שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: "לבדוק המעורבות האיראנית בצוללות מגרמניה"

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון אמר בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות" כי לא היה ער למעורבות האיראנית בחברת "טיסנקרופ". ח"כ עפר שלח: "חשיפת המעורבות האיראנית בצוללות מעצימה את הצורך בבדיקת העסקה כולה"

 

 

 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל') עמוס גלעד, התייחס הבוקר (שבת) לחשיפה כי כסף ישראלי מעסקת הצוללות מול החברה הגרמנית "טיסנקרופ" יועבר לידיים איראניות. "צריך לבדוק את זה, לא הייתי ער לכך", אמר גלעד. במקביל התייחס לדברים גם ח"כ עפר שלח, חבר ועדת החוץ והביטחון: "חשיפת מעורבותה של איראן בתאגיד שממנו קונה ישראל צוללות רק מעצימה את הצורך לבדוק לעומק את הפרשה".

 

אתמול חשף כתב "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע כי התאגיד הגרמני טיסנקרופ, המייצר לצה"ל צוללות וספינות, נמצא בבעלות חלקית של חברת השקעות איראנית בהיקף של 5%. אמש אף התברר כי איראן הרוויחה מאות מיליוני שקלים מהמניות שהיא מחזיקה בתאגיד.

 

"זו כותרת מבודדת שקצת משנה את התמונה", אמר גלעד באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. "בסוף אתה קונה מהמספנה, לא הייתי ער למעורבות האיראנית אבל היא לא המרכזית. איראן לא מוכרת צוללות לישראל. אם זה היה תלוי באיראן לא הייתה לנו אף צוללת. זו מעורבות שולית וצריך לבדוק את זה. הקנייה היא מממשלת גרמניה ויש הסכמי סודיות קפדניים שעוטפים את בניית הצוללות ומאפשרים לבנות תוך שמירת הביטחון של ישראל".

"לבדוק המעורבות האיראנית בעסקת הצוללות". עמוס גלעד ()
"לבדוק המעורבות האיראנית בעסקת הצוללות". עמוס גלעד

"החשיפה מעצימה את הצורך בבדיקה". חבר הכנסת שלח (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"החשיפה מעצימה את הצורך בבדיקה". חבר הכנסת שלח(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון, התייחס במקביל גם הוא לחשיפה באירוע "שבתרבות" במודיעין, ואמר כי "חשיפת מעורבותה של איראן בתאגיד שממנו קונה ישראל צוללות רק מעצימה את הצורך לבדוק לעומק את הפרשה".

 

הוא הוסיף: "קניית הצוללות עצמן היא החלטה סבירה, בתחום אחריותו של ראש הממשלה. אבל הבהילות בסגירת העסקה, הצגתה לקנצלרית גרמניה קודם שהעסקה עצמה אושרה בקבינט, ובעיקר ניגוד האינטרסים המובהק בכך שמקורבו של ראש הממשלה, האיש שמייצג אותו בעניינים פרטיים ופוליטיים, מרוויח מן העסקה כעורך דינו של נציג המספנות בארץ, כל אלה גורמים לחשד כבד בציבור שמשהו כאן לא בסדר".

 

בהמשך התייחס שלח גם ליציבות הממשלה וציין כי "לקואליציה הזו אין כיוון, חוץ ממהדורת החדשות של הערב ומאבקים על כסף ואינטרסים פוליטיים. המריבות בתוכה, סביב חוקים לא חוקתיים, פוגעניים ומיותרים, נראית כמבשרת התפרקות קרובה. בשבועות האחרונים ישנה אווירה של התפרקות שיכולה להביא לבחירות. כשלספינה אין כיוון ואין קברניט, והצוות שלה עסוק במריבות ולא במציאת הדרך הנכונה קדימה, היא תעלה על שרטון במוקדם או במאוחר, ולטובת אזרחי ישראל כדאי שזה יהיה מוקדם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים