שתף קטע נבחר

השר דרעי הכריע: תעודות ביומטריות לכל התושבים

המאגר הביומטרי יכלול תמונת פנים ושתי טביעות אצבע. עם זאת תינתן לכל תושב האפשרות להחליט כי תמונות טביעות האצבע לא יישמרו במאגר. השר דרעי: "המאגר הביומטרי נחוץ למניעת גניבת זהות של אזרחי ישראל והוא שמור ומאובטח ברמה הגבוהה ביותר". ההחלטה צריכה לקבל את אישור הממשלה והכנסת

בקרוב כולנו נצטרך טביעות אצבע למאגר הביומטרי: שר הפנים, אריה דרעי, הודיע הבוקר (יום ד') כי לאחר שבחן את ממצאי תקופת המבחן הוא החליט כי תיעוד ביומטרי חכם יונפק לכלל תושבי מדינת ישראל.

 

היום הופץ התזכיר לתיקון החוק, כאשר בשבועיים הקרובים יהיה זמן להערות הציבור. לאחר מכן תועבר ההחלטה לאישור ועדת השרים ואם תאושר - תובא להצבעה בכנסת. השר דרעי הסביר: "המאגר הביומטרי נחוץ למניעת גניבת זהות של אזרחי ישראל והוא שמור ומאובטח ברמה הגבוהה ביותר". המאגר יכלול תמונת פנים ושתי טביעות אצבע. עם זאת תינתן לכל תושב האפשרות להחליט כי תמונות טביעות האצבע לא יישמרו במאגר.

 

 (צילום: מוקי שוורץ) (צילום: מוקי שוורץ)
(צילום: מוקי שוורץ)

 

תקופת מבחן החלה ביוני 2013 ונועדה לבחון בין השאר את נחיצות קיומו של המאגר הביומטרי ואת המידע שיש לשמור בו. לאחר מכן הונחו בפני השר דרעי דיווחי הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין, המלצת הוועדה המייעצת והממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה וגורמי מקצוע נוספים המעורבים בפרויקט. לאחר כל זאת, הכריע שר הפנים דרעי כי קיים צורך וחיוניות בקיומו של מאגר נתונים ביומטריים.

 

השר דרעי מצא כי קיומו של המאגר נחוץ על מנת לתת את המענה הנדרש שבגינו נחקק החוק למניעת התחזות וגניבת זהות של תושבי המדינה ולספק לתיעוד החכם את רמת המהימנות הנדרשת. כמו כן השתכנע שר הפנים, כי ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה על פרטיות התושבים, אבטחת המידע במאגר ומניעת ניצולו לרעה. זאת, בין היתר, תוך קבלת אישור של כל הגורמים הנדרשים והמוסמכים שנקבעו לעניין זה בחוק.

 

במקביל, ובהתאם לסמכותו, החליט השר דרעי, כי ניתן ונכון יהיה לבצע שינויים מסוימים בהסדר הקיים ובהיקף הנתונים שישמרו במאגר, כך שלכל תושבי ישראל תינתן האפשרות להחליט בדבר סוג הנתונים הביומטריים אשר יכללו במאגר. תושב אשר יבחר כי טביעות האצבע שלו לא יישמרו במאגר, יקבל תיעוד אשר תוקפו יהיה עד חמש שנים וזאת בכדי שלא לפגוע ביכולת למנוע זיוף וגניבת זהות.

 

השר דרעי סיכם: "אני משוכנע כי מתווה זה מהווה איזון מיטבי בין השמירה על הפרטיות ובין חובתה של המדינה להגן על תושביה מפני התחזות וגניבת זהות. זאת על מנת לספק לתושבי מדינת ישראל תיעוד אמין ומהימן".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי כ-1.2 מיליון ישראלים נרשמו למאגר עד כה מאז תחילת הפיילוט. חלקם הנפיקו גם דרכון וגם תעודת זהות. חלקם הנפיקו רק את אחד המסמכים.

