שתף קטע נבחר

עמונה: התושבים פוצצו ישיבה עם מועצת יש"ע

תושבי עמונה נפגשו היום עם אנשי מועצת יש"ע במטרה לגבש פתרון ליישוב. "פתאום אני מגלה איך אנשים מתכננים את הבית שלי ליד בית העלמין", אמרה תושבת עמונה. מועצת יש"ע לתושבים: "חוק ההסדרה לא יעבור בג"ץ"

 

  

 
בעקבות קריסת מתווה נכסי הנפקדים נועדו היום (ד') אנשי תנועת אמנה, ובהם זאב (זמביש) חבר ואנשי מועצת יש"ע, עם תושבי עמונה, כדי לנסות לגבש פתרון ביישוב עפרה. הפגישה החלה בלעדי אנשי עמונה, והם זעמו על כך ופוצצו את הישיבה מאוחר יותר.

 

כאשר הצטרפו אנשי עמונה לפגישה עם אנשי מועצת יש"ע, עד מהרה עלו הטונים ותושבי עמונה טענו כי מוכרים אותם ועושים על גבם דיל. "פתאום אני מגלה שאנשים מתכננים את הבית שלי ליד בית קברות, זה פשוט אבסורד", אמרה תושבת עמונה.

 

בישיבה ניסו תושבי עמונה להפעיל לחץ על מועצת יש"ע כדי שזו תצטרף למאבק שלהם ותלחץ על יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, בעניין חוק ההסדרה. זמביש אמר להם שחוק ההסדרה לא יעבור את מבחן בג"ץ, ואנשי עמונה ענו לו: "למה גם בחוק ההסדרה לא האמנתם? בנט צריך להאמין בזה". זמביש ענה בשנית - "זה לא יעבור".

 

 

תושבי עמונה היום, לאחר פיצוץ הישיבה ()
תושבי עמונה היום, לאחר פיצוץ הישיבה

המתח של תושבי עמונה עלה מדרגה לאחר חוסר הבהירות סביב פתרון נכסי הנפקדים שנתקל בקשיים משמעותיים, והיתכנותו כעת היא קלושה. לאחר קריסת המתווה הגבירו אנשי עמונה קצב והם טוענים כי יש להעביר את חוק ההסדרה כך שיכלול את סעיף עמונה. כל זאת, על רקע מחלוקת גדולה בתוך הימין בנוגע לעתיד תושבי עמונה.

 

ביום שני אישרה הכנסת את חוק ההסדרה החדש בקריאה טרומית ברוב של 59 תומכים מול 49 מתנגדים. בין המתנגדים היה חבר הקואליציה ח"כ בני בגין (הליכוד). החוק עבר עוד קודם לכן גם בוועדת השרים לענייני חקיקה למרות ההתנגדות שהביע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שאמר כי גם הנוסח החדש אינו חוקתי. החוק צפוי לעלות להצבעה לקריאה ראשונה בכנסת עוד השבוע.

 

הדיון במליאה התקיים למרות שמנדלבליט אמר שגם חוק ההסדרה המתוקן לא יעבור (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי) (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)
הדיון במליאה התקיים למרות שמנדלבליט אמר שגם חוק ההסדרה המתוקן לא יעבור(צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)

תוצאות ההצבעה בכנסת. אושר בקריאה טרומית (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תוצאות ההצבעה בכנסת. אושר בקריאה טרומית(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס לאישור החוק בכנסת: "מה קורה באמת? יפנו את עמונה, יפנו תשעה בתים בעפרה, את נתיב האבות. והכול בשביל חוק שייפסל. הלב נשבר על תושבי עמונה שמכרו אותם בשביל יחסי ציבור".

 

בדיון במליאה על הצעת החוק אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לח"כ בני בגין: "אתה, שרצית למסור את אדמות הנגב, בשם איזה מוסר אתה מתנגד לחוק הזה שיעשה צדק עם האנשים שהמדינה שלחה אותם לשם? החוק הזה יעבור על אפכם ועל חמתכם, ומספיק עם הגישה השמאלנית-תבוסתנית שלכם".

 

באיגרת מיוחדת שפרסמו תושבי עמונה הם דחו את מתווה "נכסי הנפקדים" שהוצע במסגרת חוק ההסדרה החדש. הם האשימו את השר נפתלי בנט ואת ראש הממשלה נתניהו בכניעה ליו"ר כולנו משה כחלון. "היום אנחנו כבר יודעים לומר שלו היו בנט ונתניהו מתעקשים ודורשים ממפלגת כולנו כחברת קואליציה לכבד את הדרישה הבסיסית ולשמור על המשמעת הקואליציונית, אזי עמונה הייתה נשארת על המפה ו-200 ילדים והוריהם לא היו נעקרים מבתיהם", נכתב במכתב.

 

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה ביום שני השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מבקש להתנצל מכל מי שפיתח תקוות. אנחנו עובדים קשה מאוד כדי למצוא פתרון לעמונה, ואני מניח שכל מי שיושב כאן מבין את המצוקה של התושבים. הפתרון שאנחנו בוחנים ומתכוונים להציע יאפשר לתושבים להישאר על ההר ולהישאר כקהילה. זה נכון, הם יצטרכו לזוז, אבל הם יוכלו להישאר במקום וזו בשורה מאוד חשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים