שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדענים: הצלחנו למצוא טיפול שהופך את תהליך ההזדקנות

  לטיפול הזה כולנו נשמח: הוא מחליק קמטים, מחזיר את שיער השיבה לצבעו המקורי ואפילו מיישר מחדש את עמוד השדרה. מדענים מארה"ב פיתחו את הטיפול ולמרות שעד כה הוא נוסה על עכברים, ראש צוות החוקרים אומר: "בתוך 10 שנים ניתן יהיה להתחיל בניסויים קליניים בבני אדם"

  עוצרים את שעון החול: מדענים טוענים כי הצליחו להאט את תהליך ההזדקנות בעכברים. לאחר שישה שבועות של טיפול, חיות הניסוי נראו צעירות יותר, עמוד השדרה שלהן התיישר, תפקוד הלב השתפר, פצעיהן החלימו מהר יותר ותוחלת חייהם הוארכה ב-30%. הממצאים פורסמו בגיליון החדש של כתב העת Cell.

   

  צפו: מדעני מכון סאלק מסבירים על התגלית:

   

   

  בעוד 10 שנים: להאט את ההזדקנות

  הטכניקה הגנטית אמנם רחוקה משימוש בבני אדם, אבל צוות החוקרים ממכון סאלק שבקליפורניה, סבור כי בתוך עשר שנים ניתן יהיה להאט את ההזדקנות גם אצלנו.

   

  התגלית מאתגרת גם את הטענה שתהליך הזדקנות הוא תוצאה של שימוש יתר במשך השנים. במקום זאת טוענים החוקרים, כי הזדקנות נגרמת בשל פעילות גנטית של השעון הביולוגי שגורם לו להיכנס למצב של הידרדרות.

   

  הטיפול שניתן לעכברים מבוסס על טכניקה שהייתה ידועה עוד קודם ושימשה להפיכת תאים בוגרים בחזרה למצב של תאי אב. תאים אלה, המצויים גם אצל העובר, מסוגלים להתמיין לכל תא בגוף.

   

  החידוש כעת הוא שהחוקרים גרמו להצערת תאי הגוף אך ללא איבוד התמחותם. כלומר, תאי עור חזרו לגדול כתאי עור, תאי עצם נותרו תאי עצם, ותאי שריר נשארו תאי שריר.

   

  משמאל - תאי שריר מעכבר מזדקן. מימין - תאי שריר מעכבר מזדקן שעבר "תכנות מחדש" (צילום: מכון סאלק) ( ) ( )
  משמאל - תאי שריר מעכבר מזדקן. מימין - תאי שריר מעכבר מזדקן שעבר "תכנות מחדש" (צילום: מכון סאלק)

    

  הטיפול החדש לא יוביל לחיי נצח

  העכברים הונדסו גנטית כך שניתן היה לכבות או להפעיל ארבעה גנים הקשורים בהתבגרותם של התאים, על ידי חשיפתם של העכברים לכמיקל במי השתייה שלהם.

   

  הניסויים בוצעו בעכברים הלוקים בהפרעה גנטית הקרויה פרוגריה. מדובר במחלה בה קיימת הזדקנות מואצת ונזק לחומר התורשתי DNA. במחלה זו, הילדים נראים כקשישים, תוחלת החיים שלהם קצרה משמעותית ולרוב הם אינם שורדים לאחר גיל 20, ותאי הגוף שלהם מזדקנים בצורה מהירה כך שגופם בילדות הוא כשל גופם של קשישים.

   

  לאחר שישה שבועות של טיפול, העכברים נראו צעירים יותר, עורם היה מתוח יותר, חוזק השרירים שלהם השתפר ותוחלת חייהם התארכה ב-30%. גם מידת הנזק לאברון תאי הקרוי מיטוכונדריה, ספק האנרגיה של התא, הייתה מופחתת.

   

  עוד נמצא כי לעכברים לא היה סיכון מוגבר לסרטן. פירושו של דבר שהטיפול הגנטי לא הפך את התאים לתאי אב העלולים להתמיין ללא בקרה וליצור גידולים.

   

  "המחקר שלנו מראה כי ניתן לעצור את תהליך ההזדקנות", אמר ראש צוות החוקרים חואן קרלוס איזפיסואה בלמונטה, "אבל הטיפול החדש שלנו לא יוביל לחיי נצח, לא התמקדנו בהארכת החיים אלא בשיפורם".

   

  על אף הממצאים המעודדים, הטיפול שבוצע בעכברים אינו יכול להיות מיושם עדיין בבני אדם, כיוון שהוא דורש יצירת עוברים מהונדסים גנטית. עם זאת, ייתכן שהכמיקלים שגרמו למניפולציה בעכברים ייוצרו בעתיד בצורת קרמים או זריקות, ויגרמו להצערת עור הפנים, השרירים או העצמות. לדעת החוקרים, ניתן יהיה להתחיל בניסויים קליניים בבני אדם בתוך עשר שנים.

   

  מדוע בזקנה נוצרות שקיות מתחת לעיניים? צפו בתהליכים שעוברים על העור עם הגיל:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם תהליך ההזדקנות יהיה הפיך?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים