שתף קטע נבחר

הצעת החוק שתחייב את הביטוח לשלם גם על נזקי טרור

בעקבות השריפות שהוכרו כפעולות איבה: ח"כ איציק שמולי גיבש הצעה בתמיכת גורמי קואליציה, ולפיה המבוטחים לא יפסידו אם המדינה מפצה. הביטוח יחויב לשאת בהפרש

בעקבות גל השריפות ופיצויי המדינה לנפגעיהן, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) יזם הצעת חוק חדשה - שבה תומכים גם גורמים בקואליציה - ולפיה חברות הביטוח ישתתפו לצד המדינה בפיצוי על נזקי בצורת או פגיעות ממלחמה וטרור.

נזקי השריפה בנטף (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
נזקי השריפה בנטף(צילום: רועי ינובסקי)

שמולי אומר כי מרגע שהוכרז היום (ג') כי מרבית האירועים האחרונים מקורם בפעילות חבלנית, הנפגעים העיקריים הם התושבים שביטחו את הבית ותכולתו בפוליסה פרטית אך הפיצוי שיקבלו מהמדינה יהיה נמוך בהשוואה לכיסוי בפוליסה הפרטית שלהם.

 

ההצעה מבקשת להכניס תיקון לחוק מס רכוש ומתייחסת בהוראת שעה לאסון הספציפי האחרון, כך שהכרזה על אירוע טרור לא תבטל את חבותן של חברות הביטוח לשאת גם הן בעלות הפיצוי. באופן הזה, המדינה עדיין תהיה חייבת לפצות את כל הנפגעים, אולם אלה שהייתה ברשותם פוליסה פרטית טרם האסון יוכלו לממש גם אותה - ולקבל מחברת הביטוח סכום נוסף, בגובה ההפרש בין מה שנותנת המדינה ובין מה שהובטח להם על ידי חברת הביטוח בפוליסה.

ח"כ איציק שמולי. "קורא לאוצר ולמפקחת על הביטוח לקדם את ההצעה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ איציק שמולי. "קורא לאוצר ולמפקחת על הביטוח לקדם את ההצעה"(צילום: גיל יוחנן)

שמולי מדגים ואומר כי במקרה שבו נזק הבית ותכולתו בגובה של 2.5 מיליון שקל - ומס רכוש העמיד פיצוי של 1.5 מיליון שקל. במקום לוותר כליל לחברת הביטוח, ואז יספוג הנפגע נזק של מיליון שקל, יחייב החוק המוצע את חברת הביטוח לשאת בגובה ההפרש, כלומר מיליון שקל. במקרה כזה, עדיין רוב העלות תהיה על המדינה.

 

"אני שמח שהצלחנו לכנס תחת הצעת חוק יצירתית וטובה קואליציה רחבה מאוד של ח"כים מרוב המפלגות", אמר שמולי. "האבסורד במצב החוקי הנוכחי הוא אדיר: המדינה אמנם מפצה את כל הנפגעים, אבל בפיצוי נמוך ביחס לגובה הנזק. אין שום סיבה שאת ההפסדים יספגו דווקא אלה שנשרף להם הבית במקום שחברות הביטוח, שלהן הם שילמו כל החיים עבור ביטוח הבית, יישאו גם כן בנטל הפיצוי".

 

לדבריו, "מדובר באסון לאומי וחברות הביטוח צריכות להפסיק לעשות את מה שהן מצטיינות בו - להתחמק ברגע האמת. ההצעה תעזור לנפגעים לעמוד על הרגליים, ואני קורא לשר האוצר ולמפקחת על הביטוח לקדם את ההצעה לטובת האנשים ולא לעצור אותה לטובת חברות הביטוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איציק שמולי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים