שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי על הריגול נגדו: "מאוכזב שלא גם הסינים והצרפתים"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת הגיב בלעג לחשיפה כי היה מטרה להאזנות של סוכנויות הביון של ארה"ב ובריטניה. מנכ"ל חברת התעשייה הביטחונית Ophir Optronics, שגם הייתה למטרה לפי הדלפות סנואודן: "מחמיא להיכנס לרשימה המכובדת"

מגיב למאזינים: ח"כ הכנסת אחמד טיבי הגיב לחשיפה כי היה אחד ממטרות ההאזנה של סוכנויות הביון האמריקניות והבריטיות: "רק הבריטים והאמריקנים? מאוד מאוכזב מהסינים והצרפתים". העיתון הצרפתי "לה מונד" חשף היום (ד') כי על פי מסמכים שהדליף אדוארד סנואודן, כי הסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית (NSA) וסוכנות הביון הבריטית (GCHQ) האזינו לטיבי ולגורמים נוספים.

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)
 

המסמכים שהודלפו חשפו כי רשויות הביון של ידידותינו ארה"ב ובריטניה צותתו לא רק לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשלל בכירים אחרים כפי שפורסם בעבר, אלא גם לדיפלומטים ישראלים בדרגים נמוכים יותר ולמוסדות אקדמיים, ולמרכזי מחקר באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

"לה-מונד" חשף גם כי חברת התעשייה הביטחונית Ophir Optronics, שמתחמה בייצור מערכות ללייזרים ומערכות אופטיות,  הייתה ברשימת המואזנים. "אני לא יודע מה הם מחפשים", התייחס לחשיפה מנכ"ל החברה מוטי גלבמן, "אנחנו מייצרים מערכות ללייזרים שהם ברובם אזרחיים. מעבר לזה אנחנו מייצרים מערכות אופטיות המשמשות לראיית לילה ויישומים ביטחוניים, ומוכרים אותם בכל העולם בכפוף להיתרי הייצוא של משרד הביטחון. יכול להיות שמישהו חשב שאנחנו יכולים להועיל לו".

רשימת המואזנים (צילום: אוהד צויגנברג, יובל חן, אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון, AP) (צילום: אוהד צויגנברג, יובל חן, אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון, AP)
רשימת המואזנים(צילום: אוהד צויגנברג, יובל חן, אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון, AP)
 

תחום הסיבים האופטיים והלייזר, שבהם מתמחה החברה, נעשה מרכזי יותר ויותר בלוחמה המודרנית, וגלבמן לא שולל את האופציה שההאזנות בוצעו כחלק מריגול אחר התעשייה הצבאית. "רצו לדעת עלינו יותר. זה מחמיא מאוד להכנס לרשימה המכובדת של סנואודן. אנחנו חברה שקיימת 40 שנים ואנחנו שומרים על פרופיל נמוך ולא מתבלטים. אנחנו מצליחים בתחומים האלו ונמשיך לעשות זאת עם ריגול ובלי ריגול, עם פרסום ובלי פרסום ואנחנו נוקטים באמצעים שמתאימים לטכנולוגיה שבה אנחנו משתמשים". גלבמן הוסיף כי הוא מאמין שאכן בוצעו האזנות לאנשים בחברה: "עד היום סנואודן התגלה כאמין, כך שאם הוא אומר כך - הוא כנראה יודע. אנחנו רגישים לתחום הזה אבל לא עלו חשדות".

 

בנוסף, דווח כי הסוכנויות צותתו גם למוסדות הרשות הפלסטינית ולראש הממשלה הפלסטיני לשעבר אבו עלא. עוד נחשף כי הסוכנויות עקבו אחרי תקשורת סלולרית במטוסים מסחריים, לרבות של חברת "אייר פראנס".

 

סנואודן עבד כשכיר ב-NSA כשחשף את תוכנית המעקבים של הסוכנות אחרי אזרחים פרטיים. הוא הצליח להוציא 1.5 מיליון מסמכים מהרשת המאובטחת של ה-NSA לפני שנמלט מארה"ב ב-2013. סנואודן זוכה כעת למקלט מדיני ברוסיה.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
טיבי - ברשימת המואזנים
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים