שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: מדענים הצליחו "למחוק" פחדים מהמוח

  חוקרים מיפן, בריטניה וארה"ב הצליחו להעלים חרדות ממוחם של נבדקים שעברו טראומה, באמצעות סורק MRI. התקווה: הטיפול יאפשר למחוק זכרונות קשים מהמוח ולסייע לסובלים מ"הלם קרב"

  תקווה חדשה לטיפול בתסמונת פוסט טראומטית: חוקרים הצליחו למחוק זכרונות כואבים באמצעות טיפול חדש המתבצע במכשיר MRI מתקדם הממפה את איזורי הפחדים במוח. החוקרים מקווים כי יצליחו בכך לרפא את אלה הסובלים מתסמונת פוסט טראומטית מבלי שיצטרכו להתעמת עם הפחדים.

   

  הטכניקה החדשה העושה שימוש בסורק MRI מתקדם הקרוי fMRI, ממפה את המוח בזמן אמת, ומאפשר להבחין בפעילות החשמלית בזמן שהיא מתרחשת. הטכניקה פותחה על ידי מדעני חברת ATR היפנית, בשיתוף פעולה עם מדענים מארה"ב ובריטניה.

   

  במהלך המחקר שדווח בכתב העת Human Nature Behaviour הנבדקים שהיו מחוברים לסורק המוחי, נחשפו לתמונות שונות, בעודם מקבלים זרם חשמלי מכאיב. כך מופו איזורי הפחד במוח. לאחר מכן קיבלו המשתתפים תגמול חיובי ואיזורי הפחד המוחי כובו.

   

  תסמונת פוסט טראומטית. להצליח למחוק את הזכרונות (צילום: ShutterStock) (צילום: ShutterStock)
  תסמונת פוסט טראומטית. להצליח למחוק את הזכרונות(צילום: ShutterStock)

   

  הניסוי נערך במספר שלבים:

  בשלב הראשון הנבדקים שהיו מחוברים למכשיר ה-fMRI, נחשפו לדמויות שונות על המסך שלפניהם, בצבעים שונים. באופן זה מופתה הפעילות החשמלית המוחית הרגילה.

   

  בשלב השני של הניסוי, הופיעו על המסך דמויות נוספות, כאשר הפעם קיבלו המטופלים זרם חשמלי מכאיב. שוב מופה המוח כשהפעם נדלקו איזורי הפחד.

   

  בשלב האחרון של הניסוי, הוקרנו שוב בפני המטופלים דמויות על המסך, והפעם נתבקשו הנבדקים להביע משאלה. כאשר זיהה הסורק שאיזורי הפחד נדלקים – הופיע על המסך תגמול חיובי, ואיזורי הפחד במוח כבו.

   

  האם הפחדים נעלמו לתמיד?

  לחוקרים עדיין לא ברור לאיזה פרק זמן יעיל הטיפול: "עדיין לא ידוע האם הפחדים נעלמו לתמיד או שהם ישובו בעתיד", סיכמו החוקרים, שאמרו כי אם יימצא במחקרים הבאים כי איזורי הפחד לא נדלקו שוב כתוצאה מחשיפה לאותן דמויות שהוקרנו כאשר הועבר הזרם החשמלי, ייתכן וניתן יהיה להביא לריפויים של חולים הסובלים מתסמונת פוסט טראומטית.

   

  בישראל סובלים אלפים מתסמונת פוסט טראומטית, המתפתחת בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי מאיים. התסמונת שעדיין רב הנסתר על הגלוי בה, גורמת להסתגרות, התרחקות מחיי חברה, חוסר יכולת לתפקד בחיי היום יום, דיכאון, חרדה, פלאשבקים ולעתים גם נסיונות אובדנות.

   

  זה מה שעובר על הסובלים מפוסט טראומה – צפו:

    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למחוק את הזכרונות הכואבים מהמוח
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים