שתף קטע נבחר

חיפה תישאר ירוקה ומתונה

בחיפה לא תזרעו פירוד ושנאה, כאן לא תאשימו ציבור שלם במעשי יחידים, גם אם יתברר שאכן היו כאלה והם באים ממגזר זה או אחר

האסון שפקד את חיפה ייחרת בדברי ימיה ויהווה צלקת בנופיה לזמן רב. לצד פגיעת האש השורפת ולהבותיה במאות דירות ובתים, ולצד הפיכת שטחים ירוקים בנחלים ובמורדות לכתמי פחם ואפר בליבה של העיר ממש, היו גם שמיהרו להצית בה אש זרה נוספת: אש ההסתה, השנאה, הפירוד והאשמת ציבור גדול במעשים שטרם הוברר כלל מי אחראי עליהם.

 

עוד בערוץ הדעות:

הכול לטובת הילד - או מזבח הלייק?

הקרב על ילדי הגרושים

לא עניין של שוויון

 

עוד לא נחתו מטוסי הכיבוי של ''טייסת ביבי'' לעת ערב, ידע הוא וידעו אחרים להחשיד ולרמוז כי מדובר בפעולת טרור, לא פחות, ומומחים מטעם עצמם קבעו כי מדובר ב'אשתיפאדה' מאורגנת, שנועדה לכלות שכונות בנויות ושטחים פתוחים ברחבי הארץ בכלל, ובחיפה בפרט. כך, לצד הפגיעה הכואבת בעיר - נפגעה בה בעת האוכלוסייה הערבית אליה כוונה האשמה סמויה, אך גלויה כאש הלהבות שהקיפו את 'גבעת האורנים' מולה ניצב החפ''ק וניצבו המאשימים והמסיתים.

 

 

בשעה הקשה ההיא, כאשר צריך היה לעודד את תושבי העיר, אשר שליש מהם נאלץ להפקיר את ביתו בלי לדעת מתי ולאן יחזור, חשוב היה לתת חיזוק וטפיחה על שכם למאות לוחמי האש, השוטרים, חיילי פיקוד העורף, אנשי עיריית חיפה ומאות מתנדבים, וחיוני היה לשדר מנהיגות שקטה, בוטחת ומפייסת, בחרו פוליטיקאים, פרשנים ו'מביני דבר' מתלהמים להסית, להחשיד, להדיר ולהעליב ציבור עצום.

 

לכל אלה חשוב לומר: חיפה הייתה ותישאר ירוקה, יפה ומתונה מכל יתר ערי ישראל ויישוביה, כי חיפה היא אחרת. לנוף הטבעי שלה אין דומה בישראל: הוא משלב מדרונות תלולים, נחלים וערוצים עמוקים וירוקים, השקפי נוף למרחקים גדולים וים החובק אותה מכל עבריה. אבל יש לה גם נוף אנושי שונה, ומסורת בת 250 שנה של קיום משותף וכבוד הדדי בין מרכיבי האוכלוסייה שלה: יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, בהאים, אחמדים ומגוון עצום של לשונות ותרבויות. כל אלה דרים בכפיפה אחת ואוהבים את חיפה ואת הכרמל במידה שווה, ומוכיחים בחיי היומיום כי אפשר לחיות אחרת בארץ הזו.

 

ערביי חיפה הם שותפים מלאים בבניין העיר, וממלאים בשוויון ובשיתוף את שיגרת החיים בבתי החולים, בבתי הספר, באוניברסיטה, במסחר ובשירותים. חיפה לא תתן למציתים מכאן, ולמסיתים המכפישים משם, לשסע את רקמת החיים שנבנתה בה דורות רבים. שטחים רבים שנשרפו יינטעו מחדש, ערוצי הנחלים יהיו שוב ירוקים מעשה ידי הטבע והאדם שגם קודם לכן ייער את רובם במו ידיו. מבנים ישוקמו ושיגרת החיים תחזור, מצולקת אמנם בלב כל מי שהאש פגעה בביתו שלו, ובלב כל חיפאי אחר. וגם רקמת החים המשותפים תימשך. בחיפה עמדו בעבר ראשי העיר מול מסיתים ומדיחים כמו כהנא ודומיו, ואמרו להם: לא כאן, לא בחיפה, לא אצלנו, לכו מכאן. וגם הפעם צריך לומר למסיתים – פוליטיקאים, עיתונאים, פרשנים ושאר בישין מרעין: לא כאן, לא בחיפה. כאן לא תזרעו פירוד ושנאה, כאן לא תאשימו ציבור שלם במעשי יחידים, גם אם יתברר שאכן היו כאלה והם באים ממגזר זה או אחר.

 

למציתים ולמסיתים לא יעזור - חיפה היתה ותישאר יפה, ירוקה ומתונה.

 

פרופ' יוסי בן ארצי, אוניברסיטת חיפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מערך תהוד"ה - אוניברסיטת חיפה
פרופ' יוסי בן ארצי
צילום: מערך תהוד"ה - אוניברסיטת חיפה
מומלצים