שתף קטע נבחר

"לעשות סדר". צוות הרבנים שיבדוק את פרשת הח"כ שנטען כי הטריד

בעקבות הפרסום על הטענות להטרדה מינית של ח"כ מהבית היהודי, רבנים מקימים צוות בדיקה - לא במסגרת "פורום תקנה". הרב אליהו: "הצענו לפורום להוביל את הבדיקה, אך מכיוון שלא מדובר במקרה של בעל סמכות רוחנית אנחנו נכנסנו לפעולה. יש עדויות, רכילויות"

בעקבות הפרסום הבוקר (יום ה') ב"ידיעות אחרונות" בדבר טענות על הטרדה מינית שנעשו על ידי חבר כנסת, ולאחר שנודע כי מדובר בחבר מפלגת הבית היהודי, רב העיר צפת הרב שמואל אליהו והרב איתן אייזמן הקימו צוות שיבחן את הטענות. הרבנים קיבלו ביממה האחרונה כמה עדויות נגד חבר הכנסת, אך לפי שעה לא פנו אליהם מתלוננות.

 

הקים צוות בדיקה. הרב שמואל אליהו (צילום: עמנואל מימון) (צילום: עמנואל מימון)
הקים צוות בדיקה. הרב שמואל אליהו(צילום: עמנואל מימון)

 

הבדיקה, שיצאה לדרך עוד לפני הפוסט בפייסבוק שהזמין נשים שנפגעו להתלונן, נמצאת עדיין בשלבים ראשוניים. חבר הכנסת הודיע לרבנים כי ישתף פעולה עמם פעולה, ובכוונתו להתייצב בפני הצוות ולמסור את גרסתו ככל שיידרש. לאחר שייאספו חומרים נוספים יוחלט אם לזמנו וכיצד לפעול.

 

הרב אליהו, שגיבש את הצוות ועומד בראשו, הוביל בעבר את איסוף העדויות נגד הרב עזרא שיינברג, שהואשם באונס ובהטרדות מיניות. הרב אייזמן הוא מייסד של אחת מרשתות החינוך הגדולות ביותר בציבור הדתי-לאומי, ובנוסף חבר ב"פורום תקנה", שפועל למניעת פגיעות מיניות על ידי בעלי מרות וסמכות בציבור הדתי.

 

הרב אליהו אמר בשיחה עם ynet: "אספנו עדויות. בינתיים זה לא התגבש לכלל טענות שמחייבות הדחה או פרסום. אם וכאשר זה יתגבש, נפעל בהתאם לנתונים שיהיו בידינו". בתשובה לשאלה מדוע הבדיקה לא הופקדה בידי "פורום תקנה", השיב הרב אליהו: "מלכתחילה הצענו ל'פורום תקנה' להוביל את הבדיקה. דיברתי אתמול עם יהודית שילת (מייסדת פורום תקנה - ע"א) והיא אמרה שזה לא התחום שהיא מטפלת בו בדרך כלל. לרוב היא מטפלת בבעלי סמכות רוחנית ולכן אנחנו נכנסנו לפעולה. אנחנו בודקים את הכול. יש שמועות, עדויות, רכילויות, וצריך לעשות בזה סדר כדי להגיע לאמת. בסוף מתוך זה נגבש את המסקנה שלנו".

 

הפרשה עלתה לכותרות לאחר שחגית מוריה גיבור, מקורבת למתלוננות, פרסמה פוסט בפייסבוק הקורא לנשים נוספות שהוטרדו על ידי חבר הכנסת לפנות אליה. "הסיפורים נערמים והשתיקה רועמת לי מאוד", כתבה. "יש איש ציבור בכיר שתקף ותוקף נשים. כבר שנים. אני יודעת על מקרה ישן ולאחרונה הגיעו אליי סיפורים נוספים. מזעזעים. אנחנו מנסים לגבש קבוצה של עדויות, אפילו בעילום שם, על מנת לחשוף את האדם. אני מבקשת ומתחננת. מי שקרה לה, מכירה מישהי אחרת או יודעת משהו מכלי ראשון - פנו אליי. סודיות גמורה מובטחת".

 

קורא לכל מי שחשה פגיעה מהח"כ להתלונן. בנט (צילום: לע"מ) (צילום: לע
קורא לכל מי שחשה פגיעה מהח"כ להתלונן. בנט(צילום: לע"מ)

גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי ראשי מפלגת הבית היהודי ידעו על הטענות להטרדות אך לא עשו דבר. יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט פרסם הודעה לאור פניות הכתבים בנושא: "עם הגעת הנושא לפתחו, יו"ר התנועה השר בנט שוחח עם הח"כ הנדון והוא הכחיש את הדברים באופן מוחלט". עוד נמסר כי "השר בנט קורא לכל מי שחשה פגיעה, תמיד, ומכל אדם בכל תפקיד לגשת ולהתלונן לרשויות החוק".

 

מטעמו של חבר הכנסת עצמו התייחסו בצהריים לעניין, ואמרו: "אנחנו רגילים כבר כי מדי כמה שנים יש המפיצים סיפורים על חבר הכנסת, ובסופו של דבר מתברר שאין כלום. אין לנו עניין לתת פרס למלעיזים על ידי סיוע בניפוח הדברים, ולכן נסתפק בתגובה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמנואל מימון
פותח בבדיקה. הרב אליהו
צילום: עמנואל מימון
מומלצים