שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חקירת הדליקות: "חשד להצתות בכשליש מהשריפות"
  מבין 23 העצורים, שניים הודו במיוחס להם – על פי דיווח לשרי הממשלה. מתוך 90 שריפות ציין הגורם נבדק חשד להצתות בכשליש מהן. לדבריו, עדיין לא ניתן לקבוע מה מההצתות הוא על רקע לאומני: "אנחנו מסייגים את זה כי טרם הושלמו החקירות. זה יהיה לא אחראי"

   

  השריפות ברחבי הארץ

  השריפות ברחבי הארץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גורם משטרתי אמר הערב (א') כי אנחנו נמצאים זה כמה ימים בתוך התגברות של תופעה של הצתות. "ברמה ארצית מנסים לעשות סדר - ולסייע במחוזות להתנהל נכון מול האירועים - מדברים על סדר גודל של נכון להיום 90 ומשהו אירועים שאנחנו יודעים להגיד לפחות לגבי חלקם בודקים חשד להצתה. סדר הגודל הוא בין 40-30 אירועים שיש בהם חשד להצתה. זה לא אומר שיש חשודים, אלא אינדיקציות, אך בסך הכל יש 23 עצורים ברמות חשד שונות. אנחנו לא מזהים יד מכוונת בהצתות".

   

  בקשר זה יש לציין כי עדיין לא נמצאו ראיות לכך שהשריפה בחיפה מקורה בהצתה, אולם גורמים בחקירה אינם שוללים אפשרות זו. ל-ynet נודע כי בעקבות השריפה הגדולה, שהקיפה וסיכנה 13 שכונות, התגלו ארבעה מוקדים בהם פרצה האש: ברוממה, מרכז הכרמל, רמות אשכול ורמת חן. עוד נודע כי ביום האירוע ואחריו נחקרו חמישה בני אדם אולם כולם שוחררו לאחר שהתברר כי אין להם קשר לאירועים. דובר שירותי הכיבוי במחוז חוף, רשף אורי צ'ובוטרו, אמר הערב כי חלה התקדמות בחקירה ומתחזק החשד כי השריפה היא "מעשה ידי אדם".

   

  לדבריו, לא ניתן לקבוע בשלב הזה מה מההצתות, אם בכלל, הן על רקע לאומני. "אנחנו רק אומרים איפה יש חשד להצתה ואיפה אין. גם כשאנחנו אומרים אנחנו מסייגים את זה כי טרם השלמנו חקירות, וזה יהיה מאוד לא אחראי". חלק המקרים, אומר אותו גורם "נגרמו כתוצאה מסיבות פרוזאיות - מזג אוויר או קצר חשמלי -אבל חלק לא מבוטל מהאירועים - הצתה. מערך מודיעין פרוס ומזין אותנו באינפורמציה, חלקה רלוונטית. משתמשים בטביעות אצבע, שיטות חקירה מתוחכמות ועוד".

   

  חיפה בוערת. הטענה למוקדי הצתה טרם הוכחה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חיפה בוערת. הטענה למוקדי הצתה טרם הוכחה(צילום: AFP)
   

  אותו גורם אמר עוד כי לא מדובר ככל הנראה בהתאגנות מסודרת: "אומר בזהירות כי התמונה הולכת ומתגבשת תוך כדי תנועה - מה שאנחנו מזהים זה פעילות של אנשים ברמה המקומית. כאלה שעושים את המעשה לא מאיזה יד מכוונת, אבל לטובת הבדיקה של היד המכוונת הקמנו את צוות החקירות".

    

  המשטרה מרכזים בימים אלה מאמצים במישור המודיעיני כדי לאתר ולעצור חשודים בהצתות ברחבי הארץ. שניים מהעצורים – כך על פי דיווח המשטרה לשרים, הודו בהצתות. בנוסף, נעצר יאיר גרישנפן מגני תקווה לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק ובו קרא לשרוף כפרים של ערבים כנקמה. היום (א') הוא שוחרר לביתו בתנאים מגבילים, נוכח חשד לעבירות של הסתה לאלימות.

   

  תיעוד אחד המציתים לכאורה (צילום: זיו בירמן רשות הטבע והגנים) (צילום: זיו בירמן רשות הטבע והגנים)
  תיעוד אחד המציתים לכאורה(צילום: זיו בירמן רשות הטבע והגנים)

   

  המשטרה מנסה להבין כיצד קמה התארגנות ואם הייתה התארגנות מקומית כזו או אחרת. לפי הערכות אין יד מכוונת.

  בימים הראשונים התרכזו במשטרה בפינוי ובסדר באזור הצפון בעיקר. מיום שישי בבוקר מרבית המאמץ של המשטרה מופנית לתחום המודיעיני. כל היחידות המודיעיניות עוסקות באזורים שבהם יש חשד שתהיה הצתה. גם יחידות הסייבר של המשטרה שעוקבות אחר הנעשה ברשת החברתית ויחידות האזנה של המשטרה - כולן מוכוונות למאמץ הארצי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים