שתף קטע נבחר

ערבים תרמו לבית כנסת שנשרף: "כולנו בני אדם"

קומה שלמה בבית כנסת חיפאי נשרפה כליל במהלך הדליקה הגדולה בעיר. ספק עץ ומפרזל מהמגזר שהתבקשו לתת הצעת מחיר לקראת עבודת הנגרות סירבו לקחת כסף. רב בית הכנסת: "עמדו לי דמעות בעיניים"

 

 

בעלי עסקים מהמגזר הערבי שהתבקשו לתת הערכת מחיר בעקבות נזקים לבית כנסת מהשריפה שאירעה בשבוע שעבר בחיפה - סירבו לגבות כסף על הסחורה ששווה אלפי שקלים. "החלטתי לעזור ללא שום תמורה", סיפר ווליד אבו אחמד, ספק לוחות עץ שמתגורר בחיפה. "בחיפה יש חיים משותפים של ערבים ויהודים ללא שום אפליה וצריך לשמור על שותפות ולעודד שלום".

 

הקומה השלישית של בית הכנסת הקונסרבטיבי מוריה בשכונת אחוזה בחיפה נשרפה בדליקה הגדולה ביום חמישי. רב בית הכנסת, הרב דובי חיון, ביקש לרכוש שולחנות חדשים במקום אלו שנשרפו. הוא שוחח עם הנגר שחר סלע שהסכים לעבוד ללא תמורה, אולם עדיין היה צריך לשלם עבור חומרי הגלם ולוחות העץ.

 

נזקי השריפה בבית הכנסת (צילום: הרב דובי חיון) (צילום: הרב דובי חיון)
נזקי השריפה בבית הכנסת(צילום: הרב דובי חיון)
 

הנגר פנה לכמה ספקים, בהם אבו אחמד וזיאד יונס, מהאחים יונס שמתמחים בפרזול, וביקש מהם הצעת מחיר עבור לוחות עץ וחומרים שישמשו לרגליים של השולחנות. אבו אחמד ויונס החליטו להעניק את הסחורה במתנה.

 

"כששמעתי את זה עמדו לי דמעות בעיניים", סיפר רב בית הכנסת הרב דובי חיון. "התרגשתי שאנשים מוסלמים מתעקשים לתרום לבית כנסת יהודי. הזמנתי אותם אלינו לתפילה שנקיים הערב כדי להודות להם".  

בית הכנסת ניזוק קשה (צילום: הרב דובי חיון) (צילום: הרב דובי חיון)
בית הכנסת ניזוק קשה(צילום: הרב דובי חיון)
 

 (צילום: הרב דובי חיון) (צילום: הרב דובי חיון)
(צילום: הרב דובי חיון)

 (צילום: הרב דובי חיון) (צילום: הרב דובי חיון)
(צילום: הרב דובי חיון)

 (צילום: הרב דובי חיון) (צילום: הרב דובי חיון)
(צילום: הרב דובי חיון)
 

יו"ר תג מאיר גדי גבריהו, שיזם אירוע בין-דתי בבית הכנסת, אמר: "צריך לחבק את מרבית האוכלוסייה הערבית המעוניינת בדו-קיום בשלום. הנגר והפרזלן משקפים את החברה הערבית הרבה יותר מהקיצונים וחשוב לדבר גם עליהם".

 

אבו אחמד הוסיף ואמר כי האיסלאם היא דת של סלחנות. "כולנו חיים באותו מקום ועם שמחה וכאב אחד", אמר. "העץ שנשרף זה עץ שאנחנו גם נטענו אותו וחייבים לשמור עליו. הרבה יהודים מעודדים אותנו בהרבה דברים. כולנו בני אדם. אני פונה לכל האזרחים, ערבים ויהודים בכל מקום, להמשיך בחיים משותפים. כולנו רוצים חיים מאושרים".

 

באירו עצמו בבית הכנסת אמר הרב דובי חיון: "החלטנו שנעשה ערב שכולו אהבה, במקום שנשרף נדליק אור של אהבה. שייחים, אימאמים, אנשי דת, כמרים נוצרים, אב הכנסיה המרונית, רבנים מכל הזרמים – וכולם יחד דיברנו על אהבה על אור ועל יחד".


פורסם לראשונה 30/11/2016 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרב דובי חיון
נזקי השריפה בבית הכנסת
צילום: הרב דובי חיון
מומלצים