שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כוח נשי: הגיבורות של "מלחמת הכוכבים"

  דמותה של ריי נאבקת על ציביון הגלקסיה ב"הכוח מתעורר", ג'ין ארסו ב"רוג אחת" יוצאת מהצל של דארת' ויידר - הסרטים האחרונים מבית "מלחמת הכוכבים" הם בסימן גיבורות. שלא כמו הנסיכה ליה, הן באות מהתחתית - מפעילות גם כוח ולא רק מוח. הנשים החזקות בגלקסיה

  היספני, אפרו-אמריקני, פקיסטני מוסלמי, שני אסיאתים ורובוט עם מבטא אנגלו-סקסי נפגשים על חללית. זה נשמע כמו בדיחה מיושנת, אבל מדובר במילה האחרונה במורשת "מלחמת הכוכבים", כפי שבאה לידי ביטוי בסרט "רוג אחת". עניין שמתחייב מגישת הפוליטיקלי קורקט ששוטפת את הוליווד בימים אלה, ומאז האוסקר האחרון. 

   

   

  צוות גיבורי הלהיט האחרון בפרנצ'ייז המצליח מורכב מקבוצה מולטי-אתנית של שחקנים: דייגו לונה המכסיקני, פורסט וויטקר האפרו-אמריקני, ריז אחמד הבריטי ממוצא פקיסטני, וון ג'יאנג ודוני יין הסינים (כי כיום אי אפשר מבלי לקרוץ לשוק הקולנוע השני בגודלו בעולם) ואלן טיודיק שנותן את קולו לרובוט K-2SO. סוגיית הייצוג האתני ניכרת גם כשמדובר בגלקסיה רחוקה כמו זו של "מלחמת הכוכבים", אולם מי שבולטת אף יותר ובאופן יותר טבעי היא דווקא סוגיית הייצוג המגדרי. בטח שמתם לב שאת שני הסרטים האחרונים - "הכוח מתעורר" משנה שעברה, ו"רוג אחת" עכשיו - מובילות גיבורות.

   

  פליסיטי ג'ונס כג'ין ארסו והצוות המולטי-אתני שלה ב"רוג אחת" ()
  פליסיטי ג'ונס כג'ין ארסו והצוות המולטי-אתני שלה ב"רוג אחת"
   

  את הקאמבק ההיסטרי של "מלחמת הכוכבים" ממש לפני שנה הובילה דמותה של ריי, גיבורת "הכוח מתעורר". מדובר בצעירה שננטשה על ידי משפחתה בכוכב המדברי ג'אקו, ומתקיימת מליקוט גרוטאות. היא לבדה במלחמת ההישרדות הזו, עד שהנסיבות מזמנות אותה למאבק על ציביון הגלקסיה. הכוח חזק אצלה, כך אנחנו מגלים, והיא הופכת לתקווה החדשה של הצד המואר שלו. אבירת ג'דיי פוטנציאלית ראשונה מאז אבדו עקבותיו של לוק סקייווקר (ויש המשערים כי השניים חולקים את אותם גנים ומידיקולירינים).

   

  דייזי רידלי כריי ב"הכוח מתעורר" ()
  דייזי רידלי כריי ב"הכוח מתעורר"
   

  את ריי נבחרה לגלם דייזי רידלי, שחקנית בריטית אלמונית ומאוד צעירה, שלוהקה עת הייתה בת 22 בלבד. מאז כבר הפכה לסלבריטי, עם אופק מבטיח להמשך הקריירה. כמו רידלי, גם פליסיטי ג'ונס היא שחקנית בריטית טובת מראה, אלא שבמקרה שלה יש מאחוריה רשימת הופעות די מכובדות בקולנוע. היא הייתה שם בצלו של אדי רדמיין זוכה האוסקר על "התיאוריה של הכל" ושל טום הנקס הוותיק ב"התופת". ואילו ב"רוג אחד", ג'ונס בת ה-33 היא הכוכבת הראשית. הצד האפל של הכוח לא מטיל עליה צל. אפילו לא דארת' ויידר.

   

  ג'ונס מגלמת את ג'ין ארסו שמובילה את עלילת "רוג אחת". כמו ריי, גם היא ננטשה בילדותה (אביה המדען נלקח בכוח ממשפחתו על ידי נציגי האימפריה האפלה), וגם היא נדרשת לשרוד לבדה בעולם מחוספס ולא פשוט. היא פונה לעבריינות, ומתנהלת בעולם בהתאם לגישה הצינית והניהיליסטית שאימצה. תקווה זה עניין לנערות חולמניות ותמימות כמו ריי, לא למודות אכזבות כמוה. ממש כמו שבטרילוגיה הראשונה האמונה בכוח והשאיפה לצדק היו מנת חלקם של בחורים צעירים חדורי מוטיבציה ואופטימיות כמו לוק סקייווקר, יותר מאשר גברים מקצוענים כמו האן סולו.  

   

  פליסיטי ג'ונס כג'ין ארסו והרובוט K-2SO ב"רוג אחת" ()
  פליסיטי ג'ונס כג'ין ארסו והרובוט K-2SO ב"רוג אחת"

  ריי וג'ין ארסו, דומות מאוד ושונות אף יותר, אבל מה ששתיהן מסמנות הוא דרך חדשה, ודי מרעננת, במסלול שמשרטטים לנו בלוקאספילם להמשך הדרך. אפשר להניח שזה לא מקרה שבראש האימפריה הזאת עומדת כיום אישה, קת'לין קנדי, ממשיכת דרכו של ג'ורג' לוקאס. לאורך השנים שהתה בצלו כמפיקה (וגם לצדו של סטיבן שפילברג), אך מאז מכירת הפרנצ'ייז לתאגיד דיסני, ועזיבת הבורא, היא זו שמכתיבה את הדרך.

   

  דייזי רידלי כריי והרובוט BB8 ב"הכוח מתעורר" ()
  דייזי רידלי כריי והרובוט BB8 ב"הכוח מתעורר"

  אפשר לשער שזה גם לא מקרה שעלילת "מלחמת הכוכבים", שעוצבה מלכתחילה על פי מיתוסים קלאסיים של התבגרות המזוהים בעיקר עם זכרים צעירים, הוסתה לכיוון הנשי באכסניה החדשה שלה. אותה אכסניה בה דרות יחדיו פוקהונטס, מולאן, אלזה מ"לשבור את הקרח", מרידה מ"אמיצה", ולאחרונה גם מואנה. דיסני היא ממלכתן של הנסיכות. ובתוכה גם אבירי ג'דיי ומורדים יכולים לעבור ניתוח תסריטאי לשינוי מין, ולהוביל כנשים את המאבק לחירות עבור חייזרים, בני אנוש ורובוטים בתוך הסרטים, ועבור שיוויון מגדרי מחוץ לבית הקולנוע.

   

  צריך לזכור שנסיכות היו גם במורשת העלילתית של לוקאס, אי שם, לא לפני זמן רב. כבר בתחילת הדרך, ממש בנקודת ההתחלה שלה, הייתה שם פרינסס ליה כגיבורה בעלת משקל בסיפור. היא אמנם הייתה נסיכה, אך כמו שדארת' ויידר היה הראשון לזהות בסצנת הפתיחה של "מלחמת הכוכבים", ליה היא גם "חלק מברית המורדים, ובוגדת" (ואז הוא הורה לקחת אותה). היא לא אותה צעירה תמימה עם קוקיות. מתחת לתלבושת הצחורה, מתחבאת פוליטיקאית מושחזת. מנהיגה אמיתית. ולמרות זאת, היא נחשפת כעלמה במצוקה כשהיא מתחננת לזקן תמהוני: "עזור לי אובי וואן קנובי, אתה תקוותי היחידה".

   

  פרינסס ליה היא דמות בעלת נוכחות ביקום של "מלחמת הכוכבים", והיא חוזרת בבגרותה גם ב"הכוח מתעורר". קארי פישר לוהקה לתפקיד בגיל 19, והפכה לדמות איקונית. אולם היא תמיד נשארה קצת בצד, מאחורי לוק סקייווקר והאן סולו (ובמקרה בעייתי יותר לצד ג'אבה דה האט כשהיא לובשת ביקיני קטנטן וכבולה בשלשלאות). הם היו אלו שעמדו בחזית המאבק באימפריה - כל אחד בדרכו וממניעיו. ליה הפכה אולי מנסיכה למצביאה במשך השנים, אולם עיקר הפעילות שלה נותרה כמושכת בחוטים. כמנהיגה פוליטית וטקטית, לא לוחמת שטח. מוח במקום כוח.

   

  קארי פישר כפרינסס ליה בין האריסון פורד (האן סולו) ומארק האמיל (לוק סקייווקר) ()
  קארי פישר כפרינסס ליה בין האריסון פורד (האן סולו) ומארק האמיל (לוק סקייווקר)

  כמו ליה גם מון מותמה, דמות פחות מוכרת, אך משמעותית ביותר בזירת ההתגוששויות הפוליטיות של "מלחמת הכוכבים". מדובר בסנאטורית לשעבר שהפכה למנהיגת המרד. ככזאת, היא חוזרת לרגעים ספורים בכמה גלגולים לאורך סרטי הפרנצ'ייז. אתם אולי זוכרים אותה ב"שובו של הג'דיי", כשבגילומה של קרוליין בלקיסטון היא מופיעה בגלימה לבנה, ובתסרוקת קצוצה, א-לה ז'אן דארק. בתדריך לטייסת המורדים לפני המתקפה על כוכב המוות היא מזכירה לנו שרבים איבדו את חייהם כדי לשים ידם על התוכניות הסודיות של נשק יום הדין של האימפריה.   

   

  קרוליין בלאקיסטון כמון מותמה. מנהיגת המורדים ב"שובו של הג'דיי" 

   

  התוכניות הסודיות של כוכב המוות הן גם המשימה שמניעה את ג'ין ארסו וצוותה ב"רוג אחת", וגם בו מופיעה מון מותמה - הפעם בגילומה של ג'נבייב או'ריילי. פוליטיקאית פרגמטית, מנהיגה אידיאולוגית, מושכת בחוטים מאחורי הקלעים - כל מה שחתולת הרחוב ג'ין ארסו היא לא.

   

  ג'נבייב או'ריילי כמון מותמה ב"רוג אחת". מנהיגת על, רק מלמעלה ()
  ג'נבייב או'ריילי כמון מותמה ב"רוג אחת". מנהיגת על, רק מלמעלה
   

  אגב, או'ריילי הצטלמה כמון מותמה גם לסצנה מ"נקמת הסית", אותה הותיר לוקאס על רצפת חדר העריכה. בסצנה זו היא מוצגת כאחת מהיוזמים של ברית המורדים, כניסיון אחרון לעצור את קריסת הרפובליקה הגלקטית הדמוקרטית אל תוך הדיקטטורה האפלה. בסצנת הישיבה סודית של הסנאטורים המתנגדים אפשר למצוא, וכנראה שלא במקרה, שחקנים ממוצא אפריקאי, אבורג'יני, אסיאתי, וגם חייזרית כחולת אור בגילומה של אמנדה לוקאס (הבת של...). ועוד נוכחים ג'ימי סמיתס ההיספני-סורינאמי כשליט אולדרן ואביה המאמץ של פרינסס ליה. גם הוא, אגב, חוזר ב"רוג אחת".

   

  הישיבה הסודית של הסנאטורים. הסצנה שנחתכה מ"נקמת הסית"

   

  ומי עוד מופיעה שם, ובחלקים גדולים של הסרט כולו? הסנאטורית פאדמה אמידלה, לשעבר מלכת נאבו. הלא היא נטלי פורטמן. השחקנית המהוללת לוהקה על ידי לוקאס כדמות הנשית המובילה לטרילוגיית הפריקוולים. גם היא מתחילה את דרכה כפוליטיקאית שפועלת בדרכי שלום. היא יפה, צעירה ודי תמימה. מאמינה אדוקה בדמוקרטיה, שמקפידה לדבוק בגישה פציפיסטית.

