שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לי בירן: "חשבתי שהמשפחה שלי מושלמת, הגירושים הפתיעו אותי"

  שלוש שנים חלפו מאז גירושי הוריו של לי בירן, אבל רק עכשיו הוא הצליח לעבד את הכאב למילים. "המשפחה עברה תקופה לא קלה ולא דיברתי על זה, שמתי את עצמי בצד", הוא מספר עם צאת הסינגל "Talking to Myself", ומבטיח שגם הזוגיות הטרייה עם אליאנה תדהר תהפוך בקרוב לשיר: "אני אוהב אותה, היא תהיה חלק מהיצירה"

   

  לקח ללי בירן לא מעט זמן לגשת ולכתוב את "Talking to Myself", שירו החדש שיוצא היום (ד'). שלוש שנים, אם לדייק. זה קרה אחרי תקופה ארוכה בה אגר את רגשותיו ולא ממש טיפל בכאב שנשא עמו, אחרי שתמונת המשפחה האידיאלית שהייתה לו, התנפצה לנגד עיניו. את כל הכאב הזה הוא כיווץ לכדי אלבום אחד שייצא בחודשים הקרובים, בו יציג גרסה שונה לחלוטין מהנער שפרץ לפני תשע שנים ב"כוכב נולד". כשכותב שורות אלה מציע שהאלבום החדש הוא בעצם "תיאור של בית מתפרק", בירן לא מכחיש.

   

  "בשנים האחרונות המשפחה שלי עוברת תקופה לא קלה", הוא מספר בכנות נדירה. "קודם כל כולם בריאים, ברוך השם, וזה הכי חשוב. אבל ההורים התגרשו וזה היה מאוד לא פשוט. זה התחיל ב-2013 והם התגרשו סופית ברבנות לפני שנה. כשזה קורה, עוברים כמשפחה משהו לא פשוט. יש גירושים יותר קלים ויש פחות, ובמקרה שלנו הם היו פחות קלים".

   

  שיר כאב. לי בירן (צילום: זוהר שטרית) (צילום: זוהר שטרית)
  שיר כאב. לי בירן(צילום: זוהר שטרית)

  זה משהו שראית בא?

  "זה מאוד הפתיע אותי. אם היית שואל אותי לפני שזה קרה אם זה בכלל יכול לקרות במשפחה שלי, הייתי אומר לך שאין מצב. היה לי מין מודל אידיאלי. המשפחה שלי, מבחינתי, הייתה מושלמת והכל היה טוב, וזה גם מה שההורים הראו לנו. אבל גם הורים הם אנשים, בני זוג, ויש להם את העניינים שלהם.

   

  "זה התהליך הכי מורכב, הכי קשה והכי כואב שעברתי עם עצמי ועם המוזיקה ביחד", הוא מוסיף בהקשר לתמת הגירושים, ששולטת באלבומו. "אף פעם לא כתבתי מהמקומות האלה. לא כתבתי מכל כך הרבה כאב. זה כאב שצריך לתת לו מקום. אתה צריך להתמודד עם הכל".

   

  למה לקח לך כל כך הרבה זמן לבטא את מה שעברת? בתור מוזיקאי זה מתבקש.

  "במשך כמה שנים לא דיברתי על זה בכלל. הייתי צריך להיות שם בשביל האחים וההורים שלי, אז לא חשבתי עליי. שמתי את עצמי בצד, ואמרתי שאטפל בעצמי אחר כך כי הייתי צריך להיות חזק בשביל לתמוך באחרים, באלה שצריכים אותך, כי משפחה אצלי זה ערך עליון. אני גם אח בכור לטל, בן 23, ויובל בת 19, אז זה תפקיד אחר".

   

  "היה לי מין מודל אידיאלי. מבחינתי, המשפחה שלי הייתה מושלמת והכל היה טוב" (צילום: מוטי לבטון) (צילום: מוטי לבטון)
  "היה לי מין מודל אידיאלי. מבחינתי, המשפחה שלי הייתה מושלמת והכל היה טוב"(צילום: מוטי לבטון)

  "רק אחרי שלוש שנים פתאום פתחתי את זה עם עצמי", הוא ממשיך, "הייתי צריך להתמודד עם רגשות שאגרתי במשך שנים. לא כל כך ידעתי מה לעשות, אבל אמרתי אוקיי, אני ארים את הגיטרה ואכתוב דווקא מהמקום הזה, מהמקום הכואב הזה שאני חייב לדבר עליו, לפחות עם עצמי. כתבתי לעצמי (כשם השיר ע.פ.) כסוג של תרפיה, לא תכננתי להוציא את השיר הזה. כתבתי אותו כדי להסביר לעצמי מה אני מרגיש ומה אני חושב והוא מדבר בעד עצמו. אתה יכול לקחת את זה למקום של אהבות, פרידות, פחדים, קשיים, תקווה, שבר".

   

  מה שנקרא, תהליך התבגרות מואץ?

  "אני לא יודע אם זה היה תהליך מואץ, אבל זה בוודאי היה תהליך התבגרות. היום אני בן 27, עוד אין לי ילדים, אבל תמיד הסתכלתי ובחנתי, גם בתור ילד, את האופן שבו ההורים שלנו הסתכלנו עלינו. הייתה שם סוג של אהבה שעדיין לא הרגשתי, ובעזרת השם ארגיש יום אחד, כשתהיה לי משפחה".

   

  כפי שהוא אומר בעצמו, המשפחה היא ערך עליון עבור בירן. ראיון זה הוא מקיים ממסדרונות היכל "מנורה מבטחים", שעות ספורות אחרי שירד מבמת "מותק של פסטיגל", ודקות ספורות בטרם יעלה עליה שוב - בפעם השנייה מתוך שלוש הופעות יומיות.

  "אלה ימים אינטנסיביים", הוא אומר. "אבל אתה משמח אנשים, ילדים, משפחות. על הדרך אתה מתפרנס, אז נראה לי שכולם מרוויחים".

   

  תהליך התבגרות. ליבי (אופיר שרמן) (אופיר שרמן)
  תהליך התבגרות. ליבי(אופיר שרמן)

  משפחות, ילדים, אהבות. קריאה של מילות השיר מגלה כותב שמזהיר את מי שהיא "אולי אפילו אוהב" שהוא במקום פגיע, לא בוטח או סומך. השאלה המתבקשת, נוכח הזוגיות הדי טרייה שלו עם השחקנית אליאנה תדהר, היא כמובן - מה חושבת על כך בת הזוג?

   

  "אלי?", הוא אומר. "כתבתי את האלבום הזה לפני שהכל קרה איתה. זה משהו שחוויתי, אבל אני עצמי, עם בת הזוג והאהבה שלי, לא מרגיש ככה. אין לי ספקות, אמון זה א'-ב'. בשיר הזה אין שום דבר מהזוגיות שלי".

   

  תזכה בשיר? לי ובת הזוג, אליאנה תדהר (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  תזכה בשיר? לי ובת הזוג, אליאנה תדהר(צילום: דנה קופל)

   

  אתה חושב שהיא תמצא את דרכה לשירים בהמשך?

  "אני מאמין שכמו כל אמן, אנחנו כותבים את הסיפור שלנו. זה פסקול החיים שלנו. מעבר לזה שאני אוהב אותה, אהבה אמיתית נותנת לך השראה, ואין לי ספק בכלל שבעתיד היא תהיה חלק מהיצירה. ברגע שבן אדם בחיים שלך, הוא הופך להיות חלק מהיצירה שלך. זה תקף גם לגביה וגם לגבי האחים, ההורים והחברים הכי טובים שלך. החיים משפיעים". 

   

  "Talking to Myself"

  מילים ולחן: לי בירן

   

  If you had my heart

  Would you treat it good?

  Protect it when it's sad, or leave it when it's mad?

  If you had my soul

  Would you make it hole?

  Keep it warm when it's cold?

  If you had my soul

   

  Please say nothing but the truth

  Cause being honest doesn't mean that you're a fool

  Baby I want you

  I even love you

  but I can't have you

  Guess this is why

  I'm talking to myself

   

  If you had my mind

  Would you treat it kind?

  Give it eyes if I were blind

  If you had my mind.

  If you had it all

  Anything at all

  Would you let it go? Leave it all and go?

   

  You once had my heart

  You tore my life apart

  I'm lost and it is dark

  Would you go back to the start

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זוהר שטרית
  לי בירן. נחשף מחדש
  צילום: זוהר שטרית
  לאתר ההטבות
  מומלצים