שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המדריך המשפטי לטיול החורפי
  מה עושים אם הטיסה בוטלה או עוכבה עקב מזג אוויר סוער? על מה חשוב להקפיד כשמזמינים חופשת סקי ומה חובה לעשות כשמטיסים ציוד סקי? וגם – מה עושים אם חופשת הסקי מסתיימת בבית החולים? לרגל תחילת עונת החורף, קבלו את המדריך לחופשה החורפית שלכם

  חופשה במהלך חודשי החורף עשויה להיות בדרך כלל חוויה אינטימית ומיוחדת, בה אנו צפויים לראות נופים מושלגים וקסומים ולערוך מסע שופינג מהנה, בתקווה שהזיכרונות והתמונות מאותה חופשה ילוו אותנו עוד שנים רבות. עם זאת, גם בחופשות אלה עלולים להתרחש מקרים שיסרבלו (במקרה הטוב) או יהרסו (במקרה הגרוע) את החופשה, ולכן חשוב שנדע מראש כיצד מומלץ לפעול ומה הזכויות שלנו, בתקווה שנעבור את אותם מקרים בשלום או שלפחות נקבל את הפיצוי הראוי עבורם.

   

  אחד המקרים הנפוצים והמעצבנים שיכולים לקרות במהלך החופשה, הוא מקרה של ביטול או עיכוב משמעותי בטיסה, העלול לגרום לנו להתייבש במשך שעות רבות בשדה תעופה זר או לפספס ימים שלמים מהחופשה, ואף להגיע אליה או לחזור ממנה מתוחים, תשושים, וכעוסים.

  הטיסה בוטלה בגלל השלג? דעו מה מגיע לכם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הטיסה בוטלה בגלל השלג? דעו מה מגיע לכם(צילום: EPA)

  בחלק מאותם מקרים, על חברת התעופה לשלם לכל נוסע פיצוי של אלפי שקלים (גובה הפיצוי נע בין 1,290 ל-3,060 שקלים, תלוי במרחק האווירי של הטיסה), העשוי לרפא במעט את הסבל והנזק שנגרם. אולם כאשר ביטול הטיסה אירע בשל מזג אוויר סוער (סופת שלגים או ערפל, למשל), עשויות חברות התעופה להיות פטורות מתשלום הפיצוי (אם הן מוכיחות באמצעות אסמכתאות כגון דו"ח מטאורולוגי כי תנאי מזג האוויר גרמו לעיכוב או ביטול הטיסה, והן פעלו ככל שנדרש על מנת למנוע את עיכוב או ביטול הטיסה).

   

  יחד עם זאת, חשוב לדעת כי גם במקרים כאלה יש לנוסעים זכויות. במקרים בהם הטיסה בוטלה עקב מזג אוויר סוער, על חברת התעופה לספק כרטיס לטיסה חלופית במועד המוקדם ביותר שניתן. בנוסף, במקרים של עיכוב טיסה, עליה לספק לנוסעים ללא תשלום - מזון, משקאות ושירותי תקשורת, ובמקרים בהם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר עליה לספק אירוח במלון ושירותי הסעה.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  על כן, אם נקלעתם לסיטואציה כזו, ונדרשתם לממן עלויות של מלון או מוניות וכיו"ב, חשוב לשמור קבלות על מנת לדרוש החזר עבורן. כמו כן, במקרים של עיכוב בטיסה של מעל חמש שעות או ביטול טיסה, רשאים הנוסעים לבטל את הטיסה ולקבל את התמורה של כרטיסי הטיסה חזרה, בתוך 21 יום ממועד דרישתם בכתב.

   

  על צוות המטוס להיות מיומן בתנאי מזג אוויר חורפיים

  בפסק דין שניתן על-ידי בית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון, נדונה תביעת נוסע כנגד חברת תעופה, אשר היה אמור לטוס מתל-אביב לפראג, אולם במהלך הטיסה הוחלט בשל תנאי מזג האוויר לנתב אותה לשדה התעופה במינכן, וכתוצאה מכך הגיע הנוסע לפראג באיחור של כ-25 שעות. לאור זאת, דרש הנוסע לקבל פיצוי משום שהפסיד לטענתו מחצית מחופשתו אליה הגיע מותש ומתוח. חברת התעופה טענה מנגד בין היתר, כי היא פטורה מתשלום פיצוי משום שהעיכוב נגרם בגלל מזג האוויר, ואף הגישה דו"ח מטאורולוגי שהעיד על שינוי משמעותי שחל בתנאי מזג האוויר בפראג במהלך הטיסה.

   

  במקרה זה, החליט בית המשפט לקבל את התביעה חלקית, וחייב את חברת התעופה לשלם לנוסע סך של 2,800 שקלים, לאחר שנקבע כי היא לא הוכיחה כי היא עשתה כל שביכולתה על מנת למנוע את הצורך בניתוב הטיסה. עוד נקבע, לאור עדות שניתנה על-ידי נציג חברת התעופה, כי לא ניתנה הוראה להפנות את הטיסה למינכן רק בשל תנאי מזג אוויר, אלא גם משום שבמטוס לא היה צוות שהיה ערוך להנחית את המטוס בתנאי מזג אוויר ששררו באותה עת בפראג, וכי חברת התעופה יכולה הייתה להציב בכל טיסה לאירופה במהלך חודשי החורף צוות המיומן להנחית את המטוס גם בתנאי מזג אוויר חורפיים.

   

  לכל מדריכי הנופש המשפטיים לחצו כאן

  עדכונים נוספים גם בפייסבוק של ynet חופש

   

  ישנם מקרים בהם מטיילים רוכשים חופשת סקי, אך לבסוף כשמגיעים לאתר בחו"ל הם מגלים להפתעתם כי אין בו בכלל שלג המתאים לגלישה או כי מדובר באתר שאינו מתאים לצרכיהם (לדוגמה אתר המיועד לגולשים מתקדמים בלבד). לכן, מומלץ כאשר מבצעים הזמנה של חופשת סקי, לוודא מול סוכנות הנסיעות באופן מפורש וחד משמעי, כי אתר הסקי פעיל לרבות כל המתקנים בו, ומומלץ להקליט את שיחת ההזמנה עם סוכן הנסיעות ולהדפיס ולשמור מיילים והתכתבות שלכם עם סוכנות הנסיעות.

   

  טסו לחופשת סקי, וקיבלו חוף ים

  בפסק דין שניתן על-ידי בית משפט לתביעות קטנות בתל-אביב, נדונה תביעת בני משפחה כנגד סוכנות נסיעות דרכה הם הזמינו חופשת סקי לחו"ל, בה הם טענו כי בעת שביצעו את ההזמנה נאמר להם שבאתר הסקי הסמוך למלון שהוזמן על-ידם קיימים תנאים לגלישת סקי. אולם עם הגעתם מסר להם נציג מקומי כי אתר הסקי כלל לא פעיל, והמלון ריק מאורחים. לאור זאת, נאלצו בני המשפחה להתאכסן במלון חלופי הממוקם לאורך חוף הים, שהם מצוידים בציוד גלישה ובבגדי חורף. בתביעה דרשו בני המשפחה לקבל חזרה את עלות החבילה שנרכשה על-ידם, החזר הוצאות בגין רכישת ביגוד ופיצוי בגין עוגמת נפש.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מנגד טענה הסוכנות בין היתר, כי אין לה אחריות לאשר אירע לבני המשפחה, וכי היה עליהם לברר בעצמם אם באתר היה קיים שלג טרם הזמנת החופשה. בית המשפט קיבל את מרבית התביעה, וחייב את הסוכנות לשלם למשפחה פיצוי בסך של כ-9,000 שקל, תוך שקבע, כי בעת ביצוע ההזמנה התכוונו בני המשפחה לרכוש חופשת סקי ולא הייתה להם כל כוונה לקבל חופשה אחרת, ולכן היה על הסוכנות לבדוק ולוודא כי התנאים באתר הסקי ראויים לגלישה, ומכיוון שלא עשתה זאת, עליה לפצות את המשפחה.

   

  מטיסים ציוד סקי? חובה למלא "הצהרת ערך מיוחדת"

  ציוד סקי בדרך כלל הוא ציוד יקר ערך ששוויו יכול להגיע לכמה אלפיי יורו טובים. במקרים בהם בכוונתכם להטיס ציוד כזה, עליכם לפנות אל נציגי חברת התעופה טרם הטיסה, ולציין בפניהם במפורש כי הכבודה שברצונכם להטיס כוללת ציוד יקר ערך, ולמלא הצהרה שנקראת "הצהרת ערך מיוחדת", בה אתם מצהירים על הציוד שהנכם מטיסים. מלבד זאת, מומלץ כמובן לרכוש ביטוח נסיעות הכולל ביטוח כבודה.

   

  אמנם עבור משלוח ציוד יקר ערך מוצהר תדרשו לתשלום נוסף, אך במידה וחלילה הוא יאבד או יפגע תוך כדי הטיסה, תהיו זכאים לקבל פיצוי התואם את ערכו, הצפוי להיות גבוה בהרבה מאשר סכום הפיצוי שניתן בדרך כלל מחברות התעופה - שאינו מכסה לרוב את הנזק שנגרם בפועל. במידה וחלילה הגעתם ליעדכם וגיליתם שאכן הכבודה אבדה או נהרסה, חובה לגשת בשדה התעופה אל נציגי חברת התעופה ולדווח על אובדן הכבודה, ולהקפיד למלא טופס הודעה על הדיווח ולשמור עותק שלו.

   

  מה עושים אם חופשת הסקי מסתיימת בבית החולים?

  חופשת סקי נתפסת ברוב המקרים כחוויה מרגשת הכוללת פעילות ספורטיבית מלאת אדרנלין לכל המשפחה. יחד עם זאת, חופשה זו עשויה לעתים להסתבך ולפעמים גם להכאיב פיזית אם לא נוקטים בה בזהירות יתרה, מה גם שמדובר לרוב בחופשה עליה משלמים כמה אלפי ועשרות אלפי שקלים, ולכן אם היא מסתבכת, עלול הדבר לגרום לעגמת נפש רבה ובמקרים פחות נעימים - לנזק גופני בלתי הפיך.

   

  פיצוי? לא תמיד

  בחלק לא מבוטל מהמקרים בהם הגישו גולשים שנפגעו בתאונת סקי תביעות כנגד מנהלי אתרי הסקי, החליט בית המשפט לדחותן, תוך שקבע כי סקי מהווה פעילות ספורטיבית הכרוכה בסיכונים טבעיים אותם הגולש צריך לצפות מראש, וככל ונגרם לו נזק, הוא נגרם תוך כדי הסתכנות מרצון ובאחריותו האישית של הגולש. עם זאת, במקרים בהם הגולש מוכיח (למשל באמצעות עדויות או תמונות) כי התאונה אירעה עקב רשלנות ספציפית של מנהלי האתר, כדוגמת היעדר שלטי אזהרה, היעדר פיקוח, תחזוקה, ציוד לקוי או הדרכה רשלנית, עשוי בית המשפט לייחס למנהלי האתר אחריות מסוימת לתאונה ולנזק שנגרם לגולש.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  לאור זאת, בהגיעכם לאתר סקי בפעם הראשונה, מומלץ קודם כל לסייר באתר, לקרוא את השילוט בו, ולהבין בדיוק היכן מצויים מסלולי הגלישה ולאיזה סוג גולשים כל אחד מהם מיועד (מבוגרים או ילדים, גולשים מתחילים או מתקדמים וכיו"ב), וכן להקפיד שלא לפעול בניגוד להוראות האתר. כמובן שחשוב להצטייד בפוליסת ביטוח מתאימה, ולהבהיר לסוכן הנסיעות דרכו אתם מזמינים את פוליסת הביטוח, כי בכוונתכם לנסוע לחופשת סקי. במידה וחלילה אירעה לכם תאונה, חשוב לאסוף עדויות של גולשים אחרים שהיו עדים לתאונה לרבות פרטיי יצירת קשר עמם, וכן חשוב לתעד ולצלם או להסריט את מקום התאונה.

   

  עפה ממזחלת בחרמון ונפצעה - אך תביעתה נדחתה

  בפסק דין שניתן על ידי בית משפט השלום בחיפה, נדונה תביעת מטיילת אשר גלשה באמצעות מזחלת באתר החרמון, ובמהלך הגלישה נכנסה לבור עמוק שהיה לטענתה במשטח ההחלקה. כתוצאה מכך המזחלת בה גלשה התהפכה והיא עפה בעוצמה רבה ונפגעה. בתביעה שהגישה כנגד החברות המנהלות את האתר, דרשה המטיילת לקבל פיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לה בטענה כי החברות התרשלו משום שלא היה במסלול בו גלשה כל פיקוח, והן לא הקפידו כי משטח ההחלקה יהיה מפולס, דבר שגרם לה לטענתה ליפול לתוך הבור.

   

  מנגד טענו החברות בין היתר, כי התאונה שאירעה למטיילת מהווה חלק מהסיכונים הטבעיים הכרוכים בגלישת סקי וכי היא הסתכנה מרצון משום שהיא ידעה כי גלישה במזחלת כרוכה בסיכון. בית המשפט החליט לדחות את התביעה תוך שקבע כי החברות לא התרשלו וכי התאונה אירעה למטיילת במסגרת פעילות ספורטיבית בה היא לקחה חלק מרצון. עוד נקבע, כי המטיילת גלשה על המזחלת יחד עם חברה בעוד שאותה מזחלת מיועדת לשימוש לילד בודד, ועם הגעתה לאתר, היה עליה ללמוד תחילה מי גולש ועל מה גולשים, אך בניגוד לכך, מיד עם הגעתה שכרה את המזחלת והחלה לגלוש בלי לשים לב לשלטים שהיו פזורים במקום.

  עו"ד אהוד פאי ()
  עו"ד אהוד פאי

   

  הכותב, עו"ד אהוד פאי , הנו עו"ד לענייני תיירות ותעופה

  אין באמור במאמר זה, כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

   

   

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כל מה שצריך לדעת לפני חופשת החורף שלכם
  צילום: shutterstock
  מומלצים