שתף קטע נבחר

היועמ"ש על הצוללות: "אינטרס ציבורי רב בבירור הדברים"

מנדלבליט התייחס לבדיקה המשטרתית: "המידע שקיבלתי אתמול בצהריים שינה את התשתית הראייתית עד אותה עת, באופן שהצדיק את בירור הטענות בכלי של בדיקה פלילית. בסיומה יוחלט אם לפתוח בחקירה"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס הבוקר (יום ה') לראשונה בקולו להודעה על בדיקת משטרה בפרשת הצוללות. "מאחר שעוצמת החשדות עדיין לא חצתה את רף החשד הסביר לביצוע עבירה, הוריתי על קיומה של בדיקה מקדמית", אמר.

 

"במדינת ישראל לא פותחים בחקירה פלילית, או בהליך בדיקה פלילית מקדימה, בשל ספקולציות חסרות כל בסיס כי פלוני ביצע עבירה", הסביר מנדלבליט בדבריו בכנס של לשכת עורכי הדין בחיפה, שנקטע בשל השריפה הגדולה. "זאת, גם אם טענות אלה נטענות בקול חזק ובלהט. כל מי שקורא לפתיחה בחקירה, בהעדר תשתית ראייתית מינימלית, הוא זה שחותר תחת העיקרון של שלטון החוק, והדברים נכונים לכל אדם. הוא זה המבקש לעוות את המשפט, על מנת להשיג מטרות שהן זרות להליך הפלילי".

 

לגבי פרשת הצוללות הוא ציין כי "כפי שבוודאי שמעתם, אתמול בערב החלטתי לפתוח בבדיקה בעניין רכישת כלי השיט עבור מערכת הביטחון. זאת, כשבוע לאחר שהגיעו לידינו הפניות הראשונות בנושא".

 

היועץ המשפטי הוסיף: "החלטה זו התקבלה בעיקר בשל מידע שהגיע אליי אתמול בשעות הצהרים, מאת ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, אשר האמור בו שינה את התשתית הראייתית שעמדה בפניי עד אותה עת, באופן שהצדיק את בירור הטענות בכלי של בדיקה פלילית.

 

"נאמן לדרכי, מאחר שעוצמת החשדות שנגלתה לנגד עיניי ולנגד עיני חבריי בפרקליטות המדינה עדיין לא חצתה את רף החשד הסביר לביצוע עבירה, הוריתי כאמור על קיומה של בדיקה מקדמית, שבסיומה יוחלט אם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית. אני סבור כי יש אינטרס ציבורי רב בבירור הדברים, ואני מקווה שמשטרת ישראל תניח בפניי את ממצאי הבדיקה תוך זמן קצר", הסביר מנדלבליט.

 

בשבוע האחרון הכחיש נתניהו כמה פעמים כי ידע על הקשר של עורך דינו דוד שמרון לעסקת רכישת הצוללות. שמרון ייצג את המספנה הגרמנית שייצרה עבור ישראל צוללות וספינות. הוא נפגש בין היתר עם יו"ר ההסתדרות ויו"ר ארגון עובדי צה"ל בקשר לאחזקת הצוללות. לפי מייל שפורסם השבוע בערוץ 10, היועץ המשפטי למשרד הביטחון כתב למכנ"ל המשרד כי שמרון פנה אליו "וביקש לדעת אם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו, כפי שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביחי מנדלבליט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים