שתף קטע נבחר

ניסנקורן: "אנצח את יחימוביץ' אם היא תתמודד"

כך אמר יו"ר ההסתדרות במפגש עיתונאים לסיכום הפעילות לשנת 2016. ניסנקורן הסביר כי אחת מהמשימות החשובות ביותר היא קיצור שבוע העבודה, ואיים בסכסוך עבודה במידה ולא יושג הסדר בנוגע לביטוחים הסיעודיים

"אם שלי יחימוביץ' תתמודד מולי בבחירות להסתדרות אני אנצח, אני עושה עבודה טובה, שינוי אמיתי בהסתדרות ואהוד על ידי העובדים", כך אמר היום יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, במפגש עיתונאים לסיכום שנת 2016. "חשוב לתפוס אותנו כארגון חברתי שהוא לא גילדה שדואגת לעצמה, ואנחנו מתחילים להראות שאנחנו לא גילדה".

 

ניסנקורן הסביר כי אחת מהמשימות החשובות ביותר היא קיצור שבוע העבודה: "אנחנו עובדים יותר מדי שעות וצריך לשנות את זה, זה צריך להשתנות ב-2017. בארץ עובדים 43 שעות ובמדינות המפותחות 40, חייבים לשנות את זה ולרדת לנורמה של ה-OECD, כדי שיהיה יותר זמן רווחה עם המשפחה".  

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן(צילום: מוטי קמחי)
 

"העדכון האחרון של קיצור שבוע העבודה היה ב-95, חייב להיות עדכון נוסף. מי שרוצה להעלות את הפריון צריך לדגול בהקטנת שבוע העבודה. המשק לא צריך להתבסס על שעות עבודה של עובדים ללא השקעה בתשתיות ובמחשוב. המעסיקים לא חושבים כמוני, אבל זה הכרחי. אני רוצה לעשות את הדברים בהסכמה".

 

"העניים הופכים לעניים יותר"

ניסנקורן איים בסכסוך עבודה כללי של המשק, במידה ולא ייפתר נושא הביטוח הסיעודי. "צריך לייצר פתרון ארוך טווח בנושא של הביטוח הסיעודי וזה מצריך התחייבות של הממשלה. זה נושא מורכב ולא פשוט אבל אי אפשר להתעלם ממנו וצריך לראות איך מייצרים לזה פתרונות ארוכי טווח, בשלושה רבדים - ביטוח לאומי, קופות חולים והביטוחים הקבוצתיים-אישיים.

 

"האוצר מבין שיש בעיה אבל לא התחייב לטפל בכך. צריך לייצר לכך מקור תקציבי, זה יכול להיות באמצעות הטבות מס לטובת הטיפול בביטוח הסיעודי. התקציב לכך יכול להגיע מהעובד, מהמעביד ומהמדינה. כרגע זה לא בסדר עדיפות של הממשלה, אי אפשר שלא לטפל בנושא הזה. השנה נצלול לכך ונפתור אותו, חוץ מהמוטיבציה של שר הבריאות בעניין, אף אחד לא רוצה לטפל בזה".

 

לגבי השכר במשק, ניסנקורן מעריך שנראה בסבירות גבוהה עלייה של 3%-2% ב-2017, אך בכל זאת מודאג מהתדרדרותם של רבים לעוני. "מה שמדאיג – העניים הופכים לעניים יותר. קצבאות זקנה ומדד צמודות למדד ולכן הם נותרים במקום. חובה לטפל בקצבאות במדינה, הממשלה בינתיים לא מטפלת בעניין. ב-2015 השכר הממוצע עלה ריאלית ב-3.3% והקצבאות לא עלו. וגם השנה הנתונים יהיו דומים ואז הפער בין הקצבאות יהיה כבר 6%".

 

ביחס לפערי השכר בין נשים וגברים, טען ניסנקורן כי אחת הסיבות לכך היא חלקיות המשרה של הנשים. "כשאתה מפחית את שעות העבודה זה יקטין את הפערים המגדריים. כי חלקיות המשרה תגדל, וזה עשוי להגדיל את העסקת הנשים במשרה מלאה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות
צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות
מומלצים