שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורסמו חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר

  ועדת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הכריזה על הרשימה המצומצמת של הספרים המועמדים ל-2016. בין המועמדים: "ספר הגברים" מאת ננו שבתאי ו"לפעמים הבית הוא רוצח" מאת שמעון צימר

  ועדת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס חשפה היום (א') את חמשת המועמדים הסופיים ל-2016. המועמדות לפרס תעניק לכל אחד ממועמדי ה"רשימה הקצרה" והסופית פרס בשווי של 40 אלף שקלים.

   

  המועמדים, שנבחרו מתוך רשימה ארוכה יותר של 12 ספרים שפורסמה על ידי הוועדה לפני כשבועיים, הם יניב איצקוביץ' על "תיקון אחר חצות" (הוצאת כתר), מיכל בן נפתלי על "המורה" (הוצאת כתר), מיה לוי-ירון על "אישה בשמלה ירוקה" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), שמעון צימר על "לפעמים הבית הוא רוצח" (הוצאת אפיק) וננו שבתאי על "ספר הגברים" (הוצאת כתר). הזוכה בפרס הביכורים לשנה זו יפורסם בשבוע הבא. הרשימה המצומצמת מסמנת הישג ספרותי משמעותי להוצאת כתר, ששלושה מתוך חמשת המועמדים הסופיים יצאו תחת ידיה.

   

  ננו שבתאי. מועמדת על "ספר הגברים" (צילום: יח"צ) (צילום: רחל המשוררת) (צילום: רחל המשוררת)
  ננו שבתאי. מועמדת על "ספר הגברים" (צילום: יח"צ)

  הספרים המועמדים מציגים מגוון של סגנונות ועלילות, כמו גם קולות פחות מוכרים לקהל הרחב. עובדות אלה מציבות את הפרס שיתקיים השנה במעמד מסקרן. "תיקון אחר חצות", למשל, הוא רומן היסטורי שמתרחש בסוף המאה ה-19 ברוסיה הצארית ובו גיבורה יהודיה היוצאת למסע אחר הבעל שנטש את אחותה הבכורה. הוועדה כינתה אותו ככזה ש"מתכתב עם מסורת הספרות העברית של המאה התשע-עשרה ומציג טפח מחיי העיירה היהודית". 

   

  "ספר הגברים" של ננו שבתאי, הוא דיוקן המורכב מניסיונותיה של אישה צעירה לספר את החוויה שבמפגש עם גברים מכל הסוגים והצורות. הוועדה כתבה כי המחברת כתבה את חוויותיה של הגיבורה "בשפה תוססת מלאת הומור ואירוניה דקה. שיח האהבה שננו שבתאי יוצרת הוא מעשה יד משוררת". שמעון צימר, לעומתה מתאר את חייהם המתפוררים של זוג ישראלי שאיבד את בנו ובהמשך מאבד את אחיזתו במציאות. "חורבנה של המשפחה אצל שמעון צימר", נימקה הוועדה, "הוא סיפור קריסתה של בורגנות אשכנזית ותיקה - זו הרואה עצמה כישראלית, פתוחה ונאורה, הקשובה ומקבלת את ה'אחר' - אל תוך עצמה".   

   

  איצקוביץ'. רומן היסטורי יוצא דופן (צילום: אריק סולטן) (צילום: אריק סולטן)
  איצקוביץ'. רומן היסטורי יוצא דופן(צילום: אריק סולטן)

  "אישה בשמלה ירוקה" שכתבה מיה לוי-ירון על חייה בצילה של אם שהיתה משוררת נשכחת ואב יליד גרמניה הוכרז על ידי חבר השופטים כספר ה"כתוב במקוריות רבה, באבחנות פסיכולוגיות מדוייקות, ובלשון מלאת המצאות". את הרשימה סוגר "המורה" של מיכל בן נפתלי, המתחקה אחר סיפור חייה החידתי של מורתה של גיברות הרומן שלושים שנה לאחר ההתרחשויות בילדותה. "ביד בטוחה", נימקו השופטים את הכתיבתה של בן נפתלי, "היא הופכת את סיפורה העצוב להרפתקה מרטיטה הדומה לגילוי יבשת חדשה"

  .

  פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, שנוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, יחולק זו השנה ה-16 לכותר הטוב ביותר, על פי בחירת חבר השופטים בראשותה של השופטת בדימוס בראשות ד"ר עדנה קפלן-הגלר. הטקס החגיגי יתקיים ב-22 בינואר. בשנה שעברה זכתה בפרס הסופרת אורלי קסטל בלום על ספרה "הרומאן המצרי" בהוצאת "הספריה החדשה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים