שתף קטע נבחר

האש בוערת, "גשם שחור" ירד בקריות: "קטסטרופה"

מהבוקר נמשכת השריפה בבתי הזיקוק, במכל מימי המנדט. הכבאים חישבו בתחילה שהאש הייתה אמורה לדעוך סופית - ואז הבינו כי כמות הדלק במכל לא הוערכה נכון. בנוסף, היה מחסור בקצף כיבוי. תושבי האזור מפגינים: "אנחנו על לוע של הר געש"

 

 

מאז 9:30 בבוקר (יום א') נמשכת הדליקה במכל הבנזין בבתי הזיקוק במפרץ חיפה, ועדיין קיים חשש להתפשטות למכלים הסמוכים ולהחרפת זיהום האוויר. חרף דעיכה בשלב מסוים, האש התחדשה בצהריים בעוצמה, וכוחות כיבוי האש לא הבינו תחילה מדוע היא לא כבתה מעצמה: "זה לא מובן. על פי דברי נציגי המפעל, הכמות הייתה אמורה להתכלות כבר מזמן". בהמשך הבהיר מ"מ מפקד מחוז חיפה בשירותי הכיבוי, תת טפסר בכיר אריה רגב, כי כמות הבנזין במכל לא הוערכה נכון. בבז"ן אמרו מנגד כי הם עומדים מאחורי ההערכה לגבי כמות הבנזין שנמסרה.

 

מדובר במכל שיכול להכיל כעשרת אלפים קוב בנזין, אולם על פי המפעל בזמן הדליקה היו בו 1,000 קוב בלבד. המכל הבוער, כמו גם שני אלה הצמודים אליו, הם מתקופת המנדט הבריטי. במחוז חיפה עשרות מתקנים פטרוכימיים נוספים, אבל רגב ציין כי לא היה מספיק קצף כיבוי במחוז. לדבריו, בכמות הקצף שהובאה לשטח בתחילה לא היה די: "כעת מגיע למקום עוד קצף מאזורים נוספים ברחבי הארץ ואני מאמין שיחד איתו נצליח להתגבר על האש". 

   

 

 

"האש היא אויב שאין להקל בה ראש", אמר דובר שירותי הכיבוי בחיפה, רשף אורי צ'ובוטרו, שבע שעות אחרי פרוץ השריפה, וכשנראה היה שהאש דעכה. "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר. כרגע אנחנו מחכים לאגור קצף כיבוי ייעודי כדי להתמודד עם שריפות מסוג כזה". בשעות אחר הצהריים לא נראתה אש במכל, אך טרם הוכרזה שליטה. כוחות הכיבוי המשיכו בהתזת קצף להחנקת האש ולקירור דפנות המיכל.

 

בשל העשן הסמיך נקראו קשישים ותושבים הסובלים מבעיות נשימה המתגוררים בקריית חיים, קריית מוצקין, קריית ביאליק, קריית אתא ורכסים להסתגר בבתים ולהגיף חלונות. שאר התושבים הונחו להמשיך בשגרה ולהימנע מלהגיע לאזור השריפה. לאחר שכבישים מרכזיים באזור נסגרו, הם נפתחו מחדש.  בקריות ירדו בכמה אזורים טיפות "גשם שחור" - מים ובהם פיח ושמן מהשריפה.

 

לבנה קורדובה-ביז'ונר, ממונה על המערך הארצי לניטור אוויר מהמשרד להגנת הסביבה, הסבירה כי "הגשם השחור זה למעשה השטיפה של החלקיקים מהשריפה. אם אנחנו מסתכלים בתמונות אנו רואים שהעשן למעלה עולה כלפי מעלה. עם הגשם יש שטיפה רטובה של החלקיקים. אני לא סבורה שיש סכנה כלשהי. זה נראה לא סימפטי, אבל אנחנו נמצאים בתוך שריפה. העובדה שיש גשם היא דבר טוב, שכן אם לא היה היו ריכוזי חלקיקים גבוהים".

 

גשם שחור באזור השריפה:

 (צילום: מיכל מגן) (צילום: מיכל מגן)
(צילום: מיכל מגן)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

 (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

 (צילום: אורי רשף) (צילום: אורי רשף)
(צילום: אורי רשף)

השריפה פרצה בשעות הבוקר ולמקום הוזנקו 40 צוותי כיבוי אש מכל הארץ. כוחות הכיבוי חוקרים את האפשרות שחשמל סטטי הוא שגרם לשריפה. בעת פרוץ האש היה המכל בתהליך ריקון למכל אחר. בשלב מסוים הצליחו לוחמי אש להגיע לגג המכל והמשיכו להתיז קצף מכמה כיוונים. זוהה עיוות בדפנות המתכת של המכל.

 

בקרב תושבי האזור שוררת בהלה של ממש בעקבות האש והקרבה לחומרים מסוכנים במפעלים במפרץ. "זו קטסטרופה וזו דוגמית למה שאנחנו מזהירים ממנו כל הזמן", אומרת עליזה ברקן מקריית חיים. "אנחנו יושבים על פתחו של לוע הר געש. אין בית שמחלה כלשהי דילגה עליו: סרטן, לב, ריאות, מערכת העיכול, ילדים ומבוגרים".

 

שלו מוסל מרמת הדר בחיפה ישתתף ב-18:00 בהפגנה שיקיים ארגון "מגמה ירוקה" במושבה הגרמנית. "כבר עשרות שנים הזיהום מגיע לכולנו", הוא אומר. "הגיע הזמן שנצא מהבית. אנחנו נפגין כדי שהממשלה תאמץ תוכנית לאומית להעביר את המפעלים לאזור מבודד בדרום".

 

בצהריים פנה ראש העיר חיפה יונה יהב לראש הממשלה בנימין נתניהו: "מה שראינו היום הוא רק רמז קטן לאסון שעלול לקרות. אני קורא לך להפעיל את כובד משקלך למנוע את הרחבת בתי הזיקוק ולסלק את מכל האמוניה ממפרץ חיפה".

 

בתגובה ענה השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "כרגע צריך לטפל באירוע ולא בהאשמות. יש לי הרבה מה להשיב לראש עיריית חיפה, שבמשך שנים עודד את הפיתוח התעשייתי שם. אבל אני מציע לכולם להתרכז בטיפול באירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פרח אפק
השריפה במכל הבנזין בחיפה
צילום: פרח אפק
מומלצים