: גלעד קוולרצ'יק)
   

  לדבריה, "הראשון הוא כיסוי ביטוחי למצטרפים מבוגרים. מוצר זה מתאים למבוגרים שמעוניינים ברובד נוסף או שלא רכשו ביטוח סיעודי עד כה וכעת, לקראת פרישה, בוחנים את צרכיהם ואת מקורותיהם לשנות הפרישה. כל מבוגר יהיה רשאי לרכוש מוצר זה ללא חיתום.

   

  "הערכות ראשוניות וסימולציות של מודל כזה מצביעות על חיסכון של עשרות אחוזים בעלות הביטוח. במידה ומבוטח יבחר בכך, נאפשר לו לשלם את הביטוח בתשלום חד פעמי. המבוטח יהיה רשאי למשוך את הסכום החד פעמי מקופות הגמל או מחסכונות אחרים שלרשותו.

   

  "המוצר השני הוא ביטוח סיעודי קבוצתי ארוך טווח. המוצר מחליף את הביטוח הסיעודי הקבוצתי קצר הטווח בארוך טווח. המוצר החדש מבטיח כיסוי לחברי הקבוצה לכל החיים. המוצר יאפשר צבירת זכויות למבוטחים ויעניק לחברי הקבוצה כוח מיקוח על מנת להשיג את התנאים הטובים ביותר עבורם.

   

  "הערכות שביצענו מצביעות על חיסכון כספי משמעותי בעלות הביטוח למבוטחים, לעומת רכישה עצמאית. המוצר החדש יאפשר את המשך קיומם של יתרונות ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, תוך המרתם לביטוחים המושתים על תמחור ארוך טווח ויציבות אקטוארית".

    

  פחות כיסוי במחיר גבוה יותר

  לפי משרד האוצר, שני המוצרים החדשים שישווקו יאפשרו ביטוח סיעודי קבוצתי ארוך טווח. ההערכות הן שעלותו והכיסוי שהוא יספק לצרכנים תהיה דומה לאלו שקיימים במסגרת הפוליסה האחידה שמציעות קופות החולים מאז הרפורמה של יולי השנה.

   

  המשמעות היא שהפוליסות החדשות שיוצעו למבוטחים הקולקטיביים, יימכרו במחיר גבוה יותר מהביטוח הסיעודי (שהתגלה כקצר טווח), אותו רכשו בעבר. כמו כן הפוליסות הללו יספקו כיסוי הנמוך בכמחצית מזה שסיפקו הביטוחים הסיעודים.

   

  באוצר אומרים כי המודל יהיה רלוונטי לכל קבוצה שרוצה למצוא פתרון סיעודי ארוך טווח וכי הדיונים על המוצר החדש עם חברות הביטוח יתחילו בשבועות הקרובים. זאת, בתקווה שתוך מספר חודשים יפתחו מכרזים שבמסגרתם יוכלו חברות הביטוח לשווק את המוצרים החדשים לציבור הרחב.

   

  אם זהו הפתרון שמציעים באוצר, לא ברור מה יעלה בגורלם של עובדים שאינם משתייכים לוועדי העובדים הגדולים במשק ומי יחזיר למיליון העובדים הקולקטיבים את הכסף שאבד.

   

  כזכור ב-2011 אסר המפקח על הביטוח דאז, עודד שריג, על המשך שיווקם של הביטוחים הסיעודים הקוקלטיבים, שאיפשרו במשך עשרות שנים לחברות הביטוח לגבות מילארדי שקלים מכמיליון ישראלים.  

   

  אלא שמוצר ביטוחי סיעודי זה הפך לבלתי רלוונטי עם הגעת המבוטחים לגיל זקנה והפיכתם לסיעודיים, כיוון שסעיף קטן איפשר לחברות הביטוח שלא לחדש את הפוליסה מידי שנה או באופן חד צדדי. הפוליסה שווקה על ידי הוועדים החזקים במשק לכמיליון עובדים, שלא היו מודעים למצב. מחדל זה התרחש תחת עינו הפקוחה של משרד האוצר, שהיה אמור לפקח על שוק הביטוח.

   

  ניסנקורן: צריך פיתרון לשמונה מיליון אזרחים

  בעקבות ההסכם, אמר הערב יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ל-ynet: "השגנו היום הארכה לעוד מיליון איש שימשיכו היות מבוטחים ויצרנו את הבסיס לדיון רציני למעורבות הממשלה בשוק הביטוח הסיעודי באופן שייצר הוזלה של הפרמייה וסל יותר רחב לאזרחים".

  מאמין בפיתרון של ליצמן. ניסנקורן (צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות) (צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות)
  מאמין בפיתרון של ליצמן. ניסנקורן(צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות)

  לדבריו, "יש מיליון איש בביטוחים הסיעודיים הממלכתיים, שכרגע מוארכים בעוד שנה, ויש שבעה מיליון אזרחים, חלקם צעירים (שאינם משתייכם לקבוצות העובדים הגדולות ואינם מקבלים זכאים לביטו סיעודי מוזל. ע.א) ולכן הפתרון צריך להיות פתרון רוחבי שחל על שמונה מיליון אזרחים. לכן אני מאמין בפתרון של ליצמן לביטוח סיעודי ממלכתי וחושב שזה פתרון נכון. אני כבר דיברתי עם ליצמן וביחד איתו אני אעזור לדחוף את הפתרון הזה".

   

  ניסנקורן התחייב כי לא יאפשר מצב שבו מודל הביטוח הסיעודי ארוך הטווח שיגובש על ידי הצדדים יתן כיסוי ביטוחי של פחות מ-5,500 שקלים בחודש, בדומה לפוליסה שמציעות קופות החולים. "אנחנו נבחן ביטוחים סיעודים ארוכי טווח שהמשמעות היא שלא יהיה ניתן בטל אותם. יכול להיות שזה ייקר אותם, אבל הכיסוי של פחות מ-5,500 שקל בחודש לא יהיה מקובל עלי", אמר.

   

  עם זאת, הסכום המינימלי שמציב ניסנקורן עדיין לא מגיע לגובה הכיסוי שנותנים הביטוחים הסיעודיים קצרי הטווח שיבוטלו - יותר מ-7,000 שקלים לחודש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים