שתף קטע נבחר

החמקן על אדמת ישראל: "מטוס מטורף"

טייסי עבר התרגשו לאחר הנחיתה ההיסטורית בנבטים של ה-F-35 ("אדיר"), ומערכת הנשק היקרה בעולם שעשויה להיות בשירות עד סביבות שנת 2070. מפקד חיל האוויר בעבר בודינגר: "הייתי שמח כטייס צעיר לטוס עליו". אל"מ במיל' גור לביא: "קפצנו 40 שנה קדימה"

 

 

 

"זה מטוס מטורף עם יכולות מטורפות". טייסי עבר בחיל האוויר היללו את ה-F-35, לאחר הנחיתה ההיסטורית אמש (יום ב') של שני מטוסי ה"אדיר" הראשונים, והטקס המיוחד שנערך בנבטים. אותם שני מטוסים הם הסיפתח לשתי טייסות ה"אדיר" של חיל האוויר, שחוד החנית שלו בעשרות השנים הבאות צפוי להיות אותו מטוס חמקן.

 

"ה-F-15 וה-F-16 נמצאים כאן כבר 40 שנה, ועכשיו קפצנו 40 שנה קדימה", התרגש אל"מ במיל' עדי גור לביא, בעבר ראש מחלקת אמצעי לחימה במטה חיל-האוויר. "המטוס הזה שם אותו במקום אחר. זה מטוס מטורף, עם יכולות מטורפות. מספר המטוסים מצומצם, אבל ביחד זה כוח אדיר".

 

 

החמקן בנבטים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החמקן בנבטים(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"אחד לא חשב על העוצמות של המטוס הזה, אף אחד לא ראה את ההישגים שיגיעו אליהם בשלב הזה", אמר גור לביא, שהיה בקורס טיס ב-1976, אז הגיעו לארץ ראשוני מטוסי ה-F-15: "כשהגיע ה-F-15 זה היה שיא השיאים. מי יודע מה יהיה עוד 40 שנה?".

 

אלוף במיל' נמרוד שפר, לשעבר ראש מטה חיל האוויר, אמר כי המטוס הוא תוספת מבורכת: "יש טילים שיכולים להגיע לגבהים מאוד נמוכים ומאוד גבוהים, ומטרות שקשה יותר ויותר לזהות ולהשמיד". הרצל בודינגר, מפקד חיל האוויר לשעבר, הוסיף: "הייתי שמח כטייס צעיר לטוס על מטוס כזה".

 

מפקד חיל האוויר הנוכחי, שכינה את המטוס "הטוב בעולם", הוסיף כמה דקות לאחר הנחיתה: "זה לא שינוי ולא אפיון, אלא קפיצת מדרגה ענקית. המטוס מביא יכולות בלתי נתפסות. האדיר הזה לא דומה לאף F-35 אחר בעולם. זוהי אבן דרך בהיסטוריה של צה"ל. התכוננו שנים למטוס הזה. ממחר המטוס הזה בהפעלה ישראלית מלאה. זהו יום חג ויום משמעותי. יש תחושת ביטחון ביכולות המטוס".

 

"אנחנו הולכים להיות חזקים להרבה זמן, בעזרת המטוסים הללו. וישראל חייבת להיות חזקה באזור כדי שתוכל להתקיים", הוסיף אל"מ אסף. "זה מסר לכולם שישראל תמשיך להחזיק בשיא הטכנולוגיה באזור הזה". לדבריו, רכישת המטוסים מעלה את חיל האוויר הישראלי לרמה אחרת: "המטוס הזה יהיה טוב מאוד למשך כמה עשורים".

נתניהו בוחן את ה-F-35 (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו בוחן את ה-F-35(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

להקת חיל האוויר, בהופעה בפתיחת הטקס (צילום: RR מדיה) (צילום: RR מדיה)
להקת חיל האוויר, בהופעה בפתיחת הטקס(צילום: RR מדיה)
מטוסי ה-F-35 הגיעו לארץ באיחור של שש שעות, עקב עיכוב ממושך בהמראה מאיטליה בגלל הערפל ששרר שם. ישראל קיבלה את מטוס ה-F-35A, שיכונה בארץ F-35I. הדגמים האחרים (B ו-C) נועדו להמראות קצרות ואנכיות, ולהצבה בנושאות מטוסים. לישראל יהיו שתי טייסות של מטוסי "אדיר", כחלקעסקת הרכש הענקית שעלותה 38 מיליארד דולר.

 

מבקרי המטוס אמרו כי הוא יכול לשאת חימוש מועט יחסית ויש לו טווח קצר יותר ממטוסי הקרב שמשמשים את ישראל בעשורים האחרונים, ה-F-15 וה-F-16. אבל אחרים הדגישו כי היכולות החמקניות של האדיר מפצות על כך כי הדבר מאפשר לו לטוס בנתיב ישיר יותר אל המטרה.

 

הטקס בנבטים התקיים שעות ספורות לאחר שהנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, מתח ביקורת חריפה על פרויקט המטוס החמקן. "תוכנית ה-F-35 ועלויותיה יצאו מכלל שליטה. ניתן ואפשר לחסוך מיליארדי דולרים מהרכש הביטחוני לאחר 20 בינואר", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. בתגובה אמר יו"ר ועדת הסנאט לכוחות המזוינים, ג'ון מקיין, שלנשיא אין את הסמכות לבטל את תוכנית ה-F-35 כי המימון שלה כבר אושר, אולם לאורך זמן הוא יוכל לצמצם את רכישת המטוסים. 

 

מניות לוקהיד מרטין, יצרנית המטוס, צנחו ב-4.3% לאחר הציוץ של טראמפ. ה-F-35 הוא מערכת הנשק היקרה בהיסטוריה. עלות הפיתוח והרכש הגיעה בינתיים ל-379 מיליארד דולר ל-2,443 המטוסים - מרביתם יועברו בסופו של דבר לחיל האוויר האמריקני. אם יוכנסו לחישוב עלויות התחזוקה והפעילות השוטפת של המטוסים עד לסוף ימיהם, בסביבות שנת 2070, עלות הפרויקט כולו יאמיר ל-1.5 טריליון דולר.


פורסם לראשונה 12/12/2016 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים