שתף קטע נבחר

טעות? לעולם חוזר

נדב זילברשטיין הוביל את עירוני נס ציונה מהליגה הארצית עד לפלייאוף ליגת העל. בתחילת העונה שעברה הוא פוטר, מה שלא מנע מהקבוצה לרדת ליגה. לאחרונה הוא נקרא לחזור: "התלבטתי מאוד. בשלב מסוים כבר אמרתי לא". בראיון אישי הוא חוזר להחלטה ההיא לפטרו ("היה ראוי שיהיה פה יותר אורך רוח") ומספר מדוע ויתר על ההצעה להיות עוזר מאמן בהפועל ירושלים

עירוני נס ציונה נחשבה לאי של יציבות בשוק המאמנים האכזרי של הכדורסל הישראלי. נדב זילברשטיין אימן את הקבוצה במשך שבע שנים, והוביל אותה מהליגה הארצית עד לפלייאוף ליגת העל. אלא שהכול השתנה ב-24 בנובמבר 2015.

 

את העונה שעברה זילברשטיין החל גם כן על הקווים בהיכל לב המושבה, בעוד עופר ברקוביץ' הוותיק היה המנהל המקצועי. אחרי שמונה מחזורים בלבד (שמתוכם הפסידה נס ציונה בשישה) הוחלט לפטר אותו באותו יום נמהר בנובמבר. ברקוביץ' מונה במקומו. זה לא ממש עזר לקבוצה, שסיימה במקום האחרון וירדה ליגה בסיום העונה.

 

זילברשטיין. "זה המקצוע שלנו" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
זילברשטיין. "זה המקצוע שלנו"(צילום: אורן אהרוני)

שנה אחרי הפיטורים, נדב זילברשטיין הוא שוב מאמן עירוני נס ציונה. האכזבה על ההחלטה ההיא לא התפוגגה, אבל הוסטה הצידה. "זה המקצוע שלנו, זה הפן הפחות יפה בו. הייתה לי אכזבה מסוימת, במשך שש שנים שהייתי כאן רק הצלחנו. אני חושב שהיה ראוי שיהיה פה יותר אורך רוח, אבל זה מאחורינו".

 

נס ציונה סומנה בתחילת העונה כמועמדת הראשית לעלייה מהירה חזרה לליגת העל. עם הזרים לי רוברטס ובילי מקשפרד, עם טל דן שנשאר במועדון ולצדו אלעד הופמן, גיל אמיתי, גולן גוט, רביב פיטשון, עידן סטולרו ואפילו עמית בן דוד הוותיק - הייתה הערכה שנס ציונה תהיה גדולה על הליגה הלאומית.

 

אך את העונה הנוכחית פתחו הכתומים בצורה מאכזבת ובתום שישה מחזורים בליגה השנייה עמדו על מאזן חצוי של שלושה ניצחונות ושלושה הפסדים, האחרון שבהם בחוץ לגליל עליון. ההנהלה בתגובה החליטה לפטר את המאמן רועי חגאי, ולקרוא לנדב זילברשטיין לחזור.

 

שילם מחיר על פתיחת עונה מאכזבת. רועי חגאי (צילום: אלעד גרשגורן)
שילם מחיר על פתיחת עונה מאכזבת. רועי חגאי(צילום: אלעד גרשגורן)

 

הקדנציה המחודשת של המאמן בנס ציונה נפתחה ברגל ימין. הכתומים הספיקו לנצח את הפועל באר שבע 66:79 ולהביס את עירוני רמת גן 74:106. "הקבוצה שנבנתה כאן היא קבוצה מצוינת, ברמה האישית וברמה המקצועית", אומר זילברשטיין. "החבר'ה רוצים מאוד להצליח ומלאים בתשוקה, וזה הופך את הדברים לקלים יותר".

 

עירוני נס ציונה חייבת לעלות העונה בחזרה לליגת העל?

"אי אפשר כל הזמן לדבר על מטרה שהיא רק עוד כמה חודשים. כרגע חשוב לי יותר שנייצר לעצמנו זהות בחודש הקרוב. קודם כל צריך לבנות לעצמנו דרך ושיטה, בשלב השני נרצה להיכנס לפלייאוף מהמקום הכי גבוה שאפשר ואחר כך לעשות את מה שמצופה מאתנו. עלייה היא מטרת העל ולשם כך נתכנסנו".

 

הפועל ירושלים ובאר שבע התעניינו 

זילברשטיין המשיך לעבוד כמנהל המקצועי במחלקת הנוער של נס ציונה גם אחרי הפיטורים מהקבוצה הבוגרת. עם השנים הוא הפך לבשר מבשרו של המועדון, אבל הסכמתו לשוב לאמן את הקבוצה לא הייתה עניין מובן מאליו.

 

"לא הייתי בטוח אם לא מוקדם מדי לחזור" (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
"לא הייתי בטוח אם לא מוקדם מדי לחזור"(צילום: ראובן כהן)
 

 

היו צריכים לשכנע אותך לחזור?

"האמת שכן. התלבטתי מאוד. בשלב מסוים כבר אמרתי לא, אבל ביקשו ממני לחשוב על זה עוד פעם. הפיטורים היו לפני שנה והייתה לי מחשבה שאולי כדאי ללכת למקומות אחרים לפני שאני חוזר לפה. בסוף הבנתי שהסיטואציה יכולה להיות טובה בשבילי".

 

ההתלבטות הייתה מקצועית או על רקע מה שהיה בינך לבין המועדון?

"בהתחלה זה היה על רקע מה שהיה פה לפני שנה. לא הייתי בטוח אם זה לא מוקדם מדי לחזור. הסיבה שבגללה בהתחלה אמרתי שאני לא רואה את זה קורה הייתה שאני עושה עוד הרבה דברים, ולא רציתי לעשות יותר מדי דברים במקביל".

 

חוץ מהעבודה במחלקת הנוער, זילברשטיין עובד בגימנסיה הריאלית ראשון לציון, שזכתה בשנה שעברה באליפות התיכונים. מעבר לזה הוא מונה למאמן נבחרת ישראל עד גיל 14, נבחרת שאיגוד הכדורסל החליט להקים מאפס. בסופו של דבר הוא הבין שאפשר לשלב בין העיסוקים השונים.

 

הגימנסיה הריאלית ראשל"צ חוגגת אליפות בשנה שעברה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הגימנסיה הריאלית ראשל"צ חוגגת אליפות בשנה שעברה(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

זה לא שלנדב זילברשטיין לא היו אפשרויות אחרות. מעבר לכך שהפועל באר שבע רצתה אותו כמאמן ראשי, הייתה לו הצעה להצטרף לצוות המקצועי של הפועל ירושלים בצמרת ליגת העל.

 

"באר שבע רצו מאוד שאבוא, הם דיברו איתי בתחילת הקיץ", הוא מספר, "יש שם אחלה אנשים, אבל זה לא התקדם מעבר לזה. הייתי בקיץ במשא ומתן עם הפועל ירושלים להיות אחד מעוזרי המאמן שם. זה נפל כי הפערים הכספיים בינינו היו די גדולים, ואני לא נמצא בשלב בחיים שבו אני יכול להתפשר כלכלית. ההצעה הייתה מכובדת והייתה לי פגישה טובה עם המאמן ועם המנכ"ל. ההצעה באה מגיא הראל, אבל דברים לא הסתדרו".

 

סימונה פיאניג'אני וגיא הראל. "היו פערים כספיים" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
סימונה פיאניג'אני וגיא הראל. "היו פערים כספיים"(צילום: אבי רוקח)

 

עופר ברקוביץ'? "חברים לעבודה ולא מעבר לזה" 

הוא לא חושש מפני האפשרות שהסיפור מהעונה שעברה יחזור על עצמו, במקרה שיבואו תוצאות לא טובות. "אני חי את ההווה. זה הביזנס, זה יכול לקרות גם בכל מועדון אחר", אומר זילברשטיין.

 

ואולי זה מה שקרה לעירוני נס ציונה ב-24 בנובמבר 2015: היא הפכה להיות קצת כמו כל מועדון כדורסל אחר. משהו במשפחתיות של הקבוצה מלב המושבה נסדק.

 

"אני לא שופט אף אחד". עופר ברקוביץ' (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"אני לא שופט אף אחד". עופר ברקוביץ'(צילום: עוז מועלם)

 

מה טיב היחסים שלך עם עופר ברקוביץ'?

"קורקטיים".

 

אתה יכול לפרט?

"יחסים ענייניים, חברים לעבודה ולא מעבר לזה. אנחנו עובדים באותו מועדון ועושים הכל כדי שהמערכת תצליח. יש לנו יחסי עבודה טובים, שום דבר מעבר לזה".

 

כשהוא החליף אותך בתפקיד בעונה שעברה, הרגשת שיש בכך טעם לפגם?

"אני לא הדגל המוסרי של אף אחד. שכל אחד יפעל לפי העקרונות שלו, אני לא שופט אף אחד".

 

העונה עופר ברקוביץ' מתפקד כמנכ"ל המועדון. אפשר להעריך שהסיכויים לחילוקי דעות מקצועיים משמעותיים בין השניים פחתו בעקבות המעבר של ברקוביץ' לתפקיד הניהולי-ארגוני.

 

"אין המשכיות בקבוצות, אין תרבות של בנייה לאורך זמן" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"אין המשכיות בקבוצות, אין תרבות של בנייה לאורך זמן"(צילום: אורן אהרוני)
 

 

מעמד המאמן הוא נושא שהעסיק אותך בתקופה הזו?

"אני חושב שבכל העולם הבינו כבר שפיטורי מאמנים הם לא בהכרח הדרך לשנות את המצב. האחריות היא של כל המערכת ביחד – המנהלים, המאמנים והשחקנים. במקרים רבים הוכח שסבלנות מועילה הרבה יותר ומביאה תוצאות בטווח הארוך. זו בעיה שאין המשכיות בקבוצות, אין תרבות של בנייה לאורך זמן ועשייה בדרך מסוימת – ממחלקת נוער ועד לבוגרים. בנוגע לשחקנים אני עוד יכול להבין, כי זה שוק קטן ושחקנים שמצליחים משתדרגים".

 

גם לנס ציונה היו שחקנים שעברו בהמשך לקבוצות בכירות ועשירות בהרבה. אחד מהם הוא טיילר האניקאט. לפני שלוש שנים הוא ניצח יחד עם העולה החדשה דאז את מכבי תל אביב של דייויד בלאט (שבסיום העונה ההיא זכתה ביורוליג). בשבוע שעבר הוא הצטיין בניצחון של אנאדולו אפס על מכבי ת"א ביורוליג.

 

טיילר האניקאט מטביע מול מכבי ת"א. "גניבה מהגדולות שהיו פה" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
טיילר האניקאט מטביע מול מכבי ת"א. "גניבה מהגדולות שהיו פה"(צילום: עוז מועלם)
 

 

כשראית את טיילר האניקאט קולע 21 נקודות על הראש של מכבי תל אביב ביד אליהו, זה עשה לך משהו בלב?

זילברשטיין מחייך. "אני מאוד נהניתי לראות אותו. הוא התפתח מאוד כשחקן. מהרגע שראיתי אותו חשבתי שהוא שחקן מדהים וכולם מדברים על זה שהוא 'גניבה' מהגדולות שהיו פה. אני שמח בשבילו וגאה שהוא היה חלק מהמערכת, אנחנו נתנו לו את הבמה הראשונה באירופה. טיילר בא לפה כבחור צעיר, שלא יצא בטיסה מארצות הברית לפני כן".

 

"גם בזוגיות יש משברים" 

על פניו, נראה שההחזרה של זילברשטיין היא למעשה הודאה בטעות מבחינת הקבוצה, אבל אף אחד מהצדדים לא יאמר זאת בפה מלא. "את זה יגיד מי שהחליט בשנה שעברה. אני לא יכול להגיד את זה ולא יכול לדבר בשמו", אומר המאמן.

 

שמעתי בעצתו והעברתי את השאלה ליו"ר עירוני נס ציונה, יניב מזרחי – האם זו בעצם הודאה בטעות? "בסופו של דבר יש כאלה שיגידו שכן. אני לא מסתכל על ההיסטוריה ולא עובד עם אגו", עונה הבוס, "המינוי של זילברשטיין הוא הדבר הנכון שהיינו צריכים לעשות בזמן הזה וזה מה שחשוב".

 

"לא חסרים מאמנים בשוק, אבל בחרתי בנדב". יניב מזרחי (צילום: עירוני נס ציונה)
"לא חסרים מאמנים בשוק, אבל בחרתי בנדב". יניב מזרחי(צילום: עירוני נס ציונה)
 

 

מי שביצע את הפריצה שלו בהדרכתו של נדב זילברשטיין הוא טל דן. הפורוורד שנשאר נאמן לנס ציונה סבל מפציעות בברך ובקרסול, והיה מושבת לחודש בתקופת ההכנה. דן עדיין לא נכנס לקצב (קולע העונה עד כה רק 5.4 נקודות בממוצע), אבל המאמן משוכנע שהוא יחזור לכושר.

 

"נדב יודע כמה אני אוהב אותו ושמח שהוא חזר. זו הייתה כמובן סיטואציה לא נעימה עם רועי חגאי ואני מצטער שהוא נאלץ לעזוב, אבל אני שמח לפחות שנדב חזר", אומר טל דן. "אני חושב שהוא צריך להיות פרנצ'ייז קואץ', זה המקום שלו. אני שמח שהמערכת הבינה את זה. אני מניח שלא היו שלמים עם ההחלטה להיפרד ממנו בעונה שעברה כי עובדה שהחזירו אותו".

 

"נדב צריך להיות פרנצ'ייז קואץ'. זה המקום שלו". טל דן (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"נדב צריך להיות פרנצ'ייז קואץ'. זה המקום שלו". טל דן(צילום: אורן אהרוני)

 

אני שואל את יו"ר הקבוצה האם גם הוא סבור שנדב זילברשטיין צריך להיות הפנים של עירוני נס ציונה לעוד שנים ארוכות.

 

"אם לא הייתי מאמין בזה לא הייתי מחזיר אותו", משיב יניב מזרחי. "לא חסרים מאמנים בשוק, אבל בחרתי בנדב. אני רוצה אותו לתקופה ארוכה, לא לחצי שנה. גם בזוגיות יש משברים. עברנו את המשבר הזה באופן שבו שנינו למדנו להעריך יותר את מה שהיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
נדב זילברשטיין
צילום: אורן אהרוני
מומלצים