שתף קטע נבחר

היועמ"ש אישר לקדם בכירה בלשכת רה"מ אף שספגה בעבר ביקורת מביהמ"ש

השופטים כתבו דברים חריפים נגד רבקה פאלוך ב-2007, אך מינויה ליועצת נתניהו אושר. כעת היא קודמה לממלאת מקום המקשרת בין רה"מ לכנסת. משרד המשפטים: "אין מקום להתערבות"

רבקה פאלוך, שעובדת בחודשים האחרונים בתפקיד יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, חברה וקהילה, קודמה באחרונה לשמש בפועל בתפקיד בכיר בהרבה: יועצת לחקיקה וכנסת. היועץ המשפטי לממשלה אישר את המינוי, חרף קביעה חריגה של בית משפט בעניין עדות שמסרה פאלוך בעבר. במשרד ראש הממשלה אומרים כי פאלוך היא ממלאת מקום.

 

זאת הפעם השנייה שפאלוך מועסקת בלשכת ראש הממשלה. בשנת 2001 עבדה פאלוך כיועצת חרדים בלשכת רה"מ אריאל שרון. בשנת 2006 בתקופת רה"מ אולמרט היא נאלצה לעזוב לאחר חשיפה ב"ידיעות אחרונות" שבמסגרתה תועדה מעבירה לעיתונאי 300 דולר במזומן תוך הבטחה שתעביר עוד 700 דולר - בתמורה לכתבה אוהדת. בבחירות האחרונות עבדה פאלוך במטה הליכוד.

רבקה פאלוך (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
רבקה פאלוך(צילום: עמית שאבי)
 

בשנת 2007 העידה פאלוך מטעם ההגנה במשפטו של השר לשעבר חיים רמון. השופטים קבעו אז לגבי פאלוך ועדות נוספות כי "מדובר בעדות בלתי אמינות ובלתי מהימנות, שתיאמו את גרסתן בניצוחה של פאלוך ערב מתן עדותן בבית המשפט. התיאור שתיארו מופרך ובלתי סביר בעליל. מבין שלוש העדות, העדות הפחות מהימנה הייתה של פאלוך... ההתייחסות הבוטה שלה כלפי המתלוננת זועקת לשמים וחושפת את גישתה העוינת כלפיה, ללא כל הצדקה".

 

לפני כחצי שנה החליט נתניהו למנות את פאלוך ליועצת שלו לענייני חרדים, חברה וקהילה. ראש אגף משמעת בנציבות שירות המדינה אסף רוזנברג ניסה לעצור את המינוי וכתב ליועץ המשפטי לממשלה כי לא ייתכן שימנו אותה למשרה רגישה בסביבת ראש הממשלה לנוכח קביעת בית המשפט. "מדובר בעלילה נגד מתלוננת בעבירת מין שיש בה כדי להטיל דופי באורחותיה של המתלוננת", כתב רוזנברג.

 

ממחלקת ייעוץ וחקיקה בפרקליטות - הכפופה ליועץ - השיבו לרוזנברג כי קביעת בית המשפט לגבי פאלוך אמנם חמורה, ואולם "במכלול נסיבות העניין" לא נמצאה עילה לפסילת המינוי. בין היתר נשקלו חלוף הזמן וכן העובדה שמדובר בתפקיד יועצת במשרת אמון ולא בתפקיד בכיר, לפי התגובה שנמסרה לראש אגף משמעת בנציבות.

 

עם זאת, בפרקליטות הסכימו שקביעת בית המשפט רלוונטית ולכן "נדרש שתובא בפני הגורם הממונה" שייקח אתה בחשבון במסגרת החלטתו. בהמשך לכך, התקבל עדכון מהיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, ולפיו נתניהו עיין בציטוט מתוך פסק הדין והחליט שפאלוך תישאר בתפקידה לאור חלוף הזמן הרב מאז פסק הדין.

רבקה פאלוך בבית המשפט ב-2007 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
רבקה פאלוך בבית המשפט ב-2007(צילום: ירון ברנר)
 

אלא שכפי שפורסם הבוקר בגל"צ, באחרונה קיבלה פאלוך שדרוג לתפקיד בכיר בהרבה, והחלה לעבוד כיועצת רה"מ לחקיקה וכנסת – הגורם שמתאם בין ראש הממשלה לבין הכנסת, הסיעות והשרים. פאלוך נכנסה למעשה לנעליה של פרח לרנר, מתאמת הכנסת המוערכת של נתניהו שעזבה את התפקיד על רקע חקירת משטרה שהתנהלה נגדה בגין חשד לקבלת דבר במרמה והפרת אמונים, ושל ממלאת מקומה אפרת פוקס שיצאה לחופשת לידה.

 

פאלוך לא השיבה לפניותנו. ממשרד ראש המשלה נמסר: "רבקה פאלוך ממלאת מקום באופן זמני בשל הצורך באיוש התפקיד והעניין עבר את כל האישורים הנדרשים". ממשרד המשפטים מסרו גם בעניין המינוי הזמני את התייחסות מחלקת ייעוץ וחקיקה בפרקליטות למינוי הקודם: "לאחר בחינת מכלול נסיבות העניין, אין בדברים כדי להצדיק את פסילת המינוי מבחינה משפטית. על כן, אם יחליט ראש הממשלה שלא לשנות את החלטתו בדבר מינויה של גברת פאלוך לתפקידה, לא יהיה מקום להתערבות משפטית בהחלטה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
רבקה פאלוך בבואה להעיד במשפט רמון ב-2007
צילום: ירון ברנר
מומלצים