שתף קטע נבחר

הצעה חדשה לעמונה: פינוי זמני לעפרה - והקמת התנחלות חדשה

עקב קריסת המתווה להעתקת הבתים, מגבשת הממשלה פתרון חדש: 40 המשפחות יועברו לקראווילות בעפרה הסמוכה ויוקם להן יישוב חדש ליד שבות רחל. בעמונה מתנגדים גם לפתרון הזה. גורמים ביטחוניים: "אלה הפתרונות הריאליים ביותר". שידור חי מהדיון בכנסת על החוק שיעלה להצבעה בקריאה ראשונה

 

 

על רקע הקריסה הצפויה של המתווה לפינוי עמונה בשל קשיים משפטיים, מסתמן כעת פתרון חדש: 40 המשפחות המתגוררות במאחז, שעל פי קביעת בג"ץ יצטרך להתפנות עד סוף החודש, יועברו ככל הנראה באופן זמני לקראווילות חדשות ביישוב עפרה הסמוך. בינתיים יוקם עבורן יישוב קבע חדש ליד שבות רחל. הכנסת דנה כעת בהצעת חוק ההסדרה שתעלה מאוחר יותר להצבעה בקריאה ראשונה. ynet מעביר שידור חי מהמליאה.

 

על פי התוכנית, שנמצאת בשלבי הגיבוש אחרונים במִנהל האזרחי, 20 מהמשפחות יועברו בינתיים לשטחים פנויים בעופרה ו-20 נוספות יועברו למדרשת עופרה. בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אומרים שגם הפתרון הזה נידון בין שאר החלופות, ובמשרד הביטחון ממשיכים להכין אפשרויות נוספות. גורמים ביטחוניים המעורים בנושא אמרו כי הפתרון הזמני של אתר הקרוואנים ואכלוס בשבות רחל כפתרון קבע הם כרגע הפתרונות הריאליים ביותר.

מחאת תושבי עמונה ()
מחאת תושבי עמונה

חוק ההסדרה, שאמור היה להוות מסלול עוקף בג"ץ, הוכשל על ידי הקואליציה בשל היעדר רוב להעברתו. בעקבות זאת גובש בממשלה, בשיתוף היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, פתרון נכסי הנפקדים שלפיו אמורות היו המשפחות המפונות להעתיק את בתיהן לחלקות סמוכות במרחק מאות מטרים מבתיהם המקוריים. אלא שהמתווה הזה, אף שאושר על ידי היועמ"ש מנדלבליט, העלה ביממה האחרונה קשיים משפטיים חדשים. זאת על רקע שתי התנגדויות חדשות שהוגשו לעניין חלק מהקרקעות שעליהן היו אמורים לקום הבתים החדשים.

 

מרגע שהבינו בממשלה שהפתרון שעליו הסתמכו צפוי לקרוס, האיצו במנהל האזרחי את הפעילות לגיבוש המתווה החדש ביישוב עפרה. התוכנית תושלם ככל הנראה ביממה הקרובה, ולאחר מכן היא תעבור לעיון הממשלה.

 

התושבים עצמם מתנגדים לכל העתקה של בתיהם, כולל מעבר לעפרה והמתנה לבניית יישוב חדש. לדברי התושבים, הפתרון היחיד הוא רק חוק ההסדרה כולל סעיף עמונה, כלמור החלתו רטרואקטיבית. במטה מאבק עמונה טוענים כי הניסיונות למציאת פתרונות שאינם מקובלים עליהם רק מחלישים את המאבק. "מבחינתנו", אומר גורם בעמונה, "רק חוק ההסדרה. או שיהיה פה פינוי תקיף וחריף".

בגין וביטן - הסולחה ()
בגין וביטן - הסולחה

מוקדם יותר נועדו אנשי תנועת אמנה, ובהם זאב (זמביש) חבר ואנשי מועצת יש"ע, עם תושבי עמונה. הדיון הגיע לטונים גבוהים, והתושבים טענו ש"מוכרים אותם" ועושים על גבם דיל. "פתאום אני מגלה שאנשים מתכננים את הבית שלי ליד בית קברות, זה פשוט אבסורד", אמרה תושבת עמונה.

 

לאחר שאתמול החליט יו"ר הקואליציה דוד ביטן להשעות לשלושה שבועות את ח"כ בני בגין בשל הצבעתו נגד חוק ההסדרה נפגשו השניים היום במליאה. ביטן לחץ את ידו של בגין ואמר לו שהוא מעריך אותו מאוד, אך מחויב לפעול כך כפי שהיה פועל כלפי כל ח״כ שהפר את המשמעת הקואליציונית. בגין ענה לו: "אני יודע שאתה ממלא את תפקידך".

 

בינתיים, גרמניה מציגה לישראל דרישה תקיפה להעביר חקיקה שתאפשר בנייה על שטחים פלסטיניים בבעלות פרטית. דובר משרד החוץ הגרמני אמר: "אנחנו מודאגים מאוד מההתפתחות ונדהמנו מההצהרות של גורמי ממשל ישראלים בסוגיה הזאת. הצעת חוק זו מפרה את החוק הבינלאומי. ישראל לא עומדת במחויבות שלה להגיע לפתרון שתי מדינות – מדינה פלסטינית בשטחים שכבשה ישראל במלחמת ששת הימים".

 

בתשובה לשאלה אם גרמניה או האיחוד האירופי מתכוונים להטיל סנקציות על ישראל, ענה: "אנחנו לא חושבים שסנקציות על ישראל יהיו המסלול הנכון במקרה זה כדי לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים