שתף קטע נבחר

נתניהו סילק את סמוטריץ': "אל תבוא לכאן"

ראש הממשלה זעם על הח"כ מהבית היהודי שאמר עליו "לצערי הרב, נתניהו הוא לא ימין" וסילק אותו מפגישה בלשכתו בעניין חוק ההסדרה. גורמים מדיניים בכירים הזהירו מאישור חוק ההסדרה: עלול להקשות מאוד על ישראל במועצת הביטחון

 

ראש הממשלה נתניהו, ח"כ סמוטריץ' (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי) (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה נתניהו, ח"כ סמוטריץ'(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

תקרית חריגה: ראש הממשלה בנימין נתניהו סילק אמש (מוצאי שבת) את ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שהגיע ללשכתו לדיון בחוק ההסדרה במסגרת פגישה מתוכננת בין נתניהו לבין יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט. הסיבה: דברים שאמר סמוטריץ' נגד נתניהו בראיון ל"הארץ".

 

"אמרת עליי שאני לא ימין ולא אמין אז אל תבוא לכאן", אמר נתניהו לסמוטריץ', וביקש שיעזוב את המקום. סמוטריץ' נענה ועזב.

סמוטריץ' אמר בראיון: "סליחה, לצערי הרב נתניהו הוא לא ימין. עד שנתניהו הגיע, היה ברור – בישראל ובעולם – שיש ימין ושמאל. כשהשמאל בשלטון אפשר לדבר על חלוקת הארץ. כשהימין בשלטון, אין על מה לדבר. בא נתניהו ויצר מצג שווא, שלפיו יש קונצנזוס בין הימין לשמאל לגבי פתרון שתי המדינות. זה לא נכון, זה שוחק את התודעה וגורם נזק גדול מאוד לעמדות ולאינטרסים של מדינת ישראל. אני נפגש עם נציגי קונגרס אמריקנים שאומרים לי – מה אתה רוצה, שאני אהיה צדיק יותר מהאפיפיור? ראש הממשלה שלך אומר 'חזון לשתי מדינות', אז אתה רוצה שאנחנו נהיה יותר ימניים ממנו?"  

 

אמש נפגשו בנט ונתניהו לפגישה ארוכה, שנייה בשלושה ימים, בניסיון למצוא פתרון למשבר עמונה בטרם יגיע החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה המתוכננת ליום שני. היום צפויים נתניהו ובנט להיפגש שוב בניסיון למצוא פתרון מוסכם, מכיוון שעל-פי החלטת בג"ץ יצטרך המאחז להתפנות עד סוף החודש.

 

הסוגיה מעוררת מתיחות גדולה שכן סיעת כולנו של שר האוצר משה כחלון הודיעה כי לא תתמוך בחוק במתכונתו הנוכחית, ואילו בבית היהודי מתעקשים עליו כפי שהוא. אם כחלון לא יתמוך בו, תצטרך הקואליציה לשכנע את ח"כ בני בגין, שיהיה לשון המאזניים, שלא להתנגד לחוק. אם בגין יגיע להצבעה ויצביע נגד, כפי שעשה בקריאה הטרומית, החוק לא יעבור ויציב את הקואליציה בבעיה חדשה.

 

גורמים מדיניים בכירים הזהירו מאישור חוק ההסדרה. סגן השר למדיניות חוץ, מייקל אורן (כולנו), אמר כי אישור ההסדרה השבוע עלול להקשות מאוד על ישראל במועצת הביטחון ועלול "להקל" מאוד על הנשיא אובמה להחליט שלא להטיל וטו על הצעה אנטי-ישראלית במועצת הביטחון.

 

אורן אמר: "עמדת 'כולנו' היא שאנו מגנים על בית המשפט העליון. מבחינה מדינית נכון להמתין לפחות עד אחרי הדיון במועצת הביטחון בשלוש היוזמות שעומדות על הפרק – היוזמה הניו זילנדית, היוזמה הפלסטינית והיוזמה הצרפתית. החשש שלי הוא דווקא מהיוזמה הניו זילנדית כי היא יותר בכיוון שהממשל הנוכחי יכול להגיד שהיא מאוזנת – היא גם מגנה את ההתנחלויות וגם את האלימות וההסתה משני הצדדים. העולם לא יברך על המתווה הקפריסאי. קשה לי להאמין שהפלסטינים יקבלו את כספי הפיצויים כי מי שייקח את הכסף יחטוף כדור בראש".

 

אורן הסביר כי התקופה הנוכחית "מאוד רגישה מבחינה מדינית, והעיתוי של העברת החוק לא לטובתנו. אני רוצה להוסיף לשיקול של שמירה על בית המשפט העליון את הצורך גם לחזק ולא להחליש את עמדתנו המדינית בעולם בתקופה רגישה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים