שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חשש משביתה מחר בגנים ובתיכונים

  אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, ממחר ב-06:00 יושבתו השירותים העירוניים ברשויות המקומיות בכל הארץ במחאה על הקיצוץ הרוחבי. בין היתר, לא תפונה אשפה, פקחים לא יחלקו דו"חות ולא תהיה קבלת קהל במוסדות העירייה

   

  תמונה שנראה ברחוב מחר? (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  תמונה שנראה ברחוב מחר? (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)

  האם שביתת הרשויות המקומיות תצא מחר לפועל? 80 ראשי רשויות מקומיות הודיעו היום (ג') בכינוס בכנסת הודיעו כי איום השביתה עדיין בתוקף אם הממשלה לא תחזור בה מהכוונה להוציא לפועל את קיצוץ רוחבי של כ-230 מיליון שקל מתקציבי האיזון של השלטון המקומי. המשמעות: לא יתקיימו לימודים בבתי הספר התיכוניים, הגנים לא יפעלו וכל השירותים העירוניים יושבתו עד להודעה חדשה. עם זאת, באוצר טוענים כי מתקציבי האיזון ייגרעו 37.7 מיליון שקל בלבד.

   

  מה תכלול השביתה?

  לא תהיה קבלת קהל במוסדות העירייה.

  לא יסופקו שירותים לאזרח כולל מחלקות הרווחה.

  לא תפונה אשפה מהפחים ברחובות ועובדי הניקיון לא יעבדו.

  פקחי עירייה לא יעבדו.

  לא יתקיימו לימודים בתיכונים.

  הלימודים בבתי הספר היסודיים יתקיימו ללא שירותי מזכירות, תברואה ואבות הבית.

  גני הילדים לא יפעלו.

  מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה.

  מערך הסעות התלמידים יושבת.

   

  בכל הנוגע למערכת החינוך, ארגון המורים לא הודיע על הצטרפות לשביתה והמורים יגיעו מחר כרגיל לבתי הספר. עם זאת, בשל היעדרות עובדי מנהלה בבתי הספר, לא ניתן יהיה לקיים את הלימודים. גם הגנים לא יפעלו בשל היעדרות הסייעות והמאבטחים. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה.

   

  מרכז השלטון המקומי שב והדגיש בערב כי השביתה המתוכננת תקפה. "בשעה האחרונה הופצה הודעת שווא בתפוצה רחבה מצד גורמים אינטרסנטיים על ביטול השביתה", נמסר. "זו עדות נוספת לשפל הגדול של פקידי האוצר ושולחיהם בניסיון להמשיך ולפגוע ברשויות החלשות במדינת ישראל".

   

  עוד נכתב בהודעה: "אין שום סיכום לפתרון המשבר של תקציבי האיזון, שבמעשה עורמה קוצצו מהרשויות המקומיות. כל זמן שמשרד האוצר לא יעמיד את התקציב הנדרש - השביתה תימשך כמתוכנן".

   

  לאורך היום התקיימו פגישות מו"מ בין ראשי מרכז השלטון המקומי ובכירים במשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה. כעת אומרים במרכז השלטון המקומי כי הם ממתינים להצעה שתענה על דרישותיהם.

    

  אתמול שיגרו ראשי רשויות מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי מכתב בעקבות החלטת הממשלה לאשר קיצוץ רוחבי של 1.2 מיליארד שקלים מתקציב המדינה החדש. "לא נאפשר קיצוץ רוחבי של 230 מיליון שקל בתקציבי האיזון של רשויות מוחלשות. אם האוצר לא יחזור בו ויטיל גזרה קשה זו – השירותים העירוניים יושבתו לאלתר עד להודעה חדשה", צוין במכתב.

   

  ראשי הרשויות התריעו כי אם יבוצע הקיצוץ הרוחבי המתוכנן במענקי האיזון, הדבר יגרום לפגיעה בשלטון המקומי ובשירותים המוניציפליים לתושבים. "גזרה זו", נכתב, "מוטלת בהמשך לשורת רפורמות פוגעניות וחד-צדדיות בחוק ההסדרים ובהמשך לקיצוץ רוחבי שאושר על סך 4.5% מתקציבי המדינה".

   

  במרכז השלטון המקומי אמרו עוד כי תקציבי האיזון והפיתוח במשרד הפנים הם "ליבת הסיוע התקציבי של השלטון המרכזי לרשויות מוחלשות. בישראל קיימות 65 רשויות מאוזנות, ומלבדן כל הרשויות נתמכות במענקי האיזון. קיצוץ במענקים משמעו פגיעה בכ-190 רשויות מקומיות ובשירותים שהן מעניקות לתושביהן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים