שתף קטע נבחר

צעירים תקפו את מכוניתו של השר גלנט בעמונה: "בוגד, שמאלני מסריח"

צעירים בעטו וקפצו על מכוניתו של שר השיכון שהגיע לביקור במאחז העומד בפני פינוי. הם יידו ביצים אל המכונית, טלטלו אותה וקראו לעבר גלנט "בוגד" ו"ארץ ישראל לא למכירה". השר ל-ynet: "עברנו דברים יותר קשים"

 

 

תקרית חמורה הבוקר (יום א') במהלך ביקורו של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט במאחז עמונה העומד בפני פינוי. עשרות צעירים הקיפו את מכוניתו של גלנט, בעטו בה וטלטלו אותה, ויידו לכיוונה ביצים תוך כדי קריאות "בוגד" ו"שמאלני מסריח" לעברו של השר. "עברנו דברים יותר קשים", אמר גלנט לאחר התקרית בראיון לאולפן ynet.

 

גלנט, שהגיע לעמונה יחד עם ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) וראש מועצת בנימין אבי רואה, ביקר תחילה בבית הכנסת המקומי ומשם, כשהוא מוקף במאבטחים, המשיך לכיוון אחד הבתים במאחז ולצדו עשרות צעירים זועמים שקראו לעברו בין היתר: "ארץ ישראל לא למכירה", "נראה אתכם מפנים בדואים כמו שאתם מפנים פה" ו"די לשלטון בג"ץ".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

רכבו של גלנט מוקף בצעירים, הבוקר בעמונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רכבו של גלנט מוקף בצעירים, הבוקר בעמונה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אסור שיהיה מפגש אלים בין שוטרים לפעילים". גלנט, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"אסור שיהיה מפגש אלים בין שוטרים לפעילים". גלנט, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

ביצה שהושלכה על רכבו של גלנט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ביצה שהושלכה על רכבו של גלנט(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"הרגשתי שיש פה איזשהו קומץ, רובם נערים בני 12 עד 16, שאין להם מה לעשות או שמישהו לא לקח אותם לבית ספר, אז הם עושים קצת רעש", סיפר גלנט לאולפן ynet לאחר התקרית. "מי שתקף את המכונית זה קומץ מארגון להב"ה. לא תושבי עמונה תקפו את שר הבינוי והשיכון, וגם ההתקפה הזו הייתה התקפה בחצץ - זה לא איזה משהו רציני", הוסיף.

 

"באתי על מנת לדבר עם המתיישבים ולומר להם כמה דברים פשוטים. ראשית, שאנחנו צריכים לשמור על אחדות המדינה והעם. הדבר השני - מדינת ישראל היא מדינת חוק ואת החלטות בית המשפט צריך לבצע. הדבר השלישי - כל חיכוך ועימות אלים עם חיילי צה"ל יזיק למדינה, יזיק לצה"ל ויזיק לכם. הדבר האחרון - אנחנו נמצא את הדרך לבנות את עמונה חדשה יותר, חזקה יותר, גם אם במקום סמוך, ונמשיך לשמור על ההתיישבות".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אבי רואה, ראש מועצת בנימין, אמר: "אנחנו מברכים את השר שהגיע לפה, למרות שיש פה צעירים מתוסכלים על כך שהולכים לפנות יישוב של 20 שנה. יחד עם זאת, אנחנו מנסים להשאיר את היישוב - כאן או בסמוך. המטרה שלנו היא לפרק את המזימה של אנשי השמאל - לפרק את ההתיישבות. ננסה לעצור את המדרון המתגלגל הזה של פינויים - זו חובתה של המדינה. בסוף המתיישבים פה מרגישים שהם בשליחות".

 

פעיל הימין עו"ד איתמר בן גביר לקח חלק מרכזי בהתקהלות סביב השר גלנט ואמר בין היתר: "יואב, הצלת חיים. תעשה גם משהו עבור ארץ ישראל". עם זאת, בן גביר היה בין אלו שניסו למנוע את המתקפה על רכבו של גלנט, כשהורה לכמה מהנערים המעורבים לחדול ממעשיהם.

 

לפי הערכות, הפינוי, אם יקרה, צפוי להיות בימים הקרובים והכוחות כבר מוכנים. כוחות התגבור הצה"ליים נפרסו באזור המאחז, אך הם לא ייקחו חלק בפינוי עצמו אלא באבטחה שמסביב. חיילים שמשרתים באוגדת איו"ש הצטוו על ידי מפקדיהם לא לדבר על מועד הפינוי המדויק כדי להקשות את היערכות המתבצרים.

 

גלנט מתעמת עם עו"ד איתמר בן גביר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
גלנט מתעמת עם עו"ד איתמר בן גביר(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

עשרה לוחמים מחטיבת גבעתי שהיוו חלק מכוח תגבור שהגיע בימים האחרונים לאזור כדי להשתתף באבטחת הגזרה בזמן הפינוי, יצאו אמש מבסיסם על רקע הפינוי הצפוי. הם חזרו לבסיס רק לאחר שיחות שקיימו עמם המפקדים. בבסיס הסביר להם המג"ד כי הם לא צפויים לקחת חלק מעשי בפינוי שאותו יבצעו שוטרים ואנשי מג"ב ושהם ישתתפו רק באבטחה במעגל שלישי. החיילים חזרו למשימותיהם ועדיין לא ברור אם הם יישפטו, אך בצה"ל הבהירו כי הם לא יישפטו על סירוב פקודה.

 

לפנות בוקר גיבשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ונציגי תושבי עמונה מתווה חדש לפתרון בעיית המאחז. על פי המתווה, 24 משפחות יוכלו להישאר על ההר בחלקה סמוכה, לעומת 12 במתווה הקודם שנדחה על-ידי התושבים. 

 

לצד זאת, המדינה תצטרך לבקש מבג"ץ דחייה של חודש בפינוי המיועד במטרה להקים את המבנים החדשים. התושבים בעמונה צפויים להצביע על המתווה החדש. פעילים שהגיעו למאחז מפעילים לחץ על התושבים לא לקבל את המתווה החדש וגם הצעירים ובני הנוער הנמצאים במקום אומרים כי הם עדיין ערוכים למאבק. במקביל להסדר המתגבש נפוצו בקרב התושבים שמועות על פינוי קרוב.

 

במקביל, היום הודיע ארגון "יש דין" ליועץ המשפטי לאזור יהודה ושומרון על כך שבימים האחרונים נוצר קשר עם הבעלים הפלסטיני של חלקה 38 הסמוכה לעמונה, ולכן בקרוב צפויה להיות מוגשת התנגדות להכרזה על החלקה כעל קרקע נטושה. במכתב, שנשלח באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, נכתב עוד כי מן ההגינות להודיע לתושבי עמונה, שדנים כעת האם לקבל את המתווה האחרון שהוצע להם, כי רכיב מהותי במתווה יהפוך כפי הנראה לבלתי ישים. זאת, בנוסף לאי החוקיות המובהקת שבמתווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
יואב גלנט, הבוקר בעמונה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים