שתף קטע נבחר

בג"ץ לתושבי עמונה: הגישו הצהרה בלתי מותנית עד היום ב-17:00

אתמול ביקשו שופטי העליון מתושבי המאחז להצהיר כי יתפנו ללא עימותים. הבוקר הגישו התושבים הצהרה שבה הודיעו כי יתפנו בדרכי שלום, אך התנו זאת במימוש ההסכם והמתווה שסוכם מול המדינה. שופטי בג"ץ ביקשו מהם להשיב בשנית - והפעם ללא התניות

"התחייבו עד 17:00 לפנות את המאחז ללא עימותים". עמונה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"התחייבו עד 17:00 לפנות את המאחז ללא עימותים". עמונה(צילום: עידו ארז)

שופטי בג"ץ דורשים מתושבי עמונה להתחייב עד השעה 17:00 כי יפנו את המאחז בצורה שקטה וללא עימותים, זאת לאחר שהתושבים נענו הבוקר לבקשת בג"ץ מאתמול להתחייב לפינוי שקט, אך לא הסתפקו רק בכך והוסיפו כי "למען הסר ספק, כלל המשיבים תושבי עמונה רואים עצמם מחויבים – בחתימת הנהגת היישוב הנבחרת – ל'הסכם לפינוי ולקידום אפשרויות הסדרת עמונה'".

 

בהחלטה החדשה של השופטים נכתב כי ההצהרה של התושבים "מתנה את התחייבות התושבים לפינוי בדרכי שלום ללא כל עימות והתנגדות במימוש ההסכם והמתווה שצורפו לבקשת המדינה להארכת מועד. לא זו הייתה ההצהרה שהתבקשה בהחלטתנו מאתמול.

 

"בית המשפט, גם אם ייעתר לבקשת הדחייה, אינו אמור להתייחס לחוקיותו של המתווה ולהיתכנות מימושו. ההצהרה שהתושבים אמורים היו למסור על פי החלטתנו מאתמול הייתה אמורה להיות הצהרה בלשון חד משמעית לפינוי בדרכי שלום ובלא התנגדות, במועד הנדחה, ככל שייקבע כזה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

"לפנים משורת הדין, אנו מאפשרים למשיבים תושבי עמונה להצהיר הצהרה בלתי מותנית בלשון חד משמעית בנוסח שנתבקש בהחלטתנו מאתמול, וזאת עד השעה 17:00 היום".

 

תושבי עמונה הודיעו הבוקר לבג"ץ בכתב כי הם מתחייבים להימנע מעימותים בפינוי המאחז. "למען הסר ספק", נכתב בהודעה, "כלל המשיבים תושבי עמונה רואים עצמם מחויבים, בחתימת הנהגת היישוב הנבחרת, להסכם לפינוי ולקידום אפשרויות הסדרת עמונה וממילא גם למתווה המצורף אליו על פיו הם מחויבים לפינוי בדרכי שלום וללא כל עימות והתנגדות, וזאת בהתאם להחלטה שהתקבלה ביישוב".

 

עוד נכתב כי "התושבים משוכנעים שהמדינה תעמוד אף היא בהתחייבויותיה שלה לבנות מבנים חלופיים לשימוש התושבים בעמונה וכן ליתר ההתחייבויות המפורטות בהסכם שנחתם בין הצדדים". תשובת התושבים ניתנה לאחר שבג"ץ, שדן בבקשת המדינה לדחות את הפינוי ב-45 ימים, דרש אתמול מנציגי המאחז מסמך חד-משמעי שבו יצהירו כל התושבים כי הם מתחייבים לפינוי שקט. אם ידחו השופטים את בקשת המדינה, הפינוי יתבצע עד 25 בדצמבר.

נשיאת העליון מרים נאור (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נשיאת העליון מרים נאור(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

ביום ראשון אישרו תושבי עמונה את המתווה המתוקן ולאחר מכן גם בממשלה אישרו אותו. על פי המתווה החדש, 24 משפחות יוכלו להישאר על ההר בחלקה סמוכה (חלקה 38), לעומת 12 במתווה הקודם שנדחה על-ידי התושבים.

 

המכשול העיקרי המסתמן כעת ליישום מתווה הפשרה, הוא התנגדותם למהלך של בעלי הקרקע הפלסטינים, שיוצגו בידי עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה מארגון "יש דין". "בקשה זו לעיכוב ביצוע, המוגשת ארבעה ימים בטרם המועד הסופי שנקבע לקיום פסק דין, שקצב שהות של שנתיים למדינה לבצעו, היא שיאו של תהליך התפרקות המשיבים משאריות מראית העין של שימור ערכים של שלטון החוק, שוויון, הגנה על הקניין והגינות", נכתב בתגובה של "יש דין" למתווה. "ניתן רק לדמיין כיצד הייתה מגיבה המדינה אם אזרח מן השורה, שאין לו הקשרים והגיבוי הפוליטי שיש לאנשי עמונה, היה מאיים על הרשויות בהתנגדות לביצוע צו שיפוטי".

 

בעלי הקרקע הפלסטינים תוקפים את המתווה בטענה כי הוא למעשה מאפשר לתושבי עמונה ולמדינה לגזול אדמה שנמצאת בבעלותם: "המשיבים מתכוונים לבצע הפרה בוטה של הנאמנות, לגזול אדמה פרטית השייכת לפלסטינים, ולמוסרה למי שכבר הוכיחו שהם אינם בוחלים בפלישה לקרקעות של אחרים, מסרבים לצאת מהן ואף מאיימים בהצבת קשיים בפני ביצוע צווים שיפוטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים