שתף קטע נבחר

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "דו"ח העוני אינו דו"ח פרטי, הממשלה צריכה לדון בו"

ועדת הרווחה של הכנסת דנה בדו"ח שקבע כי ישראל מובילה את שיעורי העוני בקרב מדינות המערב. מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי: "הממשלה צריכה לדון בעוני ולקבוע יעדים". יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף, חבר מפלגתו של שר האוצר כחלון, אמר: "זו לא גזרה משמיים, הממשלה אשמה גם היא במצב העוני"

 

פרופ' מור יוסף וח"כ אלאלוף בדיון בכנסת, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרופ' מור יוסף וח"כ אלאלוף בדיון בכנסת, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, מתח ביקורת חריפה על הממשלה שלטענתו מתעלמת מדו"ח העוני שפורסם בשבוע שעבר. בדיון שנערך הבוקר (יום ג') בוועדת הרווחה של הכנסת אמר פרופ' מור יוסף כי "דו"ח העוני הוא לא דו"ח פרטי של המוסד לביטוח לאומי. אנחנו חושבים שנושא העוני צריך להיות נושא שהממשלה דנה בו וקובעת בו יעדים. דרושים צעדים מאז'וריים והחלטה על תוספת של 70 מיליארד שקל למלחמה בעוני".

 

דו"ח העוני: ישראל נותרה הענייה במערב

 

לפי ממצאי הדו"ח, חל שיפור מסוים בשיעור העוני בקרב ילדים וקשישים, אך העניים נעשו עניים יותר, שיעורי העוני במשפחות עם מפרנס אחד ובאוכלוסייה הערבית עלו, וישראל ממשיכה להוביל את העולם המערבי בשיעור העוני. עוד עלה בדו"ח כי כמעט כל משפחה חמישית בישראל היא ענייה. במגזר הערבי המצב גרוע בהרבה - 53.3% מהמשפחות הערביות מוגדרות עניות.

ממצאים קשים בדו"ח העוני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ממצאים קשים בדו"ח העוני(צילום: מוטי קמחי)

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי ציין עוד בדברי הביקורת שלו: "הוועדה למלחמה בעוני המליצה שממוצע העוני ב-OECD יהיה יעד שלנו בתוך עשר שנים, אבל רק יו"ר ועדת הרווחה מצא לנכון להביא את הדו"ח לדיון". פרופ' מור יוסף הציג ממצאים מתוך הדו"ח שלפיהם ישראל נמצאת בתחתית מדינות המערב בשיעורי העוני לאחר התערבות הממשלה. כלומר, לאחר תשלום מסים למדינה והעברת קצבאות על ידה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בעקבות פרסום הדו"ח: "העוני אינו גירת שמיים. הממשלה גם היא אשמה במצב העוני, בהיעדר מערכות שאמורות לשרת את האוכלוסיות למצות את הזכויות שהמערכות אמורות להעמיד לרשותן. גם אם הזכות היא אוניברסלית, החלוקה התקציבית צריכה להיות דיפרנציאלית. לצערי, אינני יכול להגיד שהמערכות הפנימו את דו"ח העוני".

 

"חילקו כספים בצורה הכי בזויה" 

אלאלוף, חבר מפלגתו של שר האוצר משה כחלון, תקף את הממשלה בשולי הדיון בעקבות חלוקת הכספים במסגרת תקציב המדינה. לדברי אלאלוף, "אתמול חילקו כספים בצורה הכי בזויה בעיניי, על בסיס לחצים לא הגונים על המערכת. אתמול חילקו כספים שלנו בצורה הכי לא ישרה שיכולה להיות".

 

ח"כ אלאלוף התייחס גם לשיפור המסוים שנרשם בדו"ח העוני האחרון. לדבריו, "דו"ח העוני טומן בחובו בשורות מצד אחד ותחושות קשות מצד שני. רוב הרפורמות התחילו בסוף 2015, לכן הביטוי בדו"ח הזה חלקי מאוד. רוב השינויים שהמערכת הפוליטית הכניסה התחילו ב-2016 וימשיכו בשנים הבאות. גם מבחינה אישית ומשפחתית, וגם סטטיסטית מורגש שינוי. לצערי אינני יכול להגיד שהמערכות הפנימו את דו"ח העוני".

 

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, ביקש להעלות שלוש נקודות המצביעות לטענתו על כשלי הממשלה במלחמה בעוני: "סיוע בשכר דירה לא עודכן זה שנים וזה אחד המדדים לעוני. במקום להעלות קצבאות יש להסיר חסמים ביציאה לעבודה וזה לא נעשה מספיק. בנוסף, הגיע הזמן להתייחס להוצאות ולא רק להכנסות כפי שנעשה בדו"ח העוני ולאמץ את 'דו"ח ועדת חריס' שהמליץ על כך".

 

אלכס פרידמן מארגון ''נכה, לא חצי בן אדם'' אמר: הדו''ח השנה קובע חד משמעית דבר שאנחנו יודעים וזועקים שנים - הגדלת קצבת הנכות היא ההשקעה היעילה ביותר בצמצום העוני בישראל. אבל בתקציב של 906 מיליארד שקל אין 12 מיליארד למטרה זו, לא 6 מיליארד, לא 3 מיליארד, ואפילו לא מיליארד אחד. בושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרופ' מור יוסף בדיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים