שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חוק פיצול צמודי קרקע אושר לקריאה ראשונה
  ועדת הרפורמות אישרה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת את הצעת החוק של ח"כ אלי כהן לפצל דירות צמודות קרקע למגורים. המטרה: להגדיל את היצע הדיור להשכרה על רקע המחסור בדירות קטנות ועליית מחירי השכירות

  ועדת הרפורמות אישרה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת את הצעת החוק לפיצול דירות צמודות קרקע למטרות מגורים. זאת בהמשך לאישור החוק במליאה בקריאה טרומית בנובמבר האחרון. את ההצעה יזם ח"כ אלי כהן (כולנו), יו"ר הוועדה, שנימק כי אישורה מהווה פוטנציאל ל-250 אלף דירות להשכרה.

   

  אושר בוועדת השרים: פיצול בתים צמודי קרקע

   

  בדיון השתתפו נציגי הרשויות של השלטון מקומי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, נציגי לשכת עורכי הדין ונציגי פורום ה-15 (הערים הגדולות). במסגרת הצעת החוק, ניתן יהיה לפצל דירה צמודת קרקע לטובת השכרה לבני מפחה, אולם לא יינתן פטור מהיטל השבחה ככל שיידרש. כמו כן, ניתן יהיה להוסיף יחידת דיור נוספת אחת בלבד.

  צמודי קרקע. אילוסטרציה (צילום: צ.פ חברה לבניין) (צילום: צ.פ חברה לבניין)
  צמודי קרקע. אילוסטרציה(צילום: צ.פ חברה לבניין)

  ח"כ אלי כהן (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
  ח"כ אלי כהן (צילום: דוברות הכנסת)

  לדברי ח"כ כהן, הצעת החוק מגיעה על רקע המחסור בשוק הדירות להשכרה, בעיקר עבור זוגות צעירים, ועליית מחירי השכירות בשנים האחרונות, בד בבד עם המחסור בדירות קטנות של 2-3 חדרים, שבנייתן הלכה והתמעטה. ההצעה תאפשר לבעלי בתים צמודי קרקע לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליך מקוצר, ובתנאי ששטח כל אחת מהדירות יהיה בהתאם לזה שתקבע הוועדה.

   

  עוד קובע החוק כי בכל דירה יהיה חובה לכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים. מדובר בהוראת שעה לחמש שנים בחוק התכנון והבנייה. לקראת הדיון המתוכנן לפני ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית, תידרש הוועדה להכריע לגבי השאלה באשר להפחתת הגודל המינימלי של יחידת דיור שתפוצל - על פי הערכות השטח המינימלי ליחידת דיור יופחת מ-60 מטר ל-50.

   

  עוד תידרש הוועדה להחליט האם לאשר פיצול בבנייה רוויה לבקשת ח"כ ישראל אייכלר. בעניין זה ככל הנראה הבקשה תידחה, על מנת לא ליצור עומס על התשתיות הציבוריות ומצוקת החניה. עוד תבדוק הוועדה בגין אילו תב"עות (תוכניות בניין עיר) יותר הפיצול. על פי המסתמן ההקלה תחול על תב"עות שאושרו לפני שנת 2011.

   

  אשר לחוק מיסוי דירה שלישית, הוועדה מעוניינת לקדם החלטה לפיה במקרה של פיצול דירות, מיסוי דירה שלישית לא יחול עליו - וזאת במטרה לעודד פיצול דירות שיסייע להגדלת המלאי לשכירות. אשר לפיצול יחידות דיור במושבים - על פי המסתמן בדיון יאושר פיצול יחידות דיור גם במושבים.

   

  לדברי ח"כ כהן, "מצוקת הדיור, הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדי שנה, עליית תוחלת החיים והמחסור החמור בהיצע דירות קטנות לשוכרים, מחייבים היערכות מיידית להגדלת מלאי הדירות להשכרה, ובמיוחד דירות בנות 2-3 חדרים. הצעת החוק תגדיל את היצע הדירות הקטנות להשכרה עבור הזוגות הצעירים, ותסייע בידם לחסוך את תשלומי הארנונה והאחזקה השוטפת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליאור אביטן
  ח"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות
  צילום: ליאור אביטן
  מומלצים