שתף קטע נבחר

היסטוריה בחיל האוויר: מטוסי ה-F-35 נחתו בארץ

מטוסי ה"אדיר" הראשונים בישראל: אחרי 6 שעות עיכוב, נחתו בנבטים המטוסים שאותם כינה מפקד חיל האוויר "הטובים בעולם". ריבלין: "העוצמה האדירה הזו תשנה את המזרח התיכון". נתניהו: "כל מי שחושב להשמיד אותנו מעמיד עצמו בסכנת חיים"

 

 

מטוס ה"אדיר" הראשון בישראל, הערב (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
מטוס ה"אדיר" הראשון בישראל, הערב(צילום: RR מדיה)

היסטוריה בחיל האוויר: צמד מטוסי ה-F-35 ("אדיר") הראשונים נחתו הערב (יום ב') בבסיס חיל האוויר בנבטים, אחרי שעות של המתנה. מוקדם יותר חל עיכוב בהמראתם של המטוסים מאיטליה בגלל תנאי מזג האוויר, והחלטת האמריקנים ומגדל הפיקוח האיטלקי להשאירם על הקרקע, אף שמטוס הקרב היקר בעולם יכול להמריא גם במזג אוויר כזה. 

 

אחרי הנחיתה הוסעו שני המטוסים - מספרי 901 ו-902 - לרחבת הטקס שנערך לקראת הגעתם, ושם הדביק עליהם ראש הממשלה בנימין נתניהו את סמל חיל האוויר. קודם לכן אמר נתניהו בנאומו בטקס: "נקבל היום תוספת כוח משמעותית ביותר. טייסי האדיר ומטוסי האדיר יוכלו לפעול בכל זירה, קרובה יותר וקרובה פחות. הזרוע הארוכה נעשתה היום יותר ארוכה ויותר עוצמתית. כל מי שחושב לתקוף אותנו - יותקף. כל מי שחושב להשמיד אותנו - מעמיד את עצמו בסכנת קיום. זהו תנאי הכרחי להבטחת קיומנו. את החלש רומסים, את החזק מכבדים. רק עוצמה מייצרת הרתעה. רק עוצמה מעוררת כבוד. רק עוצמה מניבה בריתות ורק עוצמה מביאה שלום".

 

הנשיא ראובן ריבלין שנאם בטקס הוסיף: "העוצמה האדירה שתנחת כאן, יותר מ-22 טון של פלדה מעופפת, תשנה את המזרח התיכון. את טיבו של השינוי ואת ההשפעה שלו על האזור כולו עוד מוקדם להבין ולהעריך, אבל השינוי מתחולל כרגע. כלי הטיס שינחת כאן משנה את כללי המשחק". 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
(צילום: RR מדיה)
  

נחיתת ה"אדיר" הראשון בישראל, הערב (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
נחיתת ה"אדיר" הראשון בישראל, הערב(צילום: RR מדיה)

הנשיא ריבלין והאלוף אשל מדביקים את סמל חיל האוויר על ה"אדיר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא ריבלין והאלוף אשל מדביקים את סמל חיל האוויר על ה"אדיר"(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בגלל העיכוב - כסאות ריקים בטקס בנבטים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
בגלל העיכוב - כסאות ריקים בטקס בנבטים(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
(צילום: RR מדיה)

 (צילום: לוקהיד מרטין) (צילום: לוקהיד מרטין)
(צילום: לוקהיד מרטין)

 

 

 

בטקס נכחו גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, מפקד חיל האוויר אמיר אשל, וכן שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר שאמר: "זה מטוס הקרב המתקדם בהיסטוריה, שיבנה את עתיד חיל האוויר הישראלי. ישראל היא חברתנו הראשונה והיחידה באיזור שטסה ב-F-35. יחד נשלוט בשמיים. זו דוגמה נוספת לסיוע האמריקאי ליתרון של ישראל, גם בחלל, בסייבר ובמערכות הגנה אוויריות".

 

האלוף אשל התייחס לעיכוב בהגעת המטוסים: "הטייסים האמריקאים נמנעו מסיכונים ואנו מעריכים את מאמצם להביא את המטוסים הביתה היום". על המטוס עצמו אמר: "אנחנו יודעים שזהו המטוס הטוב בעולם. מהפכת הדור החמישי מתחילה הלילה פה בנבטים. הכוח האווירי יהיה קטלני הרבה יותר, משולב ורלוונטי מתמיד. ב-2017 המטוס יהיה מבצעי ונפעיל אותו באופן שיעלה על דימיון מתכנניו וציפיותיהם".

מזכיר ההגנה האמריקני אשטון קרטר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מזכיר ההגנה האמריקני אשטון קרטר(צילום: מוטי קמחי)
 

 

 

הטקס התקיים שעות ספורות אחרי שהנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ מתח ביקורת חריפה על פרויקט המטוס החמקן. "תוכנית ה-F-35 ועלויותיה יצאו מכלל שליטה. ניתן ואפשר לחסוך מיליארדי דולרים מהרכש הביטחוני לאחר 20 בינואר", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. בתגובה אמר יו"ר ועדת הסנאט לכוחות המזוינים, ג'ון מקיין, שלנשיא אין את הסמכות לבטל את תכונית ה-F-35 כי המימון שלה כבר אושר, אולם לאורך זמן הוא יוכל לצמצם את רכישת המטוסים.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הבוקר לקראת הגעת המטוסים: "היום נקבל בבסיס חיל האוויר בנבטים את מטוס ה-F-35 - 'אדיר' - שמצטרף לשורותינו ויהווה עוד מרכיב בשמירת העליונות האווירית שלנו באזור. חיל אוויר חזק משמעו צה"ל חזק, וצה"ל חזק משמעו מדינת ישראל חזקה ועם ישראל חזק. אנו מודים גם למזכיר ההגנה קרטר, שזה אך סמלי שכהונתו מסתיימת בסמוך להגעת המטוסים האלו לישראל - כי קרטר, כמו העם האמריקני כולו, הוא ידיד אדיר של ישראל. הטובים לטיס, המטוסים הטובים לטייסים, ויחד נשמור על ביטחון ישראל".

 

סגן אלוף יותם (38), מפקד טייסת ה"אדיר" F-35 הראשונה של חיל האוויר, ירשום היסטוריה כשיהיה הטייס הישראלי הראשון שמטיס את החמקן האמריקני. הטייסת, שזכתה לשם "נשר הזהב", תוכרז כמבצעית בעוד כשנה.

הטייס הישראלי הראשון שיטיס את ה"אדיר". מפקד הטייסת סא"ל יותם (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הטייס הישראלי הראשון שיטיס את ה"אדיר". מפקד הטייסת סא"ל יותם(צילום: רועי עידן)

"הטיסה הראשונה תימשך כ-40 דקות". בסיס נבטים (צילום: דו"צ) (צילום: דו
"הטיסה הראשונה תימשך כ-40 דקות". בסיס נבטים(צילום: דו"צ)

הטיסה הראשונה תהיה קצרה יחסית, ללא חימושים או תמרונים, ותימשך כ-40 דקות בשמי הדרום, ובעיקר תשמש להרגיש את המטוס ולתרגל את נחיתתו. "הטייסים האמריקנים שמביאים לנו את שני המטוסים דיווחו שהכול עובד לפי התכנון ושהטיסה חלקה", אמר מפקד הטייסת, שהעביר את הימים האחרונים בתרחישי "בכאילו" רבים,

כדי להיערך עד כמה שניתן לרגע הגדול בקריירה שלו.

 

להכנות בנבטים הצטרף צוות מחיל האוויר של ארה"ב שמלווה את טייסי ה"אדיר" הראשונים בכל שלב. "הם הפכו ממש לחלק מהטייסת ויישארו איתנו גם בתקופה הקרובה", הסביר סא"ל יותם. "בחודשים הראשונים לא ניקח את המטוס לקצה. נתאמן עליו בדברים טריוויאליים ופשוטים, נלמד עליו. בחודש הראשון שני המטוסים יהיו בעיקר על הקרקע כדי שאנשי האחזקה שלנו ילמדו אותם באופן מעמיק. ניקח אפס סיכונים. כל דבר קטן ייבדק ויעצור את התהליך. בכל ערב נעצור ונתחקר. בפרויקטים כאלה אתה יכול להיות מופתע מהרבה דברים, לטובה ופחות לטובה".

 

הטייסת הראשונה של ה-F-35 מורכבת כעת משמונה טייסים, בהם ארבעה טייסי הנהלה ותיקים יחסית הכוללים את סא"ל יותם, וארבעה טייסים צעירים, אך מנוסים יחסית, שצברו יחד עשרות שעות טיסה מבצעיות במגוון מטוסי הקרב של החיל. הגיל הממוצע שלהם הוא 26, ובדומה לשתי טייסות ה-F-35 בחיל האוויר האמריקני, גם בצה"ל הוחלט שלפחות בשנים הראשונות של הטייסת, טייסיה יהיו מנוסים ויגיעו מטייסות אחרות ולא ישירות מקורס הטיס.


פורסם לראשונה 12/12/2016 19:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: RR מדיה
נחיתת ה"אדיר" הראשון בישראל, הערב
צילום: RR מדיה
מומלצים