שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "מביש, כוחני, מושחת": ראש העיר ועבירות המין

  יותר מעשר נשים העידו נגד ראש העיר אור יהודה לשעבר דוד יוסף, שהורשע ב-16 אישומים. "ריסקתם את האמ-אמא שלי, אני חוזר ורואה מה עושים לי בארץ נהדרת", העיד יוסף - אך השופט דוד רוזן לא התרשם: "מעשיו זדוניים". עובדת שהתלוננה נגדו: "לא רוקדת על הדם"

   

   

  אחת המתלוננות: "לא רוקדת על הדם"    (צילום: יוגב אטיאס)

  אחת המתלוננות: "לא רוקדת על הדם"    (צילום: יוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "גרסתו מבישה, התנהגותו כוחנית, מעשיו מושחתים". כך, במילים חדות וברורות, תיאר השופט דוד רוזן את מעשיו של ראש העיר אור יהודה לשעבר, דוד יוסף, שאותו הרשיע בשורה ארוכה של עבירות מין ועבירות שחיתות. יותר מעשר נשים העידו נגד יוסף במהלך המשפט, והוא הורשע ב-16 מ-25 האישומים נגדו. 11 מאותם אישומים היו עבירות מין.

   

  דוד יוסף הואשם כי "ביצע באופן שיטתי מעשים בעלי אופי מיני כלפי נשים רבות שהוא פגש במהלך עבודתו". לפי האישום הוא "ניסה לגרום לנשים האמורות לקיים איתו יחסי מין בדרכים שונות - ליטף אותן, נישק, נצמד לגופן ופנה אליהן בביטויים בוטים המתייחסים למיניותן".

   

  יוסף ניצל באופן שיטתי את מעמדו כראש העיר כדי לבצע את המעשים בעובדות העירייה או בנשים שעבדו במוסדות הקשורים ארגונית לעירייה. הוא היטיב עם הנשים שנעתרו לו על ידי כך שגנב, בעצמו או באמצעות אחרים שמילאו את הוראותיו, נכסים שהגיעו אליו מכוח תפקידו כראש העיר - לרבות מחשבים אישיים, שוברי שי, מלגות וכן טובות הנאה אחרות, שנרכשו מתקציב העירייה. הוא העניק מתנות רבות, מתוך נכסי העירייה, לאותן נשים, וכן העניק מתנות למקורביו ולבני משפחתו. הדבר התבטא לעיתים בהעלאה במשכורת ובקידום מקצועי.

  יוסף בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  יוסף בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
   

  דוד יוסף הורשע בעבירות מין    (צילום: מוטי קמחי, יוגב אטיאס)

  דוד יוסף הורשע בעבירות מין    (צילום: מוטי קמחי, יוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בהכרעת הדין של רוזן, שאורכה 212 עמודים, נכתב כי כאשר לא נעתרו לו הנשים שבהן הוא הביע עניין והיו "דוחות" ניסיונות התקרבותו, הוא היה מתנכל להן ומתעמר בהן, מנייד אותן בין מחלקות באופן שרירותי ואף מביא לפיטורן, על רקע שיקולים זרים. כתב האישום פירט מעשי מרמה והפרת אמונים, שנעשו על ידי הנאשם לצורך ביצוע המעשים המיניים. הנאשם ניצל סמכותו ומרותו לרעה, בין היתר על ידי כך שנקם בעובדים שהעירו לו על התנהגותו הבלתי הולמת ושעמדו בדרכו להשגת מטרותיו.

   

  לאורך ישיבות בית המשפט, כתב השופט, שמר יוסף על שתיקה מוחלטת: "הוא דמם במקומו, לא נע ולא זע, ונראה היה לעיתים כמי שנתאיין מכוחותיו והתרוקן מעוצמתו האישית ציבורית. בעומדו על דוכן העדים השתנתה התמונה. יוסף הניע לשונו בקלות ובחופשיות, ולו הדבר היה בידו היה מרחיב ומאריך בהסברים ותיאורים לפרטי פרטים".

   

  בעדותו סיפר רוזן על אור יהודה ואמר כי לא מדובר בעיר רגילה, אלא ביישוב המתנהל כמו משפחה. לדבריו, הוא נהג בעממיות ובחביבות והפגין חום כלפי התושבים. "חם, אוהב, מלטף ומנשק, כוחני והכול במידה", אמר יוסף. השופט רוזן ציין כי ראש העיר כתב ספרים ונחשב יקיר הקהילה העיראקית.

   

  יוסף טען כי קבוצת יריבים פוליטיים קשרה קשר לפעול נגדו, הפיצה שקרים ובדתה סיפורים - והמשטרה הלכה בעקבותיהם. "ריסקתם את האמ-אמא שלי. אתם חוזרים הביתה, אני אין לי לאן לחזור. כשאני חוזר אני צריך לראות מה עושים לי בכל תוכניות האירוח ובארץ נהדרת, למה? למה?"

   

  בחקירתו במשטרה נשאל אם ניהל מערכות יחסים רומנטיות או אינטימיות, וענה: "לא ניהלתי מערכת אינטימית עם אף אחת מהעובדות. אולי יחסי חברות אבל לא קשר רומנטי". השופט רוזן כתב כי "דברים נחרצים אלו התפוגגו והתמוססו נוכח עדויות עדות התביעה שהעידו בבית המשפט, ודברים שהנאשם עצמו מסר עוד בחקירתו ובעדותו".

   

  "מעידה של תקופה קצרה"

  "הייתה מעידה עם מ"ט, זו הייתה תקופה מאוד קצרה של חודשיים", ציטט רוזן את ראש העיר, שציין בחקירה שתי נשים שעמן קיים מערכות יחסים אינטימיות קצרות. ראש העיר אישר לחוקר כי במסגרת מערכת יחסיו עם א"ש הוא הצמיד את גופה לגופו, נישק אותה, וזאת "מתוך כוונה מינית, אבל זה המקרה היחיד". אחרי שהחוקר אמר לו שנישק את אותה אישה בניגוד לרצונה, בלשכתו, מאחורי דלת סגורה, ענה ראש העיר: "כן".

   

  באחת ההקלטות נשמע ראש העיר אומר לא"ש בין היתר: "תעצמי עיניים ותפתחי את הלשון, תחשבי שאני לא עושה לך שום דבר. די, תזרמי, נו מה יש לך". בבית משפט ציין יוסף כי היו לו יחסים מיוחדים עם א"ש, והוסיף: "לא נישקתי את א"ש בפה וכל הסיפור הזה של לשון, אולי זה נפלט". אחר כך טען: "זו הייתה נשיקה חברית, חיבוק חברי". אחר כך, כתב השופט, ביקש יוסף מיוזמתו לחזור ולומר דברים בעניינה של א"ש, וטען שהוא זוכר מקרה שבו נכנסה: "הצמדתי אותה אליי, נישקתי אותה, אז כנראה זה היה יותר מתלהב". מאישום זה הוא זוכה כיוון שא"ש סירבה להעיד.

   

  רוזן כינה את גרסת ראש העיר לשעבר "מבישה", אמר כי היא אינה מתקבלת על הדעת ומכלימה את אישיותו, כפי שביקש לציירה ולתארה בעדותו בבית משפט. "לא ניתן להשלים עם התנהגות כוחנית, שרירותית, החורגת בבוטות מכללים בסיסיים של תקינות. חריגה קיצונית שכזו מרעידה יסודות ופותחת שערים בפני אלה המבקשים אמתלה לאי כיבוד החוק", כתב רוזן. בבית המשפט טען יוסף כי לא ביקש מאחת הנשים להזדהות בשם בדוי: "אני לא אמרתי לה את זה. אם הייתי אומר לה להגיד את השם קלאודיה שיפר מה זה היה עוזר?" 

   

  המקרה שמשך את מרב תשומת הלב והופיע באישום הוא קריאת שמו של רחוב באלי בעיר. ביוני 2013 כינס יוסף את מועצת העיר והציע שמות לאזור תעשייה חדש. כל השמות שהציע הנאשם נבחרו מיד ברוב קולות, ללא דיון מהותי. בין השמות גם רחוב "באלי". יוסף לא הסביר מדוע בחר בשמות אלו ולא נשאל על כך. אך לפי האישום, "באלי" היה כינוי חיבה שנתן יוסף למאהבת שלו. במהלך תקופת הקשר ביניהם נהג הנאשם לומר לה כי הוא "ייתן לה את החיים שלו וכי יקרא רחוב על שמה", וכך עשה.

  סמטת באלי בעיר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  סמטת באלי בעיר(צילום: עידו ארז)
   

  על פרשת "באלי" כתב השופט: "יוסף, בגין קשרים אישיים-רומנטיים ולטובתם, כמעשה זדוני וכוחני, קבע בפועל שם רחוב על שם מי שהייתה אהובתו. מדובר במעשה מושחת הפוגע באמון הציבור ובמערכת השלטונית. מארג הראיות מצביע על העברת ההחלטה במועצת העיר לקביעת שם רחוב על שם צעירה, אך ורק בשל קשריה הרומנטיים עם הנאשם. מדובר במארג ראיות נסיבתי, אך כזה המושתת על פסיפס ראיות המשתזרות ומשתלבות זו בזו, ומובילות למסקנה משפטית אחת. הנאשם שיטה במועצת העיר ובמרמה העביר החלטה, שאין לה דבר וחצי דבר עם העיר אור יהודה".

   

  אחת המתלוננות, שעדיין עובדת בעיריית אור יהודה, הגיעה לבית המשפט ואמרה לאחר הכרעת הדין: "כואב הלב שהוא הגיע למעמד הזה. הוא כל כך רצה להיות ראש עיר, ובסוף לסיים בצורה כזאת זה לא נחמד. אני לא רוקדת על הדם שלו וצר לי שהוא הגיע לאן שהוא הגיע". לדבריה, יוסף לא התנצל בפניה: "הוא התעמר בעובדים ובתושבים ואנשים עדיין מפחדים ממנו".

   

  עו"ד אבי אודיז, המייצג את יוסף, הגיב להרשעה: "רק מתוך מה שבית המשפט הקריא אפשר לשמוע שמחצית מאישומים זיכוי ומחצית האשמה. מהציטוטים שנשמעו בבית המשפט עולה תמונה מורכבת והזיכויים לא מעטים". לגבי פרשת רחוב "באלי" אמר: "מדובר בהרשעה בעבירה סקסית. דוד אדם חזק, לא שמעתם ממנו כלום לאורך המשפט וגם לא היום. הוא מתמודד עם המצב". 

   

  עו"ד רחלי חזן פלדמן מפרקליטות מחוז תל אביב: "בית המשפט הרשיע את יוסף בשורה ארוכה של עבירות מין ועבירות שחיתות. הנאשם השתמש בכוחו ובסמכותו ופגע בנשים תושבות העיר, פגע בציבור שחי בה והשתמש בכספי ציבור לצורך ביצוע עבירות אלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים