שתף קטע נבחר

"חיזבאללה משתמש בנגמ"שים אמריקניים בסוריה"

קצין בכיר בצה"ל ששוחח עם עיתונאים זרים הציג להם תמונות של נגמ"שים אמריקנים שנמצאים בשימוש חיזבאללה על אדמת סוריה. לדבריו, מדובר באמצעי לחימה שארה"ב העניקה לצבא לבנון

 

נגמ"ש אמריקני בידי לוחמי חיזבאללה ()
נגמ"ש אמריקני בידי לוחמי חיזבאללה

ישראל הודיעה לארצות הברית כי לוחמי ארגון חיזבאללה שמסייעים לצבא אסד בסוריה משתמשים בנגמ"שים אמריקניים שארה"ב סיפקה בעבר לצבא לבנון. כך אמר היום (ד') קצין בכיר בצה"ל ששוחח עם כתבים זרים.

 

בשבוע שעבר הודיעה מחלקת המדינה כי שגרירות ארה"ב בביירות בודקת תמונות שהופיעו ברשתות חברתיות ובהן נראים לוחמי חיזבאללה בסוריה נוסעים בנגמ"שים אמריקניים מדגם M113.

 

הקצין הישראלי הבכיר ששוחח היום עם כתבים זרים, הציג תצלום של כלי רכב צבאיים של חיזבאללה בסוריה שלדבריו כוללים גם נגמ"שים אמריקניים שהגיעו לידי חזיבאללה. "חלקנו את המידע הזה עם מדינות אחרות, בהן ארה"ב כמובן", אמר הקצין הבכיר. "אני יכול אפילו לומר שאנחנו מזהים את הנגמ"שים הספציפיים האלה עם פרמטרים מסוימים שאנחנו מכירים, הם ניתנו לצבא לבנון, זו לא רק הנחה שלנו".

 

הקצין הבכיר הוסיף ואמר כי לחיזבאללה יש 8,000 לוחמים בסוריה, זאת לאחר שיותר מ-1,700 לוחמים מהארגון נהרגו מאז 2011. לדבריו בסך הכל יש לחיזבאללה 30 אלף אנשים, חצי מהם לוחמים.

 

הוא העריך גם כי יש סבירות נמוכה למלחמה שבה תהיה ישראל מעורבת בשנת 2017. לדבריו, צה"ל הגיע למסקנה שחיזבאללה וחמאס לא מעוניינים בעימות. "חיזבאללה נמצא בבוץ הסורי וחמאס איבד את רוב התמיכה שהייתה לו בעולם הערבי", אמר הבכיר. עם זאת, הבכיר הזהיר כי "יש אפשרות להסלמה במצב באופן לא צפוי".

מפגן כוח של חיזבאללה בסוריה, בחודש שעבר ()
מפגן כוח של חיזבאללה בסוריה, בחודש שעבר
 

אתמול סיפר גורם ביטחוני כי במערכת הביטחון נמצאים בימים אלו בעבודת מטה אינטנסיבית לרכישת טילי קרקע-קרקע עם טווחי הפעלה של יותר מ-200 ק"מ, בעלי ראשים קרביים של 450 עד 500 קילוגרמים, שיוכלו לתת מענה בגזרה הצפונית.

 

על פי הגורם, התוספת זוכה להתנגדות מצד גורמים בצבא, שכן יהיה צורך בהעברת תקציבים מחיל האוויר לגורמים שיפעילו את אותם טילים. "טיל כבד עם ראש קרבי של 500 קילו יכול לעלות בסדר גודל של 3 מיליון שקלים", הסביר הגורם. "יש כל מיני סוגים של טילים, החל מטווחים של 30 ק"מ ועד לטווח של 250 ק"מ כך שמדובר גם בעניינים תלויי תקציב. השינוי הזה נובע משינויים באופי הפעילות בצפון ומהצורך בהגדלת היכולת להגיב ולפעול בצורות שלא נעשו בהן שימוש בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמי חיזבאללה בנגמ"ש אמריקני
מומלצים