   

  כמו ליה לפניה בטרילוגיה הראשונה (ואחריה על פי הכרונולוגיה העלילתית), גם היא מתעוררת מהנאיביות שלה כשהאימפריה מנפצת לה את האשליות על הרמוניה בגלקסיה, ואז היא יורדת למטה לביבים. היא הופכת ללוחמת שטח. נועזת, קשוחה, לעתים קטלנית, אבל תמיד תמיד בצל של אנקין ואובי וואן הגברים. היא אולי יותר מתוחכמת מהם, הריאל פוליטיק שלה ממוקדת. אבל היא לא מובילה את סצנות האקשן הסוחפות, וזה בסופו של דבר מה שקובע בסרטים כגון אלו.

   

  נטלי פורטמן כפאדמה אמידלה מטרילוגיית הפריקוולים ()
  נטלי פורטמן כפאדמה אמידלה מטרילוגיית הפריקוולים

  בניגוד לפרינסס ליה ופאדמה אמידלה, הדמויות של ריי וג'ין ארסו באות מלמטה. הן עוברות מהשגרה הקשוחה שלהן למשימות בעלות משמעות לחברה סביבן, מהמאבק היומיומי ההישרדותי האישי לזה הפוליטי הכללי. זהו המסלול שעברו גיבורי "מלחמת הכוכבים" הגברים לוק ואנקין סקייווקר, וסביר להניח שכך יוצג גם האן סולו הצעיר בסרט שיוקדש לו בעוד שנתיים. אלו הם בני מורשתו של לוקאס. ממשיכי דרכו אימצו את הקווים של דמותם, אך עיגלו אותם על פי הכוכבות החדשות של הפרנצ'ייז.

   

  "מלחמת הכוכבים" של קנדי נוטה בבירור לטובת נשים וגיוון אתני. מלבד רידלי שנבחרה להוביל את הטרילוגיה הבאה בתפקיד הראשי, לוהקו לתפקידים הראשיים ב"הכוח מתעורר" של ג'יי.ג'יי. אברמס גווינדוליין כריסטי (כקפטן פאזמה המרושעת), בילי לורד (כלוטננט קוניקס ממפקדת תנועת ההתנגדות) ולופיטה נ'יונגו הקנייתית (כחייזרית מאז קאנטה). וכן ג'ון בויגה הבריטי (בתפקיד פין שערק משורות המסדר הראשון) ממוצא ניגרי, ואוסקר אייזק יליד קוסטה ריקה (כפו דמרון, הטייס המצטיין בחייל האוויר של ההתנגדות).

   

  היו מי שיצאו בשנה שעברה נגד "הכוח מתעורר" ממניעים גזעניים, וכינו את אברמס "אקטיביסט יהודי שונא לבנים" (אגב, לוקאס בתחילת הדרך הואשם בהלבנת דמויותיו, וענה לכך בשילוב לאנדו קלריסיאן ב"האימפריה מכה שנית" ו"שובו של הג'דיי" ובהמשך שלל דמויות בשלל גזעים בפריקוולים). בימים אלה יש קמפיין חדש מאחורי ההאשטאג DumpStarWars#, ובין התלונות על ליברליזם וגיוון אתני מצד הימין האמריקני, בולטת גם המחאה על "סרטי התעמולה הפמיניסטים" על פי צייצני טוויטר למיניהם. "זה סרט אנטי-גברי שפמיניסטיות הובילו מההתחלה", קבע אחד מני רבים.

   

  זה כנראה לא ממש מזיז לבמאי ראיין ג'ונסון שמוביל את הסרט השמיני בסדרה, אליו יצטרף גם בניסיו דל טורו ההיספני בתפקיד מרכזי. הוא גם צירף לצוות השחקנים את לורה דרן הוותיקה. וגם קת'לין קנדי בוודאי מתעלמת מהטענות. בטח כש"רוג אחת" גורף 155 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו בבתי הקולנוע בארצות הברית. המחאה נידפה לה כלא הייתה. כי מה שבאמת חשוב במיתוסים המודרנים הללו הם הגיבורים, ובמציאות הנוכחית מדובר בגיבורות. מה שהסרטים האחרונים מוכיחים הוא שהכוח הוא אותו כוח, האדרת אותה אדרת. גם אם פתאום מדובר בגברת.

   

  מהו סרט השנה שלכם ל-2016?

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פליסיטי ג'ונס כג'ין ארסו ב"רוג אחת"
  לאתר ההטבות
  מומלצים