שתף קטע נבחר

הצעת ארדן אושרה: ח"כים לא יבקרו אסירים ביטחוניים

הבוקר נחשף ב-ynet על יוזמת השר לביטחון פנים לביטול ביקורי הח"כים אצל האסירים הביטחוניים בעקבות פרשת באסל גטאס. ועדת הכנסת אישרה את ההצעה של ארדן, שלפיה הח"כים שלהם תינתן האפשרות לקיים את הביקורים ייקבעו בתיאום מראש

ועדת הכנסת אישרה אחר הצהריים (ג') את היוזמה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן לביטול ביקורי חברי הכנסת אצל אסירים ביטחוניים. על דבר היוזמה פורסם לראשונה הבוקר ב-ynet. ארדן החל ביוזמה בעקבות פרשת ח"כ באסל גטאס, החשוד בהברחת טלפונים סלולריים למחבלים הכלואים בכלא הישראלי.

 

הוועדה קבעה כי היא סבורה שיש בביקורים גיבוי ועידוד לאותם אסירים, למעשיהם ולשולחיהם. עוד קבעה הוועדה כי ביקורי אסירים ביטחוניים אינם חוסים תחת הגדרת חסינות חברי הכנסת וזאת בשל הפגיעה שעלולה להיגרם לביטחון המדינה כתוצאה מהביקורים לפי חוות הדעת של שירותי הביטחון.

יוזמתו אושרה. השר גלעד ארדן ()
יוזמתו אושרה. השר גלעד ארדן

יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש ()
יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש

לפי היוזמה של ארדן, ביקורי ח"כים אצל אסירים ביטחוניים ייקבעו מעתה בתיאום עם יו"ר הכנסת, יו"ר ועדת הכנסת ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה. לפי מה שהוחלט, לכמה בעלי תפקידים מקרב חברי הכנסת, קואליציה ואופוזיציה כאחד, תינתן האפשרות לקיים את הביקורים כדי להבטיח פיקוח פרלמנטרי נאות על תנאי כליאתם.

 

לפי חוק החסינות כיום, לח"כים מתאפשרת תנועה חופשית ופטור מחיפוש גופני או בדיקה ביטחונית לפני פגישה עם אסירים ביטחוניים המרצים את עונשם בבתי הסוהר בישראל.

 

מדובר ביוזמה שמקדם זה תקופה ארוכה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שכבר השמיע בעבר את עמדתו נגד האפשרות הבלתי-מוגבלת והבלתי מפוקחת של ח"כים, בעיקר ערבים, לבקר אסירים ביטחוניים. למהלך נרתם יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, והוא הודיע על כינוסה המיידי למטרת הצבעה שנערכה היום.

 

בכמה הזדמנויות בשנה האחרונה הגדיר זאת השר ארדן "התפתחות תעשייה של ביקורים של חברי כנסת ערבים בתאי המחבלים", שבמסגרתה הם נכנסים ללא חיפוש ויושבים עם האסירים לפגישות בארבע עיניים. לדבריו, הביקורים לא נועדו לבדוק אם הם מקבלים את זכויותיהם, אלא מדובר באקט פוליטי של חיזוק האסירים והזדהות איתם.

 

במקביל, היום התקיימה חקירתו של ח"כ גטאס במשך כארבע שעות במשרדי יחידת להב 433 בלוד. לפני כניסתו לחקירה אמר ח"כ גטאס: "אני יוצא עם ראש למעלה ובסוף ההר יוליד עכבר. הכול רדיפה פוליטית. הכול בסדר, התרגלנו לחקירות מסוג זה. הכול כדי לפגוע במאבק שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים