שתף קטע נבחר

השרים תקפו בחריפות את אורי יוגב: "מושחת"

מינויו של יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית נפסל בוועדה, השרים האשימו את מנהל רשות החברות הממשלתיות והתעקשו על בחינה חוזרת. ליברמן הזכיר את קביעת המבקר: "יוגב מתנהל בצורה שמעוררת חשד לפלילים". רשות החברות: "כשמטפלים ברעות חולות, יהיה מי שינסה לשמר שיטה ישנה ופסולה"

מתקפה חריפה וחסרת תקדים של שרי הממשלה על מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב. בתום דיון סוער, הוחלט לדחות את ההחלטה על מינויו של יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית.

 

בישיבה השבועית הבוקר (יום א'), הטיחו השרים ביקורת חריפה ביוגב, וזאת על רקע החלטת הוועדה הציבורית לפסול את מועמדותו של השר לשעבר שמיר לתפקיד הבכיר בתעשייה האווירית.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקש למנות את שמיר, שהיה מספר שתיים במפלגתו ישראל ביתנו - אולם לפי קביעת הוועדה שעליה אחראית רשות החברות, שמיר הוצג כמי שאמור להמשיך לכהן כיו"ר נת"ע - הבונה את הרכבת הקלה בתל אביב - ולנהל עסקים פרטיים, ולא הוכח שיש לו כישורים מיוחדים לעסוק בכל הדברים גם יחד.

 

השר חיים כץ אמר: "אורי יוגב מושחת. אני אומר לפרוטוקול: הוא ניסה לשחד את רפי מאור (יו"ר התעשייה האווירית לשעבר, מ"א)". ליברמן הוסיף לביקורת באמירה דומה לקביעת מבקר המדינה, על כך ש"יוגב מתנהל בצורה שמעוררת חשד לפלילים".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הסב את תשומת לב השרים לכך שהם יכולים לאשר את המינוי תוך התעלמות מהחלטת הוועדה הציבורית - אולם אם יעשו כך, "מדובר בהחלטה תקדימית".

 

השר יריב לוין הוסיף: "יושבת ועדה שאפשר לחשוב שאין לה שום קשרים והם בלתי תלויים. ואפשר לחשוב שאורי יוגב אין לו חברים וקשרים ורק חושדים בשרים שיש להם מקורבים ואינטרסים". מטעמו של יוגב לא נמסרה תגובה לדברי השרים.

 

אחרי המהומה בממשלה הוחלט לדחות את ההחלטה בשבוע. השרים מתעקשים להחזיר את המינוי לוועדה בצירוף עמדת הממשלה שלפיה לשמיר יש כישורים עודפים והוא יכול להתמנות לתפקיד. 

 

לפני כמה חודשים כתב מבקר המדינה יוסף שפירא לשר האוצר משה כחלון כי "טיוטת דו"ח הביקורת על פעולות רשות החברות והוועדה למינוי רואי חשבון וקביעת שכרם בחברות הממשלתיות, מעלה ממצאים לכאוריים חמורים בנוגע להליכי מינוי רו"ח מבקר לחברות ממשלתיות. חלק מהליקויים אף מעלים חשש לכאורי למעשים פליליים המחייבים את הוועדה לדון מחדש בכמה מינויים של רו"ח". בנוסף, בודקת המשטרה טענות נגד יוגב מצד מנכ"ל חברת מקורות.

 

מרשות החברות הממשלתיות נמסר בתגובה: "התוצאות העסקיות והמעבר מהפסד של 600 מיליון שקל בשנה לרווח של 2 מיליארד בשנה מוכיחים כי 250 דירקטורים מקצועיים ולא פוליטיים מנבחרת הדירקטורים ממשיכים להוביל את החברות לשיפור ביצועים ולתוצאות חסרות תקדים ומעידים על הצלחת הרפורמה בחברות הממשלתיות. תכליתה של הרפורמה היא להפוך את החברות למקצועיות רווחיות ונקיות ממינויים פוליטיים.

 

"ככלל, כאשר מתמודדים בטיפול וניקוי רעות חולות, תמיד יהיו בעלי עניין שינסו לשמר את השיטה הישנה והפסולה. אנו נמשיך להוביל את הרפורמה שכולה נעשית לשיפור החברות והשירות לציבור", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אורי יוגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים