שתף קטע נבחר

מחאת החצאיות: יועצות נותרו מחוץ לכנסת, ח"כ מחה ונותר בגופייה

יועצות פרלמנטריות התייצבו בכנסת בחצאיות ובשמלות במסגרת המחאה נגד קוד הלבוש במשכן. סדרנית בחנה את אורך החצאיות והשמלות - ויותר מ-15 עוזרות לא הורשו להיכנס לאחר שלבושן הוגדר בלתי הולם. ח"כ טרכטנברג הוריד את חולצתו במחאה: "אם אני יכול להיכנס לכנסת - גם אתן יכולות"

  

 

בעקבות חידוד הנהלים הנוגעים לקוד הלבוש בכנסת, מחאת העוזרות הפרלמנטריות עולה מדרגה: הבוקר (יום ד'), במהלך מתוכנן מראש, התייצבו יועצות רבות בכנסת בחצאיות ובשמלות. עד כה יותר מ-15 מהן עוכבו בכניסה למשכן ולא הורשו להיכנס. בשער הכנסת התפתחה המולה כשאל היועצות שעוכבו הצטרפו יועצים שסירבו להיכנס כאות מחאה.

 

אל המוחים התווסף ח"כ מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני, שפשט את חולצתו ונותר בגופייה לאחר שהעוזרת שלו נתבקשה להוריד את המעיל שלבשה, זאת כדי שיהיה ניתן לראות את אורך החצאית שלה. "אם אני יכול להיכנס ככה, אתן יכולות להיכנס ככה", אמר טרכטנברג ליועצות וזכה לתשואות.

 

היועצות הפרלמנטריות שנותרו מחוץ למשכן הכנסת - והחיזוק מהיועצים ()
היועצות הפרלמנטריות שנותרו מחוץ למשכן הכנסת - והחיזוק מהיועצים

המחאה של ח"כ מנואל טרכטנברג ()
המחאה של ח"כ מנואל טרכטנברג
 

 

הראשונות להגיע היו שלוש העוזרות של ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד, והן נעצרו על-ידי אנשי משמר הכנסת והתבקשו להמתין בצד. כעבור כמה דקות הגיעה למקום סדרנית שבחנה את אורך החצאיות והשמלות והודיעה לעוזרות שהן לא יכולות להיכנס.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

המכתב שהודיע על רענון נהלי קוד הלבוש ()
המכתב שהודיע על רענון נהלי קוד הלבוש

כל הניסיונות של העוזרות להסביר שהלבוש מכובד ולא חשוף, וכי הקפידו ללבוש גרביון אטום מתחת לחצאיות, לא עזרו - וכניסתן לכנסת לא התאפשרה. זמן לא רב לאחר מכן הגיעו למתחם גם שתי עוזרות פרלמנטריות של ח"כ יעל גרמן, והן לא הורשו להיכנס. גם התערבותה של גרמן, שהגיעה לשער הכניסה למשכן, לא הועילה - והעוזרות נותרו בחוץ.

 

מהכנסת נמסר בתגובה: "האירוע הבוקר הוא לא יותר מפרובוקציה מתוכננת שאינה מכבדת איש. למרות זאת, בניגוד לטענות ופרסומים שונים, ולמעט עוזרת פרלמנטרית אחת, לא נמנעה הבוקר אף כניסה של יועצות פרלמנטריות לכנסת. נשות ואנשי משמר הכנסת בכניסה עושים מלאכתם נאמנה על-פי קוד לבוש הנהוג בכנסת זה שנים, ושומרים על מכובדות בכניסה למשכן ועל כבוד הכנסת".

 

"יו"ר הכנסת הכריז מלחמה על החירות של נשים"

"עיכוב העוזרות הפרלמנטריות הוא חמור ביותר, מהווה חדירה לפרטיותן, משפיל וכוחני", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ'. "אין מדובר בסוגיה צבעונית או משעשעת, אלא בסוגיה ערכית חשובה. היתממות יו"ר הכנסת ושליחיו כי יש כאן אכיפת נהלים ותו לא היא צביעות".

 

 

יחימוביץ' הוסיפה: "בעשר שנותיי בכנסת איש לא העלה על דעתו למדוד את אורך החצאיות של העובדות, ויתרה מזה, מדי המשרתות במשמר הכנסת הן חצאיות באורך שבכללים ההזויים החדשים היה שולח אותן הביתה. מדובר במאבק על חופש התנועה והחירות של נשים, שיו"ר הכנסת אדלשטיין הכריז עליהם מלחמה".

 

חברות כנסת שנרתמו למאבק העוזרות מספרות כי מתלונות שהגיעו אליהן התברר כי הקוד חל גם על עובדי הכנסת, אולם במקרה שלהן מונה לכל מחלקה בכנסת משגיח שאחראי להעיר על לבוש לא הולם. אמש נפגש מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' עם העוזרות וניסה להציע פתרון שבמסגרתו תוקם ועדה שתבחן מחדש את קוד הלבוש. העוזרות הביעו חשש שהכנסת תתחיל למדוד באופן קבוע אורך חצאיות ואמרו כי הן מתנגדות לכך באופן נחרץ.

 

היועצת של מירב מיכאלי. עוכבה השבוע מחוץ לכנסת בשל לבושה ()
היועצת של מירב מיכאלי. עוכבה השבוע מחוץ לכנסת בשל לבושה

הראשונה מבין העוזרות הפרלמנטריות שעוכבו בכניסה לכנסת בשל לבושה הייתה שקד חסון, היועצת של חברת הכנסת מרב מיכאלי, בטענה כי שמלתה קצרה מדי. "לא ניתן למשמרת צניעות לפעול בכנסת", כתבה ח"כ מיכאלי בתגובה בפייסבוק, והוסיפה: "לגמרי ראוי שיהיה קוד לבוש להופעה מכובדת לעבודה בכנסת, אבל אין מצב שיהיו בכנסת משמרות צניעות. לבוש מכובד לא יכול להיות שם קוד ואמצעי לדיכוי נשים".  למחרת גם יועצת של חבר הכנסת אלי אלאלוף לא הוכנסה לכנסת בשל לבושה.

 

מהכנסת נמסר כי הניסיון להפוך את האירוע ל"דיון על לבוש צנוע" הוא מעוות, וכי מדובר בקוד לבוש בכניסה לכנסת, שהוא הכרח בל יגונה וכך נהוג בכל פרלמנט בעולם. "רענון קוד הלבוש לפני כמה שבועות נועד לחדד, עד כמה שניתן, אי-בהירויות שהיו בעבר אך ככלל לא השתנה מהותית לעומת מה שהיה נהוג קודם. זאת ועוד: אנשי משמר הכנסת הונחו לשים לב לחריגות בקוד הלבוש אך הכול תוך הפגנת רגישות, שמירה על מכובדות בלבוש בכניסה למשכן מחד, אך ניסיון למנוע ככול האפשר פגיעה ברגשות מבקרים ואורחים מאידך".

 

עוד נמסר כי "נקבע בין השאר שרק אישה, במידת הצורך, תעיר לאישה (וגבר לגבר), ונבדוק אם במקרה זה אירע אחרת. גם עיכוב ממושך בכניסה אם אירע, אינו אמור לקרות. כאמור, האירוע ייבדק ובמידת הצורך נפיק לקחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים