שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  סיעות הקואליציה "השיגו" 250 מיליון שקלים מתוך תקציב המדינה
  ועדת הכספים אישרה לפנות בוקר את תקציב המדינה הדו-שנתי לשנים 2017-2018, שיעמוד בשתיהן על 906.8 מיליארד שקל. במהלך הערב הרכיבו ראשי סיעות הקואליציה את חלוקת הכספים הפוליטיים. בין הסעיפים שאושרו: 67 מיליון שקל למוסדות חינוך, 2 מיליון לנפגעי תקיפה מינית ו-60 מיליון ל-3 ח"כים מהליכוד שלא פירטו את יעוד הכספים

  ועדת הכספים אישרה לפנות בוקר (ג') את התקציב הדו שנתי הבא לקריאה שנייה ושלישית. התקציב נטו יעמוד בשנים 2017 ו-2018 יחד על 906.8 מיליארד שקל. התקציב לשנת 2017 יעמוד על 446.8 מיליארד שקל ואילו התקציב לשנת 2018 יעמוד על 460 מיליארד. מדובר בתקציבים נטו ללא "הרשאות להתחייב" - תקציב שהממשלה יכולה להתחייב עליו בשנים הבאות, אף מעבר לשתי שנות התקציב.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

  לסעיפים המרכזיים של תקציב המדינה

   

  תקציב משרד הביטחון יעמוד ב-2017 על 71 מיליארד שקל, תקציב משרד החינוך - 57 מילארד שקל ב-2017, ותקציב המשרד לשירותי דת - 659 מיליון שקל ב-2017.

   

  התקציב אושר ברוב של 8:3 מתוך 17 חברי הוועדה. היתר נטשו את הישיבה שהתארכה לתוך הלילה. היא נמשכה בפועל כ-10 שעות, לעומת 2-3 שעות בשנים קודמות. ההצבעות התעכבו בגלל תרגילי תקנון ופיליבאסטר של חברי האופוזיציה, שהתעקשו לפתוח את הדיון על סעיפי התקציב בטענה שהאוצר הכניס בהם תיקונים (טכניים לרוב) והמספרים שונים מהסכומים שאושרו בקריאה ראשונה של חוק התקציב.

   

  בשיא הסערה, החליט יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), להרחיק מהדיון את חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) וסתיו שפיר (המחנה הציוני) לאחר שקטעו שוב ושוב את הדיון. בהמשך הרחיק גפני גם את עוזרה של ח"כ שפיר, לאחר שנודע לו כי הוא מצלם ומעלה בפייסבוק סרטון מהוועדה בשידור חי. גפני הסביר: "פתאום מראים לי שסתיו שפיר מצולמת ע"י העוזר שלה שמעלה לפייסבוק סרטון שלה שבו היא נראית מעכבת לחינם את עבודת הוועדה, ושבעמוד הפייסבוק שלה מופיעה האמירה: 'ג'ינג'ית אחת נגד כל הכיפות'. זה פשוט מבזה את הוועדה".

   

  כספים יחודיים לקואליציה

  אחרי חצות החלו גם לחצים של חברי הקואליציה, שלחצו להשיג עוד עשרות מיליוני שקלים לנושאים הקרובים ללבם, אחרי הצגת הרשימה של הכספים הפוליטיים בסך 250 מיליון שקל שעליהם הוסכם קודם במסגרת מימון ההסכמים הקואליציוניים.

   

  האוצר דחה את כולם, למעט דרישה אחת של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לממן את השמירה ברובע היהודי בעיר העתיקה. סמוטריץ' ביקש 100 מיליון שקל, אך הוסכם עם ראש אגף התקציבים אמיר לוי לקיים עבודת מטה עם משרד ראש הממשלה, בה ייקבע הסכום. ח"כ אורלי לוי אבוקסיס (ישראל ביתנו) ביקשה שהסכום לא יירד מתקציב משרד הבינוי והשיכון כפי שנעשה בשנים קודמות.

   

  במהלך ישיבת ראשי סיעות הקואליציה אמש השיגו הסיעות כספים יחודיים לתמיכה במוסדות שונים בחינוך, בריאות, תרבות, שירותי דת ופריפריה. חלוקת הכספים הקואליציוניים בסך 250 מיליון שקלים מתוך תקציב 2017/18 תוצג היום ומחר בהצבעת תקציב במדינה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה בדבר יישום הסכמים פוליטיים בעלי משמעות תקציבית.

   

  יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), הוא שחתום על רוב התמיכות שפורטו במסמך שהוגש אתמול לוועדת הכספים. התמיכה הבולטת ביותר היו במוסדות חינוך על סך 67 מיליון שקלים, ואליה שותף גם יו"ר ועדת הכספים גפני. עוד פורט במסמך כי התרבות ומוסדות התורניים יקבלו 25 מיליון שקל, החינוך העצמאי 16 מיליון שקלים ולימודי סביבה ומוסדות טבע יקבלו סך כולל של 10 מיליון שקל. ח"כ גפני "השיג" 2 מיליון שקל לתמיכה במרכזים לנפגעי תקיפה מינית.

   

  כמו כן, יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם (ליכוד), תמך בהעברתם של 20 מיליון שקל לרשויות המקומיות לפיתוח חופי רחצה. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד), דרש וקיבל מענק ביטחוני למועצות מקומיות ביהודה ושומרון בסך 9 מיליון שקל.

  חלוקת הכספים הקואליציונים
  חלוקת הכספים הקואליציונים
   

  במהלך הדיון נמתחה ביקורת על כך שסוכמו שלושה הסכמים תקציביים עם שלושה חברים בליכוד - ח"כ מיקי זוהר, ח"כ אורן חזן וח"כ נאווה בוקר, על סך כולל של 60 מיליון שקל לשנתיים. מדובר בתוספת ל-250 מיליון השקלים עליהם סוכם במסגרת חלוקת הכספים הקואליציוניים,

   

  התקציב סוכם על פי חלוקה של 40 מיליון לזוהר, 10 מיליון לחזן ו-10 מיליון שקלים לח"כ בוקר, מבלי לפרט לאילו מטרות השיגו את הכסף. כל שהובטח הוא שייעשה מאמץ להעביר את יעוד הכספים לפני ההצבעה הסופית במליאת הכנסת בחמישי בלילה. במהלך הדיון אמר חזן ל-ynet כי התקציב מיועד למטרות חברתיות.

   

  חלוקת הכספים הקואליציונים
  חלוקת הכספים הקואליציונים

  בראש המבקרים עמד ח"כ חזן בשעות הבוקר, אך כשהוצגה הרשימה התגלה שהוא עצמו נמנה בין הנהנים. בפגישות שנערכו אתמול בבוקר טען ח"כ חזן כי בשבוע שעבר חברי הקואליציה בוועדת הכספים העבירו את חוק מיסוי הדירה השלישית, בגלל אותן תמיכות כספיות שאושרו להם היום. חזן אמר לח"כ זוהר: "בכמה כסף קנו אותך? אתם סוגרים דילים בחדרי חדרים ומביאים אותנו להצביע כחותמת גומי. זה מריח לא טוב. כשדיברתם למצלמות טענתם שאתם נגד החוק, אבל אחר כך בדיון הצבעתם 'בעד'".

   

  ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר: "עבדו עלינו בעיניים". חזן הגיב: "קנו אתכם בכסף. אותי לא קונים בכסף". ח"כ זוהר סיכם: "אני גאה בכך שקיבלתי כספים קואלציונים לחלוקה לפריפריה. כך לא יטענו שאני לא חובב פריפריה והתיישבות".

   

  עוד בין חברי הכנסת שהשיגו אישור לתמיכות, נמצא ח"כ אמסלם, שסיכם עם האוצר שזה האחרון ישתתף ב-50% מהחזר ההוצאות של חברי המועצות המקומיות על השתתפותם בדיוני ועדות המשנה. ההבטחה מותנית בכך שהממשלה תקדם הצעת חוק לשיפוי יחסי לרשויות על התשלום, אבל הסכום הכולל של עלות ההשתתפות לא פורסם בטרם הוגש החוק.

   

  ח"כ לוי אבוקסיס מחתה על כך, שבין ההקצאות אף פרוטה לא חולקה לקידום הדיור הציבורי, שמסתפק במיליון שקל בלבד עבור שיקום תשתיות בבניה החדשה. כמו כן, אושר סך כולל של 12 מיליון שקל כמענקים לפיתוח ישובי הנגב והגליל.

  פורסם לראשונה 19/12/2016 22:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סיעות הקואליציה "השיגו" 250 מיליון שקלים מתוך תקציב המדינה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים