שתף קטע נבחר

בחלק משכונות חיפה חוזרים לבתים; יו"ר ארגון הכבאים: "על סף קריסה"

לאחר כמה ימים של ריצה משריפה לשריפה, רס"ר אבי אנקורי אמר במשדר המיוחד ב-ynet כי חסרים מאות כבאים. "מותחים, ובסוף הגומי נקרע". בכמה שכונות בחיפה אישרה המשטרה לתושבים לחזור לבתים. בבית מאיר - סכנה באוויר: "אזבסט מסרטן נשרף". כל העדכונים

 

 

 

גל השריפות - העדכונים האחרונים:

שריפה פרצה בשדה קוצים סמוך לבתים במושב גאולים שבשרון

הושגה שליטה על שריפה שפרצה באזור מושב יעד שבמשגב

עיריית חיפה והמשטרה מאשרים לתושבי השכונות הבאות לחזור לבתיהם: דניה, רמת חן, רמות רמז, רמות בגין, רמות אלון, רמת גולדה, רמת אלמוגי (למעט רחוב אנשטיין שישאר סגור)

בעקבות הרוחות החזקות בחיפה החלו כמה מוקדי שריפות לבעור בשנית

שריפת קוצים באזור קיבוץ אייל בשרון: אין סכנה לבתים

בחרשים שבצפון פרצה אש, תושבים פונו

המשטרה עצרה 14 חשודים בחשד למעורבות בהצתות ולהסתה, 13 בחקירה כעת

המוקד העיקרי הלילה: בית מאיר שבהרי ירושלים - היישוב פונה, נמשכות פעולות כיבוי

מטוסי הכיבוי מחו"ל מוסיפים להגיע, בערב ינחת ה"סופרטנקר"

 

כבאים תחת עומס

יו"ר ארגון הכבאים הארצי, רס"ר אבי אנקורי, תיאר הבוקר (יום ו') בראיון במשדר המיוחד ב-ynet את הקשיים העצומים בטיפול בגל השריפות שפוקד את ישראל בימים האחרונים. "הכבאים פועלים סביב השעון כבר חמישה ימים, הם על סף קריסה", אמר אנקורי.

 

נציג הכבאים הוסיף כי "מאז אסון הכרמל יש שינוי מהותי במערך הכבאות, נקלטו 800 כבאים, נרכשו ציוד ואמצעים, אבל עדיין התמשכות האירוע מביאה את המצב הנוכחי לסף קריסה. אפשר למתוח גומי עד גבול מסוים, אבל בסוף הוא נקרע".

 

 
 
 

יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי(צילום: מוחמד שינאווי)
 

הכבאים בפעולה, הבוקר בהרי ירושלים (צילום: אוהד צוייגנברג) (צילום: אוהד צוייגנברג)
הכבאים בפעולה, הבוקר בהרי ירושלים(צילום: אוהד צוייגנברג)

 (צילום: אוהד צוייגנברג) (צילום: אוהד צוייגנברג)
(צילום: אוהד צוייגנברג)
 

הוא הוסיף וציין כי יש בישראל כ-1,800 כבאים מבצעיים. "אנחנו רחוקים במאות מכוח האדם שדרוש", אמר. "אם הייתה עכשיו עוד שריפה או גל כזה לא היה מי שיכבה. זה מחזיר אותנו טרום אסון הכרמל שזעקנו לכוח אדם. אז נכון שהרפורמה עשתה שינוי מהותי, אבל עדיין אנחנו רחוקים. אנקורי הדגיש כי "אם לא יהיה גיוס חירום של 800-700 כבאים אנחנו עלולים למצוא את עצמו במקום הזה שוב".

 

לגבי גל השריפות הנוכחי, יו"ר ארגון הכבאים הוסיף ואמר: "אני מקווה שבמהלך השבת לא יתחדשו השריפות, אבל כרגע הודיעו לי שלאור מזג האוויר הן עוד פעם התחדשו כמה מוקדים". כשנשאל מה יהיה בעיניו המספר הריאלי של גיוס כבאים מבצעיים בתקופה הקרובה, השיב כי כמות של כ-4,500 כבאים בכל המדינה תשנה לחלוטין את התמונה. לעומתו, מ"מ מחוז חיפה בכבאות, טפסר אריה רגב, אמר שמספר הכבאים מצוין לשגרה ורק באירוע חריג שקורה אחת לכמה שנים יש בעיה.

 

במקביל נמשכים מאמצי הכיבוי בבית מאיר שבהרי ירושלים, וראש הממשלה הגיע לסיור בקום. שוני גולדברגר, מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, ציין במשדר המיוחד כי באזור נמדדו ערכים כפולים ויותר של חלקיקים נשימים ומזהמים באוויר. "נוסף על זה יש פה בעיה ייחודית - כמות גדולה של אזבסט שנשרף. יש פה שורה של לולים בסמיכות גדולה לבתים. צריך לדאוג שהם ייכבו עד הסוף, האזבסט כשנשרף מאוד מסוכן לבריאות ומסרטן. צריך לעשות לו איטום, הזמנו קבלן אזבסט של המועצה האזורית, אין לי ספק שהתושבים לא יכולים לחזור למושב  - זו ממש סכנה".

 

חיפה ביום שאחרי (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
חיפה ביום שאחרי(צילום: אפי שריר)

בית שנשרף בחיפה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
בית שנשרף בחיפה(צילום: בראל אפרים)
 

ארדן ונתניהו בבית מאיר ()
ארדן ונתניהו בבית מאיר

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בסיור עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית מאיר השתתפו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, איציק סבן מפקד מג"ב ירושלים, אפי פרץ מפקד תחנת מטה יהודה וטפסר ראובן יצחק מפקד בית שמש. "הדבר הכי חשוב - לפנות את האנשים, וגם את עצמכם", אמר נתניהו לכוחות הכיבוי. "אף אחד לא צריך למות בעסק הזה, אף אחד. לפני כל דבר אחר. יש עוד הרבה דברים אחרים, אבל זה קודם לכל".

 

בחיפה נמשכים מאמצי כיבוי בכמה מוקדים ששבו לבעור עקב הרוחות. מפקד תחנת המשטרה בעיר, ניצב משנה שאול צמח, עדכן במשדר אחרי הערכת המצב של כל הגורמים בחפ"ק כי חזרת יתר התושבים לבתיהם היא "עניין תלוי מצב, המטאורולוגיה והרוחות".

 

גל השריפות נמשך זה היום הרביעי. עד כה המשטרה עצרה כ-14 חשודים בהצתות ברחבי הארץ, בהם אחד בחשד להסתה להצתה. סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב זהר דביר, עדכן במשדר המיוחד ב-ynet כי "החקירה בעיצומה, יש איסוף ראיות מכל הארץ ואחרי שיגיעו החומרים ונעבד ונקבל עוד מקורות מידע אני מאמין שבסופו של דבר זה גם יתורגם למספר כתבי אישום. בחלק מהמקומות אותרו התארגנויות מוקדמות ונמנעה הצתה במקום. אני מניח שבמספר לא מבוטל (מהשריפות) המקור בהצתות".

 

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר בראיון במשדר: "אין לי ספק שיש פה פעולה בהרבה מקרים של הצתה מכונת, זה טרור לאומני לכל דבר". אלקין התייחס גם לאמירתו של יו"ר ארגון הכבאים ל-ynet, שלפיה הכבאים במצב קריסה: "אני לא יודע עד כמה נכון או לא מה שהוא אמר. הייתי הבוקר בהערכת מצב כלל ארצית, ולא שמעתי שם תחזית דרמטית כזאת אבל אני מניח שבוודאי הם מתוחים עד הקצה עם היקף כזה".


פורסם לראשונה 25/11/2016 11:11

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים