שתף קטע נבחר

נתניהו: קרי מאכזב, מקווה שממשל אובמה ימנע עוד נזק באו"ם

ראש הממשלה תקף בחריפות את ג'ון קרי בעקבות הנאום שבו הציג את חזון השלום: "המזרח התיכון עולה בלהבות, הטרור משתולל ובמשך שעה שלמה מזכיר המדינה תוקף את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". אבו מאזן: "מוכן לשוב למשא ומתן אם הבנייה בהתנחלויות תוקפא"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (יום ד') בחריפות לנאומו של מזכיר המדינה ג'ון קרי, שהציג את חזון השלום של ממשל אובמה: "ישראל מקווה שממשל אובמה היוצא ימנע עוד נזק שנעשה לישראל באו"ם בימיו האחרונים", אמר באנגלית וציין: "ישראל מצפה בכליון עיניים לעבוד יחד עם הנשיא הנבחר טראמפ והקונגרס האמריקני, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, כדי למזער את הנזק שגרמה ההחלטה הזו, ובסופו של דבר לבטל אותה. ישראל מקווה שממשל אובמה היוצא ימנע בימיו האחרונים נזקים נוספים שיכולים להיגרם לישראל באו"ם".

 

"הלוואי שהייתי יכול למצוא נחמה בהבטחה של ארה"ב שלא להביא החלטות נוספות באו"ם, אך זה מה שהם אמרו על ההחלטה הזאת", הוסיף. לאחר שקרי דחה במהלך נאומו את הטענה שארה"ב פעלה להעברת ההחלטה נגד ההתנחלויות, אמר נתניהו: "יש לנו ראיות חד משמעיות שארה"ב תכננה, קידמה והביאה את ההחלטה הזאת למועצת הביטחון של האו"ם. נחלוק במידע הזה עם הממשל הנכנס. חלקו חומר רגיש, כולו נכון, ואת חלקו ראיתם בפרוטוקול שפורסם בעיתון מצרי. יש עוד חומר רב, זה היה רק קצה הקרחון".

 

נתניהו אמר כי נאום קרי היה "אכזבה גדולה. הוא עוסק באובססיביות בנושא ההתנחלויות במקום לעסוק בשורש הסכסוך - הסירוב הפלסטיני העיקש להכיר במדינה יהודית בגבולות כלשהם.

 

אני חושב שאם ארה"ב תעמוד במילתה, היא צריכה עכשיו לצאת ולהכריז שלא תאפשר כלל הבאת החלטות נוספות במועצת הביטחון על ישראל. נקודה. לא שהיא תביא או לא תביא - שלא תאפשר אותן בכלל ותפסיק עם המשחקים האלה. אני חושב שהחלטות שחיוניות לאינטרסים של ישראל ולעתידם של ילדיה לא ייקבעו בנאומים בוושינגטון, בהצבעות באו"ם או בוועידות בפריז. הם ייקבעו על ידי ממשלת ישראל סביב שולחן המשא-ומתן והן ייקבעו בשמה של המדינה היהודית האחת והיחידה, מדינה ריבונית שהיא האדון לגורלה".

 

"אני מוכרח להגיד לכם שהופתעתי", הוסיף נתניהו, "זה מה שיש לשר החוץ של ארצות הברית - המעצמה הגדולה ביותר בתבל - זה מה שיש למזכיר המדינה להתמקד בו כאחד מהנאומים המסכמים במשך שעה שלמה? המזרח התיכון כולו עולה בלהבות, מדינות שלמות קורסות, הטרור משתולל ובמשך שעה שלמה מזכיר המדינה תוקף את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ששומרת על היציבות במזרח התיכון, לא רק היציבות שלנו, של אזרחינו יהודים וערבים כאחד, אלא גם תורמת ליציבות ולביטחון באזורנו ולכמה משכנותינו. אנחנו עכשיו בחג המולד. אולי מזכיר המדינה ג'ון קרי לא שם לב לכך שישראל היא המקום היחיד במזרח התיכון שבו נוצרים יכולים לחגוג את חג המולד בביטחון, בשלווה, בשמחה, כל זה לצערי לא מעניין את מזכיר המדינה של ארצות הברית".  

נתניהו. "הופתעתי" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו. "הופתעתי"(צילום: גיל יוחנן)
 

ראש הממשלה הוסיף כי מזכיר המדינה "יוצר משוואה מוסרית מזוייפת בין בניית בית בירושלים או בשכונותיה לבין טרור שמכה בחפים מפשע. ואחרי שיצר את המשוואה הזאת, הוא מדבר כמעט אך ורק על הבית בירושלים ומשלם מס שפתיים בלבד לגינוי הטרור. אגב, בהחלטה של האו"ם שיזם וקידם שם בכלל מדברים על הסתה אנונימית, לא יודעים של מי. ההתנחלויות זה ישראל. הסתה בשטח -לא יודעים של מי.

 

"אני יכול רק להביע צער כי לו היה הממשל משקיע במאבק בטרור הפלסטיני את אותן אנרגיות שהשקיע בגינוי בנייה בירושלים אולי היה סיכוי טוב יותר לקדם את השלום", סיכם ראש הממשלה.

 

לדבריו, "קיבלתי הערב מסר מהרב יהודה בן ישי, אביה של רותי פוגל שנרצחה יחד עם משפחתה באיתמר. הוא כתב לי, 'בימי חנוכה אלה, האור גובר על החושך על ידך ועל ידי העם כולו. המנורה, הסמל של מדינת ישראל שוב מאירה למרחקים. מתוך אמונה בצור ישראל וגואלו נתגבר בעזרת השם על כל מכשול'".

 

נתניהו פנה לקהל שומעיו באנגלית ונשמע חריף אף יותר. הוא ציין שלישראל הוכחות חד משמעיות שארה"ב אירגנה, קידמה והביאה את ההחלטה למועצת הביטחון. "נשתף את המידע עם הממשל הבא. חלקו רגיש מאוד. כולו אמת. ראיתם חלק ממנו בפרוטוקול שפורסם באתר המצרי, אבל יש עוד הרבה הוכחות", אמר.

 

"אני חושב שארה"ב צריכה לומר שלא תאפשר עוד החלטות במועצת הביטחון נגד ישראל ונפסיק את המשחק הזה. החלטות חיונית לעתיד ישראל לא צריכות להתקבל נאומים בוושינגטון או הצבעות באו"ם או ועידות בפריז. הן יתקבלו על ידי ממשלת ישראל סביב שולחן המו"מ, בשם המדינה היהודית היחידה, מדינה ריבונית ששולטת על גורלה", אמר נתניהו.

 

"קרי שילם מס שפתיים"

נתניהו הודה לאמריקנים "על הסיוע שישראל קיבלה במשך עשורים". אך בהמשך הביע "אכזבה עמוקה מנאומו של קרי, שהיה לא מאוזן כמעט כמו ההחלטה האנטי ישראלית שעברה באו"ם. בנאום קרי שילם מס שפתיים למתקפת הטרור של הפלסטינים נגד המדינה היהודית כמעט 100 שנה. מאות פיגועי התאבדות, עשרות אלפי רקטות, מליוני ישראלים במקלטים - לא הופיעו אפילו כשורה בנאום.

 

"אף אחד לא רוצה שלום יותר מתושבי ישראל. ישראל נותרה מחוייבת לפתור את המחלוקת בינינו לבין הפלסטינים במו"מ ישיר. כך עשינו שלום עם מצרים וירדן. זאת הדרך היחידה לעשות שלום עם הפלסטינים. זה מה שאמר אובמה באו"ם ב-2001. שלום זו עבודה קשה. הוא לא יבוא מהצהרות והחלטות באו"ם. אם זה היה כל כך קל זה היה מושג עד עכשיו. זה מה שאובמה אמר, והוא צדק".

 

לדברי נתניהו, "הפלסטינים התרחקו מהצעות שלום שוב ושוב וסירבו לדון על שלום. אני מכיר צעירים פלסטינים שמחוייבים לשלום וכאלה שלא מחוייבים לו. אבל אני שואל אתכם - איך עושים שלום עם מישהו ששולל את הקיום שלך? הסכסוך הזה הוא לא על בתים או קהילות ביהודה ושומרון, עזה או כל מקום אחר. הסכסוך הוא על זכותה של ישראל להתקיים. לכן הקריאות הקודמות שלי לשבת עם הנשיא עבאס לשיחות שלום לא נענו. לכן ההזמנה שלי אליו להגיע לכנסת לא נענו. לכן הממשלה הפלסטינית ממשיכה לשלם שכר חודשי לרוצחי יהודים. ההתעקשות הפלסטינית להכיר במדינה היהודית נשארה ליבת הסכסוך. אני יכול להביע צער ולהגיד שזו בושה שמזכיר המדינה קרי לא ראה את האמת הפשוטה הזו".

 

"קרי מוטה נגד ישראל"

לשכת ראש הממשלה הגיבה מוקדם יותר לנאומו של מזכיר המדינה האמריקני. בתגובה נמסר: "כמו ההחלטה שקידם ג'ון קרי באו"ם, הוא נשא נאום מוטה נגד ישראל. במשך יותר משעה עסק קרי באובססיביות בהתנחלויות וכמעט לא נגע בשורש הסכסוך - ההתנגדות הפלסטינית למדינה יהודית בגבולות כלשהם".

 

אבו מאזן הגיב אף הוא לנאומו של קרי, ומסר כי הוא "מחויב לשלום צודק כבחירה אסטרטגית. אם ממשלת ישראל תסכים לעצור את הבנייה בהתנחלויות כולל במזרח ירושלים וליישם את כל ההסכמים הבילאטרליים שנחתמו, אזי נהיה מוכנים להמשיך את המו"מ על הסדר הקבע במסגרת זמנים קבועה, על בסיס החוק הבינלאומי וההחלטות הבינלאומיות ובכללן גם החלטת מועצת הביטחון 2334". 

 

קרי הציג את חזון ממשל אובמה לגבי הסכם ישראלי-פלסטיני, שכבר לא ייצא לפועל בתקופתו: לחזור לגבולות 67' עם חילופי שטחים, ולהכריז על ירושלים כבירת שתי המדינות. "הדבר יבטיח נגישות לאתרים הקדושים במסגרת הסטטוס קוו, ויבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה ושהפלסטינים יוכלו לספק ביטחון לאזרחיהם במדינה שאינה מחומשת. כולם מבינים שישראל צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה באופן אפקטיבי, וקיימת נכונות מצד ירדן ומצרים לעבוד עם ישראל למען הביטחון".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  

לדבריו, "בה בעת יש לסיים לחלוטין את הכיבוש. זה עניין בסיסי עבור הפלסטינים". קרי תקף את ממשלת ישראל, ואמר כי "נתניהו תמך, גם בפומבי בפתרון שתי המדינות. אולם הקואליציה שלו היא הכי ימנית בהיסטוריה הישראלית. היא מחויבת להתנחלויות ומובילה לכיוון ההפוך, של מדינה אחת". קרי הזהיר כי ישראל לא תוכל להישאר יהודית ודמוקרטית במצב של מדינה אחת, והוסיף: "אם ישראל תלך לכיוון של מדינה אחת, לא יהיה לה שלום עם מדינות ערב".

 

בנאום שנמשך שעה ו-11 דקות, מהנאומים הארוכים שידע משרד החוץ האמריקני, הבהיר קרי כמה פעמים כי ארה"ב אינה יכולה לכפות שלום על ישראל והפלסטינים. "אנחנו מאמינים כי הסכם יושג רק במשא ומתן בין הצדדים". מזכיר המדינה אמר כי פתרון שתי המדינות נמצא בסכנה: "יש בחירה: יכולים להחליט לחיות יחד במדינה אחת או שייפרדו לשתי מדינות. אבל זו האמת הבסיסית: אם הבחירה היא מדינה אחת - ישראל יכולה להיות דמוקרטית או יהודית, היא לא יכולה להיות שתיהן".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים