שתף קטע נבחר

סערה פוליטית בארה"ב: נעצור הכסף לאו"ם אם יצביע נגד ישראל

הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדזי גרהאם, המפקח על הזרמת הכספים האמריקנית לאו"ם, מזהיר שאם תקודם ההצעה שבישראל האשימו את אובמה באחריות לה - ידאג שהקונגרס יבטל הזרמת כספים לאו"ם ולמדינות שיצביעו בעד ההחלטה. גורם רשמי בממשל: "האשמות ישראל לא נכונות, לא גיבשנו את ההחלטה וטרם הודענו איך נצביע"

הדיווחים שבצעד חריג ביותר יימנע הערב (יום ו') ממשל אובמה מלהטיל וטו על ההחלטה נגד ההתנחלויות באו"ם עוררו סערה גם במערכת הפוליטית האמריקנית. הסנאטור לינדזי גרהאם, רפובליקני מדרום קרוליינה המפקח על המימון שמעבירה ארה"ב לאו"ם, איים להפסיק את התמיכה הכספית של ארה"ב באו"ם אם הוא יקדם היום את ההחלטה נגד ההתנחלויות.

 

הסנאטור גרהאם איים גם לפגוע בהזרמת הכספים מארה"ב לכל מדינה שתצביע בעד הצעת ההחלטה. "אם האו"ם יקדם את ההחלטה הזו, שהיא שגויה מיסודה, אפעל ליצור קואליציה חוצת מפלגות להשעיה של הסיוע האמריקני לאו"ם או להפחתה משמעותית שלו", אמר גרהאם.

סנאטור לינדזי גרהאם. יוצא להגנת ישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סנאטור לינדזי גרהאם. יוצא להגנת ישראל(צילום: רויטרס)

זמן קצר לאחר פרסום הדיווחים שמועצת הביטחון תתכנס עוד הערב להצביע על הצעת ההחלטה אמר "גורם ישראלי רשמי בכיר" לסוכנויות הידיעות כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי "עומדים מאחורי הצעד המביש" של ההצבעה נגד ההתנחלויות באו"ם. "מאחורי גבה של ישראל בישל הממשל האמריקני בחשאי עם הפלסטינים החלטה אנטי-ישראלית קיצונית, שתיתן רוח גבית לטרור ולחרמות", אמר הגורם הישראלי הרשמי הבכיר. "זה צעד שנוטש את ישראל ושובר מסורת של עשרות שנים במדיניות האמריקנית שבמסגרתה ארה"ב הגנה על ישראל באו"ם. הצעד הזה פוגע בסיכוי לפעול בצוותא עם הממשל הבא כדי לקדם את השלום".

 

מעט אחר כך אמר גורם מדיני ישראלי: "הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי עומדים מאחורי המהלך נגד ישראל באו"ם, בקנוניה עם הפלסטינים. זהו מחטף שנועד לממש את מדיניותו נגד ישראל. אובמה רוצה לכפות על טראמפ את מדיניותו, לפני שטראמפ יוכל להשפיע על המדינות הללו. אובמה יודע שהמדיניות של ארה"ב עומדת להשתנות - הוא מנסה לקבע החלטה באו"ם אף שזו לא תהיה מדיניותו של הנשיא הבא. זוהי נטישה של ישראל. אובמה שובר עשורים של מדיניות שבמסגרתה ארה"ב הגנה על ישראל באו"ם".

אובמה. גורם בממשל: "לא אנחנו אחראים להצעה" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. גורם בממשל: "לא אנחנו אחראים להצעה"(צילום: AP)

הערב השיב גורם אמריקני רשמי להצהרות הישראליות החריפות, ואמר כי ממשל אובמה לא היה מעורב בגיבוש הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות או בקידומה. הוא הדגיש כי ארה"ב לא הודיעה לאף חברה אחרת במועצה כיצד היא מתכוונת להצביע. "בניגוד לכמה טענות, הממשל האמריקני לא היה מעורב בקידום ההחלטה", אמר הגורם האמריקני.

 

לפי דיווחים בארה"ב, לצד ההתקפה נגד אובמה מיהרה ישראל לפנות שוב לנשיא הנבחר דונלד טראמפ, שייכנס לתפקיד בחודש הבא, בבקשה שיתערב וימנע הצבעה נגדה באו"ם באמצעות מסע שכנועים בקרב הגורמים המעורבים.

 

בהצעת ההחלטה תידרש ישראל לחדול מיד מכל פעילותה בהתנחלויות, ובכלל זה מזרח ירושלים, וייקבע שלהקמת ההתנחלויות על-ידי ישראל "אין שום תוקף משפטי והיא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי". כדי לעבור ההצעה זקוקה לתמיכת תשע מ-15 המדינות החברות במועצת הביטחון. אם אחת החברות הקבועות – ארה"ב, צרפת, סין, רוסיה או בריטניה – תטיל עליה וטו, היא לא תוכל להיות מאושרת גם אם יהיו תשע תומכות, אבל התקווה היחידה של ישראל לווטו הייתה מצד ארה"ב.

 

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון אמרה הערב לקראת ההצבעה: "אני מקווה שהממשל האמריקאי לא יטיל וטו על החלטה שאינה נגד מדינת ישראל, אלא נגד מדיניות הסיפוח של ממשלת ישראל, ומבחינה בין ישראל הריבונית בגבולות הקו הירוק לבין ישראל הכובשת בהתנחלויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סנאטור לינדזי גרהאם
צילום: AFP
מומלצים