 

אגב, מי שרוצה להנפיק דרכון ביומטרי או תעודת זהות חכמה בימים אלה - לא יכול לעשות זאת - בשל עיצומי עובדי רשות האוכלוסין וההגירה שהחלו בקיץ.

 

העתירה בדרך?

באגודה לזכויות האזרח אמרו: "החלטת שר הפנים היא אומללה והרת אסון. הפיילוט הכושל שניהלה רשות האוכלוסין אינו תומך בקיומו של המאגר הביומטרי, והחלטת דרעי מנוגדת אפילו להמלצות הוועדה הציבורית שפיקחה על הפיילוט שהכריעה נגד לחייב אזרחים לתת טביעת אצבע. תופעת הפריצות ודליפות ממאגרי המידע הוחמרה בשנים האחרונות, כמו שאירע למשל בבחירות האחרונות בארצות הברית. מדובר בפצצת זמן שתפגע באופן חמור בפרטיות תושבי המדינה ובבטחונם".

 

לאחר הודעת השר, פרסמה התנועה לזכויות דיגיטליות בקשה לגולשים על מנת לסייע לה לעתור לבג"ץ כנגד המאגר הביומטרי. בתנועה לזכויות דיגיטליות הסבירו את המהלך: "אחרי שש שנים של מאבק, הכריז היום שר הפנים על הפעלת המאגר הביומטרי. בניגוד לכל מדינות העולם המערבי, רק בישראל יאספו טביעות אצבע ותמונות פנים של כלל אזרחי המדינה ויאגרו אותן. בניגוד לדעתם של הממונה על היישומים הביומטריים וראש המטה ללוחמה בטרור, יחשפו אתכם לסיכונים החמורים שבדליפת המאגר. בניגוד לדעתם של 74 ממדעני אבטחת המידע וההצפנה הטובים בישראל, מנסה שר הפנים למכור לכם שהמאגר הזה מאובטח, ושהוא לא ידלוף לעולם. בניגוד לדעתם של 70% מאזרחי ישראל שבשלוש השנים האחרונות מסרבים בעיקשות להיכנס למאגר".

 

עוד אמרו בתנועה כי השר דרעי טועה: "אחרי שבכל יום אנחנו שומעים על תמונות שנגנבות ומאגרים שנפרצים, לאחר שמאגר עובדי המדינה של הממשל האמריקאי נפרץ ולמעלה מ- 20 מיליון טביעות אצבע ופרטים אישיים של עובדי המדינה האמריקנים דלפו, לאחר שיאהו, Ebay ו-Target נפרצו אף הם, חבל ששר הפנים לא מבין אף אחד לא חסין. כי אפילו משרד ראש הממשלה אומר ש'אירוע דלף ממאגר ביומטרי עלול לגרום לפגיעה בפרטיות, לפגיעה פיזית ו/או כלכלית ובמקרי קיצון להפללת אנשים חים מפשע, לפגיעה בבטחון המדינה וניהולה התקין'.

 

"אנחנו, בתנועה לזכויות דיגיטליות, לא מוכנים לתת לזה לקרות. לכן אנחנו מבקשים להקים קליניקה, מטה מאבק משפטי למען הפרטיות והביטחון האישי, שיעתור לבג"ץ נגד המאגר. זה יהיה קרב לא פשוט, אבל אנחנו חייבים לנצח...אסור לתת להם להפוך אותנו למדינת האח הגדול, בה כל אחד, כל הזמן, נתון למעקב. עזרו לנו להילחם על כל זה".

 

יהונתן קלינגר, היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות: "שר הפנים מפקיר את אזרחי ישראל. אנחנו חושבים שאין צורך בטביעות אצבע במאגר, משרד רה"מ קבע שאין צורך בו. אנחנו יודעים שאיחסון טביעות האצבע יפקיר את גורל האזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוקי שוורץ
השר דרעי מבקש תעודה ביומטרית
צילום: מוקי שוורץ
מומלצים