שתף קטע נבחר

הקיצוץ הרוחבי אושר. שקד לארדן: "שקרן, הדיבור שלך נגוע"

הממשלה אישרה את הקיצוץ הרוחבי מתקציבי המשרדים השונים בסך 1.2 מיליארד שקלים בשנתיים, ובדיון התפתח עימות חריף בין השרים בסוגיית תשלומי המסים בקיבוצים. ארדן לשקד ואריאל: "אתם דואגים רק לציבור שלכם". שקד: "שקרן, שקרן, שקרן, שקרן"

 

התעמתו בסוגיית תעריף המס לקיבוצים. שקד וארדן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
התעמתו בסוגיית תעריף המס לקיבוצים. שקד וארדן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

עימות חריף בין שניים משרי הממשלה, במהלך הדיון על הקיצוץ הרוחבי: הממשלה אישרה היום (א') את הקיצוץ הרוחבי בסך 1.2 מיליארד שקלים מתקציב המדינה לשנתיים הקרובות. הקיצוץ כולל פגיעה בתקציבי המשרדים השונים ובהם משרד החינוך, הבריאות, הרווחה ועוד. מטרת הקיצוץ הוא לממן הוצאות כמו פינוי עמונה, תקצוב המוסדות החרדיים בהתאם להסכמים הקואליציונים והמשך הפעלת רשות השידור מעבר לזמן שנקבע.

 

בתקציב המדינה המקורי הוכנס סעיף שלפיו תושבי הקיבוצים יתחילו לשלם מס, מהלך שהיה אמור להכניס לקופת המדינה 550 מיליון שקל. אלא שאז הגישו שרי הבית היהודי איילת שקד ואורי אריאל הסתייגות על סעיף זה, ובעקבות זאת הורד תעריף המס כך שייכנסו לקופת המדינה רק 350 מיליון שקל.

 

לאחר שהתקבלה ההסתייגות תקף השר לביטחון פנים ארדן את שרי הבית היהודי ואמר: "אתם דואגים רק לציבור שלכם. אני לא מבין למה אני צריך לממן את זה מתפקיד משרדי. כל מה שמעניין אתכם זה הסקטור שלכם". השרה שקד זעמה על הדברים ותקפה את ארדן: "שקרן, שקרן, שקרן, שקרן". בעקבות זאת ענה לה ארדן בציניות: "באמת איילת, כאילו שאתם דואגים לקיבוץ יטבתה". שקד ענתה לו: "הדיבור שלך נגוע, אנחנו דואגים לקיבוצים כי הם שומרים על אדמות המדינה".

 

 

ארדן התייחס מאוחר יותר למקרה בחשבון הטוויטר שלו: "ויכוחים סוערים זה דבר מעניין אבל לא ממש חשוב. אכן היה לי ויכוח על הפגיעה בתקציב המשרד לביטחון פנים שבמהלכו התפתח ויכוח עם שרת המשפטים בטונים גבוהים. כדי להרגיע - מאז כבר נרגעו הרוחות והכל בסדר. הלוואי והיה לי שיתוף פעולה עם כל השרים כמו שיש ביני לבין איילת. מציע לעסוק בנושאים החשובים באמת שעל סדר היום". 

 

 

שקד ענתה לארדן בציוץ משלה: "צודק. התווכחנו על סעיף מיסוי הקיבוצים, זה קורה במשפחות הכי טובות. אנחנו משתפים פעולה בכל התחומים ונמשיך כך".

 

שינויים בסדרי העדיפויות בתקציב המדינה

ההחלטה הוכנסה רק הלילה לסדר היום והופצה לשרים שעות ספורות לפני ישיבת השרים השבועית, כך ששרים רבים כלל לא עודכנו בעובדה שיספגו קיצוץ גדול במשרדם. הקיצוצים שאושרו מתקציב ההשכלה הגבוהה: כ-24 מיליון שקל, ממשרד הקליטה: 10 מיליון, שירותים ביטחוניים: 17 מיליון, מהחקלאות: 13 מיליון ומהשיכון 14 מיליון שקל. ממשרד החינוך: 88.60 מיליון שקל, ותחת סעיף אחר חינוך: 12.986 מיליון. משרד הרווחה ייפרד מ-27.320 מיליון שקל ומשרד הבריאות מ-26.564 מיליון. ממענקי בינוי ושיכון יקוצצו 20 מיליון וממשרד הבריאות: 6.598 מיליון. ממשרד השיכון: 14.397 מיליון שקל, פיתוח תחבורה: 155.947 מיליון, ומהוצאות פיתוח אחרות עוד 29.810 מיליון שקל.

 

 

"לצורך עמידה במסגרות הפיסקליות הקבועות בחוק הפחתת הגירעון והגבלת ההוצאה התקציבית", נכתב בהצעת ההחלטה, "ולנוכח ההוצאות לשנים 2018-2017 שנוספו לאחר אישור הצעת חוק התקציב לשנים 2017 ו-2018 בממשלה שעיקרן: הרחבת הסיכומים הקואליציוניים, תיקוני חקיקה שנוספו במהלך אישור תקציב המדינה לשנים 2017-2018 מענק השתלבות בעבודה, מיגון הניוד ביו"ש, תעסוקת עובדים פלסטינים בישראל, דחיית תחילת יום שידורי תאגיד השידור הישראלי והמשך פעילות רשות השידור עד ליום 31 באפריל 2017 והקמת מבני מגורים חלופיים לתושבי עמונה ועופרה".

 

נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, היום(צילום: AFP)

 

במסמך לאישור נכתב כי יש צורך "לבצע שינויים בסדרי העדיפויות בתקציב המדינה ולהפחית את בסיס תקציבי משרדי הממשלה בשנת הכספים 2017 בשיעור של 1.25 אחוז, בהתאם לכך, להפחית את בסיס ההרשאה להתחייב של משרדי הממשלה לכל הפחות בשיעור האמור".

 

בנוסף נכתב כי ההחלטה תחול גם על תקציבים שהוקצו ליישום החלטות - אך לא יקוצצו תחומים שמעוגנים בחקיקה שבה מצוין התקציב ליישומה. כך לדוגמה, יקוצצו כ-72 מיליון שקל מתקציב הביטוח הלאומי על ידי שר הרווחה, ויבוצעו שורה של קיצוצים נוספים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה איילת שקד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים