שתף קטע נבחר

האיש שאמר ש"ג'יי-סטריט גרועים מקאפו": זהו שגריר ארה"ב בישראל

דייוויד פרידמן שנבחר לשגריר ארה"ב בישראל כיהן כיועצו של טראמפ לענייני ישראל וביקר בחריפות את המדיניות האמריקנית ואת פתרון שתי המדינות. "ג'יי-סטריט פועלים להשמדת ישראל", קבע בנוגע לשדולה היהודית האמריקנית. הוא אמר שהוא מצפה לפעול "מבירתה הנצחית של ישראל - ירושלים"

 

דיוויד פרידמן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דיוויד פרידמן(צילום: EPA)

דייוויד פרידמן, השגריר הנבחר של ארה"ב לישראל, ביטא עד כה עמדות נוקשות בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני וביקר בחריפות את המדיניות האמריקנית באזור. את השגרירות הישראלית הוא מקווה להעביר לירושלים, בפתרון שתי המדינות הוא לא תומך, ותומכי ג'יי-סטריט - גרועים בעיניו אפילו יותר מקאפו.

 

בטור שפרסם בערוץ 7, התייחס פרידמן לקביעתו בעבר כי אנשי ג'יי-סטריט, השדולה היהודית-אמריקנית שמקדמת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, גרועים מהקאפו (אסירים שמינו הנאצים לשמור על אחרים). פרידמן תהה: "האם תומכי ג'יי סטריט גרועים כמו קאפו? האמת היא שלא. הם אפילו גרועים בהרבה מקאפו - אותם יהודים שהסגירו אחיהם במחנות ההשמדה הנאציים. הקאפו מתמודד עם נסיבות אכזריות יוצאות דופן, ומי יודע מה כל אחד מאיתנו היה עושה באותן נסיבות כדי להציל אדם אהוב? אבל ג'יי-סטריט? הם רק עורכי דין זחוחים שפועלים להשמדת ישראל, מהספות האמריקניות הנוחות והמאובטחות שלהם. קשה לדמיין מישהו יותר גרוע".

 

 

פרידמן כיהן עד כה כיועצו של טראמפ לענייני ישראל והיהודים, ונשבע להיות שותף "איתן כסלע" למדיניות ממשלת ישראל. הוא הטיל ספק בפתרון שתי המדינות שבו תמכו עד כה הממשלים הדמוקרטיים בארה"ב: "לא אאמץ בעיוורון את פתרון שתי המדינות רק בגלל שזו הייתה המדיניות האמריקנית ב-25 השנים האחרונות", אמר בראיון בעבר שצוטט ב"לוס אנג'לס טיימס".

 

במהלך הקמפיין של אובמה לנשיאות הוא השווה את קלינטון לאובמה: "הילרי לא עשתה דבר כדי לבדל את עצמה מהמדיניות של אובמה. הילרי בבית הלבן זו קדנציה שלישית של אובמה. טראמפ יתמוך בישראל". הוא הבהיר כי טראמפ מאמין שפתרון שתי המדינות "פשוט לא עובד".

 

בשיחות שקיים עם ynet, חלקן לפני היוודע תוצאות הבחירות, אמר פרידמן כי ממשל טראמפ מחויב להכיר בירושלים המאוחדת כבירתה הנצחית של ישראל, לפעול להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל ככל הנדרש ולאפשר לישראל לבקש סיוע נוסף מהקונגרס.

 

שגרירות ארה"ב בישראל ממוקמת בתל אביב כמו שאר המדינות בעולם, נוכח המחלוקת שבה נתונה ירושלים - כיוון שחלקה המזרחי נכבש בידי ישראל וגם הפלסטינים טוענים כי זו בירתם הנצחית. טראמפ עצמו אמר כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, אולם גם נשיאים נבחרים לפניו הבטיחו שיעשו זאת אך לא עמדו במילתם.

 

פרידמן הגיב למינוי הטרי ואמר כי יפעל ללא לאות כדי "לחזק את הקשר הבלתי ניתן לשבירה בין ישראל לארה"ב ולקדם את רעיון השלום באזור". השגריר הנבחר הוסיף שהוא מצפה לעשות את תפקידו "מהשגרירות האמריקנית בבירתה הנצחית של ישראל - ירושלים".

 

עם ההכרזה על מינויו לשגריר ישראל, הבהיר הנשיא טראמפ: "פרידמן הוא חבר ותיק שלי ויועץ שאני סומך עליו. קשריו החזקים בישראל יהוו את הבסיס של שליחותו הדיפלומטית ויהיו נכס אדיר למדינה שלנו בעת שאנו שואפים לחזק את היחסים עם בני בריתנו ולחתור לשלום במזרח התיכון", הוסיף.

 

מג'יי-סטריט נמסר כי "הארגון מתנגד למינוי פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל, שעומד בניגוד לערכים הנמצאים בבסיס יחסי ארה"ב וישראל. פרידמן חסר כל ניסיון בדיפלומטיה ובקביעת מדיניות, הוא חבר אמריקני מוביל של תנועת ההתנחלויות ותקף יהודים ליברליים תומכי פתרון שתי מדינות כ'גרועים יותר מקאפו'.

 

"מדובר במינוי פזיז, שיש בו כדי להעמיד בסיכון את האמינות ואת המוניטין של ארצות הברית במזרח התיכון ובעולם כולו. אנו נעמיד לנגד עיניהם של חברי הסנאט שצריכים לאשר המינוי, את העובדה כי העמדות והערכים אותם מייצג פרידמן מנוגדים לעמדת רוב יהדות ארה"ב. אנו קוראים לכל ידידי ישראל שמאמינים כמונו כי עתידה של ישראל כמדינה דמוקרטית ובטוחה תלוי בפתרון שתי מדינות, להצטרף אלינו בהתנגדות למינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים