שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  חורף של עצמאי: חלית? הפסדת כסף
  אם לקחת יום מחלה בימים שלא הרגשת טוב - כנראה שאתה שכיר. כשחליתי בדלקת ריאות ולא תפקדתי במשך שלושה ימים, כמעט ואיבדתי את העסק. לא מצפה לימי מחלה, אלא לעידוד ממשלתי של עסקים קטנים. דעה

  עצמאי לא יכול להרשות לעצמו לקחת יום חופש בעקבות מחלה ואם יעז לסגור את העסק יסתכן בנטישת לקוחות. עצמאי חייב להיות זמין ללקוחות שלו בקור, בחום, בכפור או במחלה. אם יעז לסגור את העסק ליום או יומיים - יסתכן באיבוד הכנסות באותו החודש, ובמקרי קיצון בהפסדים למשך כל השנה. כשאותו עצמאי מעסיק עובדים הבעיה רק מתעצמת: העובדים עלולים להתרשל במלאכתם, וגם אם לא, אחריות העובד נעצרת כשהוא מגיע הביתה.

   

  כתבות נוספות בערוץ הקריירה

  "ניתן לקזז בשכר העובד שאיחר בסערה"

  עובדים בסערה? אלו הזכויות שמגיעות לכם

  הנשים שעזבו משרת חלומות ויצאו לעצמאות

    

  יש הרבה שכירים אחראים שלא יתנו לעסק ליפול כי הבוס חולה ואף יקדישו מזמנם וממרצם על מנת שהכול יתנהל באופן סדיר. יחד עם זאת, האחריות להכנסות העסק אינה מוטלת על כתפיהם, אלא אך ורק על בעל העסק.

   

  לעולם לא אשכח את החורף של שנה שעברה

  בחורף שעבר, התעוררתי בוקר אחד עם הרגשה קצת מוזרה. לאחר יומיים בהם חשתי כאב ראש, חולשה כללית וחום גבוה, החלטתי שהגיע הזמן לקפוץ לרופא, שאבחן דלקת ריאות והציע אישור מחלה למשך שבוע. השבתי שאין צורך, התחלתי לקחת אנטיביוקטיקה והמשכתי להגיע לעבודה, מתוך מחויבות לעובדים שלי.

   

  'סחבתי' חמישה ימים, אך הדלקת מאנה להיעלם ושלושה ימים לפני תשלום המשכורות קרסתי למיטה עם חום גבוה במיוחד ושיעול נבחני. צוות העובדים והלקוחות האיצו בי לקחת יום מחלה כי "מגיע לי לנוח". נחתי למשך יומיים וחצי, אך באמצע היום השלישי גיליתי שהתוצאה היתה הרת אסון מבחינתי. המזכירה שכחה להפקיד את הצ'קים בזמן, ובתשיעי לחודש לא היה מספיק כסף  למשכורות בחשבון הבנק.

  ביום השלישי העסק כמעט קרס (צילום: shutterstock)
  ביום השלישי העסק כמעט קרס(צילום: shutterstock)
   

   

  "הקבוצה שמחזיקה את הכלכלה על כתפיה"

  המציאות של יותר מחצי מיליון בעלי עסקים קטנים בישראל היא מרתון בלתי נגמר של מטלות מקצועיות ואין ספור חובות למדינה. אם בעל העסק לא יבצע את המטלות הקריטיות - הוא עלול להיקנס בבית הדין לעבודה, לזכות לביקור של מס הכנסה, או לקבל שיחה ממנהל הבנק.

   

  להיות עצמאי זו בחירה וכמו כל בחירה, היא לטוב ולרע, אך צריך לעשות יותר עבור הקבוצה שמחזיקה את הכלכלה על כתפיה. לא מעט בעלי עסקים קטנים מרגישים שהעול המוטל על כתפיהם הוא גדול מידי ומעדיפים להרים ידיים. זו אחריות המדינה לתמוך במגזר העצמאים ולוודא שהוא צומח מבחינה איכותית.

   

  אני לא מצפה לתשלום ימי מחלה לעצמאים, אלא לעידוד אמיתי של העסקים הקטנים בישראל, באמצעות הלוואות בערבות מדינה, ייעוץ וקורסים. האחריות למגזר העצמאי מוטלת על המדינה, בדיוק כפי שהאחריות כלפי השכירים מוטלת על המעסיק.

   

  הכותבת הינה המייסדת ויו"ר "הסתדרות העצמאים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חורף של עצמאי: חלית? הפסדת כסף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים