שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הדירה נשרפה בגלל המזגן - "אלקטרה" תפצה

  דליקה שפרצה בראש העין גרמה נזק רב לדירה ולתכולתה. בית המשפט קבע שמדובר בכשל טכנולוגי, והחברה חויבה לשלם על כך כ-125 אלף שקל

  בית משפט השלום ברמלה קבע לאחרונה שחברת "אלקטרה" תשלם כ-125 אלף שקל אחרי שכשל במזגן שלה גרם לשריפה בדירה בראש העין. השופט זכריה ימיני קבע שמקור השריפה בכשל טכנולוגי, ולא בחיבור חשמל רשלני של הדיירים, כפי שטענה אלקטרה.

   

  האירוע התרחש לפני ארבע שנים וגרם נזק רב לדירה ולתכולתה. חברת "הכשרה", שבה הדירה הייתה מבוטחת, שילמה לדיירים פיצוי של 105 אלף שקל. חוקר שבדק את האירוע מטעמה סבר שהדליקה פרצה עקב כשל במזגן המפוצל והחברה פנתה לאלקטרה על מנת שתשפה אותה על הכספים ששילמה. אלא שמומחה מטעם אלקטרה שלל קיומה של תקלה הקשורה במזגן.

   

  בתביעה שהגישה 2013 דרשה חברת הביטוח החזר של 111,569 שקל – הסכום ששילמה לדיירים ולמומחים מטעמה. טענתה הייתה שמקור השריפה בכשל חשמלי בכרטיס לוח הפיקוד של המזגן, ולכן אלקטרה אחראית לנזקים.

   

  אלקטרה טענה מנגד שהדליקה נגרמה עקב חיבור לא מקצועי של כבל מאריך לחשמל ולא כשל בייצור, שהרי מדובר במזגן שבמשך 18 שנים עבד ללא דופי.

   

  אבל בעלת הדירה שזומנה לעדות הבהירה שהמזגן היה בן שמונה שנים ביום השריפה, ומי שהתקין אותו היה נציג מטעם אלקטרה, אך הנתבעת הכחישה זאת בכל זאת.

   

  השופט זכריה ימיני העדיף את גרסת "הכשרה" על פני זו של אלקטרה, בין היתר מאחר שחוות הדעת שהגישה היו מפורטות ומקצועיות יותר. בהקשר זה הוא קבע שהנתבעת לא הצליחה להסביר מדוע השריפה פרצה בקצה אחד של חיבור כבל ההארכה, ולא בקצה השני.

   

  גם עדות בעלת הדירה שלפיה המזגן הותקן על ידי נציג אלקטרה הוכחה, ומשכך – גם אם הבעיה הייתה בכבל – האחריות לנזקי השריפה עדיין מוטלת עליה.

   

  השופט ימיני ציין שאין זה משנה אם השריפה נגרמה בגלל חיבור לא מקצועי של נציג מטעם הנתבעת או בכשל מובנה במזגן, משום ששניהם היו באחריות אלקטרה.

   

  לפיכך התקבלה התביעה וחברת הביטוח של אלקטרה, "כלל", חויבה לשלם ל"הכשרה" את מלוא סכום התביעה בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 12 אלף שקל.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות האתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד שי ליאון עוסק בדיני ביטוח
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: אוהד מור יוסף
  עו"ד שי ליאון
  צילום: אוהד מור יוסף
  מומלצים