שתף קטע נבחר

מסתמן: חוק ההסדרה יקודם ללא סעיף עמונה

מסתמן פתרון למשבר. מליאת הכנסת צפויה להצביע השבוע על החוק השנוי במחלוקת, ובמקביל תאשר הממשלה את פתרון נכסי הנפקדים שבמסגרתו תמומן בניית בתים חדשים במקום אלה שיפונו. ראשי המפלגות ממתינים לאישור היועץ המשפטי לממשלה

עמונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עמונה(צילום: AFP)

משבר עמונה: בתום שבוע של פגישות קדחתניות שנמשכו שעות ארוכות מסתמן כי מתגבש פתרון מוסכם על כל השותפות הקואליציוניות שממתין לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

 

על פי הסיכום שהושג, חוק ההסדרה יעלה להצבעה במליאה בקריאה ראשונה ביום רביעי הקרוב ללא סעיף 7, הנתון במחלוקת, הכולל מתן פתרון ליישוב עמונה ומאפשר בעצם לעקוף פסק דין של בג"ץ שהורה לפנות את המאחז.

 

במקביל, יאושר בישיבת הממשלה הקרובה או הקבינט פתרון נכסי הנפקדים המדבר על העתקת בתי המפונים מעמונה לחלקות סמוכות בעליהן לא אותרו. בחלק מהמקרים מדובר במבנים שיזוזו מטרים בודדים ובחלק מהמקרים עשרות עד מאות מטרים לחלקות סמוכות, כאשר המדינה תישא בכל עלויות הפינוי ובניית הבתים מחדש.

 

לפי הערכות, מדובר בעלות של כ-50 מיליון שקל. במסגרת הפתרון המסתמן, ישהו המפונים בנכסי הנפקדים במשך תקופה ארוכה שיכולה להתארך עד לכשלוש שנים ולא שבעה חודשים כפי שהוצע לפני כן.

 

כעת ממתינים ראשי המפלגות לאישור של היועץ המשפטי לממשלה, ואם יינתן, ייפתר המשבר שהתסיס באחרונה את הקואליציה.

 

במסגרת ההסכם ביקש יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט שינתן פתרון גם לחוק ההסדרה, ללא סעיף עמונה, במקרה שיגיע לבג"ץ וייפסל. מלבד עמונה, מבינים בבית היהודי שישנם על סדר היום מקרים דומים בעופרה ובגוש עציון ופסילת חוק ההסדרה יגרור שוב משבר דומה.

 

 

בתגובה לדיווחים על הסכמת הבית היהודי לוותר על עמונה, נמסר ממטה המאבק: "הציבור אינו טיפש. לא ניתן להחריב יישוב פורח, לגרש 200 ילדים מביתם, ועוד לקרוא לזה 'חבילת הטבות להתיישבות'. מנהיגות אמיתית נבחנת ברגע האמת. מי שיוותר על עמונה סופו שיוותר גם על עפרה, נתיב האבות ועתיד ההתיישבות כולה. מי שנבהל מאיומי סרק פוליטיים לא יוכל לעמוד גם במבחנים האמיתיים. החרבת עמונה לא תעבור בשקט. כל האחראים לכך לא ינקו. אנחנו נהיה כאן להגן על בתינו ולמחות על אזלת היד של הפוליטיקאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים