שתף קטע נבחר

המזונות הוגדלו בגלל יוקר המחיה באיטליה

אם המתגוררת עם הבן המשותף בחו"ל טענה שהמזונות שנקבעו לה לא מספקים, מה גם שהכנסותיו של האב גדלו לאחרונה. ביהמ"ש הסכים איתה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לאחרונה להגדיל את המזונות שישלם אב לבנו, המתגורר עם אמו באיטליה, הן בשל יוקר המחיה שם והן משום שהוכחה עלייה בהכנסותיו בארץ. לפיכך, במקום 3,000 שקל ישלם האב 4,200 שקל מדי חודש.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במרס 2015, במסגרת ההליך המשפטי בין הצדדים, חייב בית המשפט לענייני משפחה את האב לשלם מזונות ומדור בסך 3,000 שקל לחודש. בנוסף חויב האב במחצית הוצאותיו הרפואיות החריגות של הבן וב-25 אלף שקל עבור חלקו בהוצאות שונות.

 

שני הצדדים ערערו על ההחלטה למחוזי. האם טענה שסכום המזונות נמוך מדי וביקשה לחייב את האב בעלויות יוקר המחייה באיטליה וכן בהוצאות נוספות כמו קייטנות, חוגים, שיעורי עזר וכיוצא בזה, "כפי המקובל והנהוג במחוזותינו". כמו כן היא התנגדה לקביעה שהמזונות הסופיים ישולמו לה רק מיום מתן פסק הדין ודרשה לקבל אותם מיום הגשת התביעה.

 

מנגד טען האב שחייבו אותו במזונות גבוהים מדי בהסתמך על טעות בהערכת הכנסותיו ובהערכת ההוצאות החריגות, שחושבו בערכי השוק האיטלקי, בעוד שהחיוב צריך להיות לפי קנה מידה ישראלי.

 

השופט שאול שוחט מתח ביקורת מסמכים שהגישה לגבי רמת החיים של הבן, שהיו חלקם באיטלקית וחלקם בתרגום חופשי לעברית. הוא הבהיר לה שמסמכים צריך להגיש בתרגום מאושר, ובית המשפט לא אמור לנבור ולדלות מתוכם את הראייה הנדרשת.

 

הוא הוסיף שמאחר שהאם בחרה להגיש את התביעה בישראל, היה עליה להוכיח שיוקר המחיה באיטליה גבוה יותר, דבר שלא נעשה. עם זאת, וב"משקפיים ישראליות", החליט השופט לקבל את ערעורה בחלקו, לאחר שהתרשם שהסכומים שנפסקו אינם מספיקים להוצאות הקטין באיטליה, מה גם שהאב מסוגל לתת יותר שכן הוכח גידול משמעותי בהכנסותיו.

 

נקבע שלסכום המזונות הכולל יתווספו 1,200 שקל, כך שהוא יעמוד (כולל הוצאות דיור) על 4,200 שקל בחודש.

 

בנוגע למועד החיוב נקבע שהגידול בהכנסות הגבר מהווה "שינוי נסיבות מהותי", המאפשר להקדים קמעה את מועד החיוב שנפסק בבית המשפט למשפחה, אם כי לא למועד הגשת התביעה כפי שדרשה האם.

 

לפיכך האב יחויב במזונות שנפסקו בבית המשפט למשפחה מינואר 2013 ועד ספטמבר 2016, ואילו מאוקטובר 2016 ואילך הוא ישלם לבנו 4,200 שקל מדי חודש, לא כולל הוצאות רפואיות חריגות. השופטת יהודית שבח והשופט יונה אטדגי הצטרפו לפסק הדין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת (והמשיבה שכנגד): עו"ד מקסים ליפקין
  • ב"כ המשיב (והמערער כנגד): עו"ד יוסי הרשקוביץ
  • עו"ד סיון כהן עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: איליה מלניקוב
עו"ד סיון כהן
צילום: איליה מלניקוב
מומלצים