שתף קטע נבחר

דם וראש חזיר: אנטישמיות מחרידה בקבר רבי נחמן

אירוע חמור הלילה בקבר רבי נחמן באומן באוקראינה. גלוחי ראש הגיעו למתחם הקבר וגידפו יהודים. לאחר מכן הם זרקו ראש חזיר שעליו חרוט צלב קרס, שפכו צבע אדום המדמה דם והתיזו גז מדמיע. אחד המתפללים: "ניצלנו מרצח". עד כה לא ידוע על עצורים

 

אירוע אנטישמי חמור: אנטישמים השליכו ראש חזיר ושפכו צבע אדום המדמה דם הלילה (ד') בקבר רבי נחמן מברסלב באומן באוקראינה. הפעילים האנטישמים הגיעו למתחם וצעקו קריאות גנאי נגד יהודים ואז זרקו את ראש החזיר שעליו היה חרוט צלב קרס. עד כה, לא ידוע על עצורים באירוע. "ניצלנו מרצח בזכות חסידי שמים", סיפר אחד המתפללים.

דם במתחם הקבר ()
דם במתחם הקבר

האירוע החמור התרחש במבנה הגדול של מתחם הקבר. לקראת 02:00 לפנות בוקר הגיעו קבוצה של גלוחי ראש שהחלו לקריאות קריאות גנאי ברוסית נגד המתפללים היהודים במקום ותיעוד הכול במצלמות בטלפונים שלהם.  

 

בשלב מסוים נזרקו במתחם ראש של חזיר כשעל ראשו נחרט צלב קרס וצבע אדום, המסמן דם, נשפך לכל עבר. הפעילים האנטישמים התיזו על המתפללים גז מדמיע ואלה החלו לברוח ומשטרה הוזעקה למקום. "זה היה ממש מפחיד", סיפר אחד מעובדי המקום. "כבר סבלנו מאירועים אנטישמיים, אבל זה אירוע שעבר את הגבול וכולנו עדיין בשוק. התחלנו לנקות את המקום והמשטרה הייתה מעורבת, אבל לפי הידוע לי לא עצרו עדיין מעורבים שנמלטו אחרי האירוע הזה".

 

גבאי מתחם הקבר, הרב ישראל אלחדד, שחזר בשיחה עם ynet: "חבורה של נאצים אנטישמים הגיעו למקום. אחד מהם נכנס וסרק את השטח. חשבנו שהוא אולי רוצה להתפלל כי גם זרים נכנסים להתפלל. אחרי דקה נכנסו שניים מהם עם בקבוקי צבע והתיזו גז מדמיע על המתפללים שם. שני ישראלים שהגיעו לבקר הלכו לקבל טיפול רפואי בבית חולים. בגלל הקור בחורף, רוב האנשים היו בחלק הקטן שמחומם כמו שצריך ובחלק הגדול בעזרת גברים שם היה האירוע היה יחסית ריק. הגיעו 100 שוטרים ולקחו טביעות אצבע".

ראש חזיר שנחרט עליו צלב קרס ()
ראש חזיר שנחרט עליו צלב קרס

קבר רבי נחמן מברסלב הוא מוקד עלייה לרגל לעשרות אלפי ישראלים מדי שנה שמגיעים למתחם במהלך כל השנה ובעיקר בתקופת חג ראש השנה. בחג השנה הגיעו לאומן כ-38 אלף ישראלים.

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, פנה בעקבות הפרסום לשגריר אוקראינה בישראל, קרא לו לחקור במהירות את האירוע ודרש כי ממשלת אוקראינה תפעל במהרה לשמירה על המבקרים היהודים במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים