שתף קטע נבחר

התוכנית לתיעוד מורשת יהודית בארצות ערב תובא לאישור הממשלה

השרה גילה גמליאל תביא ביום ראשון לאישור ממשלה את התוכנית הלאומית לגביית עדויות מיהודים יוצאי מדינות ערב ואיראן. עלות התוכנית: 10 מיליון שקל. "הגיעה העת לתקן את הפרק של יהודי המזרח אחרי 68 שנה", אמרה גמליאל

התוכנית הלאומית לתיעוד מורשת קהילות היהודים בארצות ערב ואיראן תובא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה. עלות התוכנית עומדת על 10 מיליון שקל. את המיזם תפעיל לשכת העיתונות הממשלתית, שיחד עם המשרד לשוויון חברתי, בראשות השרה גילה גמליאל, תבחן היכן יוצגו העדויות לציבור וכיצד יונגשו אליו.

 

השרה גמליאל תקים למעשה מיזם לאומי שמהווה חלק ממאמץ לאומי כולל להעמקת הידע והמודעות הציבוריות לסיפורם ומורשתם של יהודי המזרח, אחרי שנים ארוכות שבהן נדחק מן השיח ומן התודעה בישראל. למעשה, ההצעה מבקשת לכתוב את הפרק של יהודי המזרח בסיפור תולדות העם היהודי ולהביאו לתודעה ציבורית.

הממשלה תצביע על תוכניתה ביום ראשון. השרה גמליאל (צילום: : מרק ישראל סלם) (צילום: : מרק ישראל סלם)
הממשלה תצביע על תוכניתה ביום ראשון. השרה גמליאל(צילום: : מרק ישראל סלם)

עיקרו של המיזם הוא בגביית עדויות אישיות וכתבות מצולמות, של יהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן על חייהם הפרטיים, על חיי הקהילות היהודיות בארצות מוצאם בימי היציאה והגירוש ועוד. בנוסף, תקודם כתיבה והפקה של ספרי ביוגרפיה המתעדים סיפורים אישיים של יוצאי ארצות ערב ואיראן.

 

"אחרי 68 שנה שבהן נדחק הפרק של יהודי המזרח אל מחוץ לגבולות הקאנון ההיסטורי, הגיעה העת לתקן", אמרה גמליאל. "מפעל העדויות יבטיח שהסיפור היהודי יובא סוף סוף בשלמות. על הצד המזרחי שבו, כמו על הצד המערבי שבו. אין זה אינטרס מזרחי ייחודי, זהו אינטרס לאומי, יהודי וציוני. עם החפץ חיים מוכרח להכיר את עברו ומורשתו על שלל צדדיה וגווניה, ומפעל העדויות יבטיח זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : מרק ישראל סלם
השרה גמליאל
צילום: : מרק ישראל סלם
מומלצים