שתף קטע נבחר

כולם אשמים: תביעת הצעירה שנפלה במסיבה

בת 22 מעדה על מדרגה שבורה בווילה בהרצליה ונפצעה. ביהמ"ש חילק את האחריות בין בעלת הבית, השוכר שלו, שוכרי המשנה וגם הצעירה עצמה

בית משפט השלום בראשל"צ התבקש לאחרונה להכריע בתביעת נזיקין שהגישה צעירה שמעדה על מדרגה שבורה ונפצעה במסיבה בווילה בהרצליה לפני כמה שנים. בעקבות חוסר הבהירות לגבי מי אחראי לתאונה ועל מי לשלם את הפיצויים, חילקה השופטת איריס סורוקר האחריות בין בעלת הבית, השוכרים שלו, שוכרי המשנה שארגנו את המסיבה וגם הצעירה עצמה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בתביעה שהוגשה לפני ארבע שנים טענה הצעירה, כיום בת 27, שמעדה על מדרגה לא יציבה בבית שבו התקיימה המסיבה. כתוצאה מכך היא נאלצה לעבור ניתוח לתיקון שבר בקרסול בבית החולים "הדסה" שבירושלים, מה שמנע ממנה לעבוד במשך תקופה וגרם לה להפסדי שכר ולהוצאות רפואיות רבות.

 

התביעה הוגשה נגד הבחור ששכר את הנכס באותה תקופה ושלושת המארגנים של המסיבה, שהבית הושכר להם בשכירות משנה. התובעת ביקשה לחייב את ארבעתם בפיצוי על נזקיה, בטענה שכולם אחראים למחדל כיוון שהפרו את חובתם לדאוג לבטיחות החוגגים.

 

השוכר הראשי הכחיש כל קשר לאירוע והגיש הודעת צד שלישי נגד בעלת הבית, מארגני האירוע וזוגתו דאז – ששכרה יחד עמו את הבית. לדבריו, אחרי שהוא וזוגתו עזבו את הבית, הם השכירו אותו לשלושת הנתבעים האחרים – מארגני המסיבה – ולכן הם צריכים לשאת בתוצאות האירוע שהתרחש במהלכה. לחילופין, אם תוטל עליו אשמה – זוגתו לשעבר צריכה לשאת בה יחד עמו.

 

בעלת הבית טענה כי כלל לא הייתה מודעת לקיומם של שוכרי המשנה, ומבחינתה השוכר הראשי הוא אחראי. מארגני האירוע טענו גם הם שהאחריות מוטלת על השוכר הראשי, שכן התריעו בפניו על הבעיה והוא אף ניסה לתקן את המדרגה בעצמו. בנוסף, לטענתם, יש לייחס אחריות לתובעת עצמה, שהייתה "שיכורה לגמרי" ולא נזהרה בדרכה.

 

יכלו לצפות מראש

השופטת ד"ר איריס סורוקר התבססה על הודאת המארגנים בנוגע לבעיה במדרגה, ובשל כך הטילה אחריות רבה על שלושתם, כמי שהחזיקו בנכס בפועל וידעו על הליקוי הבטיחותי לפני המסיבה, אך הסתפקו בתיקון לא מקצועי. נקבע כי היה עליהם לצפות שהליקוי במדרגה יסכן אורחים, ומשכך, הטילה עליהם 50% מהאחריות לנזקי התובעת.

 

על השוכר הראשי ובת זוגו דאז הטילה השופטת אחריות בשיעור של 20%, לאחר שהתברר שידעו על הליקוי והשוכר לקח על עצמו לתקן אותו. 15% אחריות נוספים הוטלו על בעלת הבית שגם היא הודתה שידעה על קיומם של ליקויים שונים בבית. כמו כן, התובעת עצמה נמצאה אחראית לתאונה (15%), בשל חוסר הזהירות שלה בעת החשכה ולאחר שתיית אלכוהול.

 

השופטת סורוקר העריכה ב-85 אלף שקל את נזקי התובעת ברכיבים של כאב וסבל, עזרת הזולת והוצאות רפואיות. בנוסף לכך היא קבעה שהצעירה זכאית לפיצוי על הפסדי שכר שלה עד גיל 67 – שיחושבו בהתאם לשיעורי הנכות שנקבעו לפי השכר הממוצע במשק ובחישוב חצי אקטוארי.

 

מסכום הפיצוי הכולל יופחתו 15% האשם התורם של התובעת. כל אחד מהנתבעים, בהתאם לאחריותו, חויב לשלם לה גם הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 23.6% מהפיצוי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אמנון גולן
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד יעל פלג, עו"ד יפעת שוויגמן, עו"ד מיכל טולדנו
  • עו"ד עמנואל סממה ממשרד גבריאל ראובינוף עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים